• BIST 91.354
  • Altın 189,536
  • Dolar 4,8132
  • Euro 5,6017
  • Lefkoşa 37 °C
  • Girne 33 °C
  • Mağusa 37 °C
  • İskele 37 °C
  • Güzelyurt 35 °C
  • Lefke 37 °C

'Kıbrıs baş ağrısından' kurtulmak istiyorlar!

'Kıbrıs baş ağrısından' kurtulmak istiyorlar!
Doğal gazda 2014’te cereyan edecek gelişmelerin, Kıbrıs sorununun Ada dışındaki baş aktörlerini, mart ayına kadar anlaşmaya varılması için sahne...

Doğal gazda 2014’te cereyan edecek gelişmelerin, Kıbrıs sorununun Ada dışındaki baş aktörlerini, mart ayına kadar anlaşmaya varılması için sahne kurmaya yönlendirdiği haber verildi.

Fileleftheros “Ekspres Çözüm İçin Sahne...  Uluslar Arası Oyuncular Doğal Gazdaki Gelişmelere Yetişmek İstiyor... Perde Gerisinde Oldubittileri Bertaraf Etme Hareketi” başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde 2014’te Vasiliko bölgesinde doğal gaz sıvılaştırma terminali inşası konusunda, ilgili birçok şirketle sözleşmelerin kesinleştirileceğini yazdı.

Habere göre 2014’te sondajlara başlayacak olan İtalyan ENI ve Fransız Total şirketleri de şu anda sismik araştırma yapıyor. Noble aynı yıl, 12’nci parseldeki rezervleri kesinleştirmek maksatlı ikinci teyit sondajını gerçekleştirecek. Bunların paralelinde Güney Kıbrıs ile İsrail arasında müşterek istifade anlaşması imzalanacak. (Kasım ayı sonu bu konuda iki taraf açısından belirleyici olacak). Rum Yönetimi’nin Mısır ve Lübnan ile de anlaşmalar yapmaya çalışacağı belirtildi.

BM’nin, Türklerin, Anglo-Amerikanların ve Avrupalıların, doğal gazda oldu bittiler yaratılmadan önce Kıbrıs sorununun kapatılması gerektiği görüşünde olduğunu belirten gazete BM’nin, bütün bunlar olmadan önce, birkaç ay sürecek ekspres prosedür içeren bir proje şekillendirdiğini, Aleksander Downer’ın da gayrı resmî belgelerle yaptığı şeyin bu olduğunu yazdı.

Haberini “Gaz İstiyor, Kıbrıs Sorununu İteliyorlar... Ana Oyuncular Marta Kadar Anlaşma İçin Acele Ediyor, Doğal Zenginliğe El Atıyor” başlığıyla iç sayfasından aktarmaya devam eden gazete özetle şu detayları verdi:

“Doğal gaz alanında 2014’teki gelişmeler Türkiye’yi ve uluslar arası oyuncuları Kıbrıs sorununda ekspres-prosedür ve mart ayına kadar çözüm için sahne kurmaya itiyor. Perde gerisinde yapılan hareketlerden anlaşıldığı üzere BM, Türkler, Anglo-Amerikanlar ve Avrupalılar Kıbrıs sorununun, doğal gazda oldu bittiler yaratılmadan ve Türkiye’nin muhtemel tepkisinden kaynaklanacak komplikasyonlardan önce kapatılması gerektiğini düşünüyor.

BM’DEN, DOĞAL GAZLA İLGİLİ GELİŞMELERDEN ÖNCE EKSPRES ÇÖZÜM PROJESİ

Türkler Kıbrıs gazından istifadeye ya Kıbrıslı Türkler aracılığıyla veya direkt katılımlarının, istifadeye başlanmasından önce gerçekleşmesi gerektiğini değerlendiriyorlar. Doğal gaz nedeniyle açılan perspektif ve menfaatlerin büyük olduğu ve baş aktörlerin Kıbrıs sorunu ‘baş ağrısından’ kurtulmak istedikleri ortadadır. Dolayısıyla Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde (MEB) cereyan edecek gelişmelere yetişmek istiyorlar.

Edindiğimiz bilgilere göre 2014 içinde ilgi gösteren birçok şirket ile Vasiliko bölgesinde doğal gaz sıvılaştırma terminali inşasıyla ilgili sözleşmeler netleştirilecek.  Bunun paralelinde şu anda sismik araştırma yapan ENI ve TOTAL şirketleri 2014’te sondajlara başlayacak. Aynı şeyi, 12’nci parseldeki rezerv miktarını kesinleştirmek için ikinci teyit sondajı ile Noble da yapacak.  Aynı zamanda Kıbrıs-İsrail müşterek istifade anlaşması imzalanacak. Kıbrıs ve İsrail’in bu yönde görüşmeler yapacağı Kasım ayı belirleyici olacak. Bu arada Lefkoşa Mısır ve Lübnan’la da anlaşmalar yapmaya çalışacak.

Dolayısıyla BM, bütün bunlardan önce hareket etmek isteğiyle, birkaç ay sürecek bir ekspres-prosedürü de içeren bir proje geliştirdi. İster çözüm ister çıkmaz olsun sonuç, yolun sonunda, daha çok Ankara’nın ezelden beridir çabaladığı sahte devletin tanınmasını gündeme getirecek derecede yükseltilmesine atıfla değerlendirilecek.

Türkiye –bu aşamada da- etki yaratma maksadıyla hareket ediyor. ‘çözüme hazır’ görünmesine karşın tavrını değiştirmiyor, ya kendi ölçülerinde bir anlaşma yahut sorumluluğunu Kıbrıs Rum tarafının taşıyacağı başarısızlık istiyor.

İki müzakereci Ertuğ ve Mavroyannis ortak açıklama konusunu görüşmeye devam etmek üzere bugün yeniden bir araya geliyor.”

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615