• BIST 90.070
  • Altın 193,989
  • Dolar 4,8460
  • Euro 5,6818
  • Lefkoşa 35 °C
  • Girne 35 °C
  • Mağusa 36 °C
  • İskele 36 °C
  • Güzelyurt 34 °C
  • Lefke 35 °C

KIB-TEK'in kesinti uygulaması havada kaldı!

KIB-TEK'in kesinti uygulaması havada kaldı!
Kıbrıs Ada Haber - Şermin SarroKIB-TEK Yönetimi tarafından, elektrik borcu bulunan ve yapılandırılmayan kamu kurum ve kuruluşların elektriğinin kesilmesi...

Kıbrıs Ada Haber - Şermin Sarro

KIB-TEK Yönetimi tarafından, elektrik borcu bulunan ve yapılandırılmayan kamu kurum ve kuruluşların elektriğinin kesilmesi yönünde başlatılan uygulama havada kaldı.

Geçtiğimiz ay verilen son tarihe kadar borç yapılandırması için kuruma başvuruda bulunulmaması nedeniyle borçlu devlet birimleri, belediyeler, belediyelere bağlı su motorları, camiler ve BRT'ye bağlı Selvilitepe'deki verici merkezinin elektriği kesilmişti.

Ardından kamu kurum ve kuruluşlarına ek süre verilerek, yapılandırma için taahhütte bulunulması çağrısında bulunulmuştu.

Bunun üzerine Maliye Bakanlığı'nın BRT dışındaki devlete bağlı kamu kurum ve kuruluşlarının güncel borçlarını ödediği ve  borçların yapılandırıldığı açıklanmıştı. Ancak bugün itibarıyla devlet dairelerinin tükettiği ödenmemiş elektrik borcu ve bazı sektörlere sağlanan teşvik nedeniyle Maliye Bakanlığı’nın KIB-TEK’e 66 Milyon TL borcu bulunuyor.

BRT ise 20 milyon TL olan elektrik borcunda yapılandırmaya giderek, ilk taksit olan 258 bin TL'yi 31 Ocak tarihinde kuruma yatırmıştı. Ancak aradan 16 gün geçmesine karşın, taksitlendirme sözleşmesinin BRTK tarafından imzalanmadığı öğrenildi.

Öte yandan camilerin 7 milyon TL'yi bulan borcuna karşılık elektrik akımlarının kesilmesinin ardından, KIB-TEK ile anlaşarak borç yapılandırmasına giden Vakıflar İdaresi'nin de taksitlendirmeye uymadığı öğrenildi.

8 Ekim 2013 tarihinde 200 bin TL'lik ödeme yapan Vakıflar İdaresi, kalan borcun 36 ay vade ile ödeneceğini taahhüt etmiş ve elektriği kesilen camilere enerji verilmeye başlanmıştı.

Ancak borç yapılandırmasının üzerinden 4 ay geçmesine karşın, Vakıflar İdaresi'nin KIB-TEK'e halen ödeme yapmadığı bildirildi.

Borçlu kamu kuruluşlarının elektrik akımlarının kesileceğine ilişkin KIB-TEK Yönetimi tarafından yapılan açıklama havada kaldı diyen Tuluy Kalyoncu, durumu şu sözlerle açıkladı:

"Kamu özel ayrımı gözetmeksizin KIB-TEK’e borçlu olan tüketicilerin borç ödemelerini taksitlendirmeleri için önce süre tanınmış ardından da taksitlendirme başvurusu yapmayan tüketicilerin elektrik akımları kesilmeye başlanmıştı. Bu uygulama kamu kurum ve kuruluşları açısından sadece 3 gün sürdü. Ardından 31 Ocak’a kadar ek süre verildi. Sürenin dolmasının üzerinden bu gün itibarı ile 16 gün geçti. Siz elektrik akımı kesilen tek bir devlet dairesi, belediye veya devlete bağlı kurum adı duydunuz mu? Bu arada önceden taksitlendirmeye girdiği açıklanan cami borçları için sonraki taksitler ödenmeden duruyor. Camilerin elektrik akımları da kesilmiş değil! BRTK’nın taksitlendirmeye girdiği ve ilk taksitini ödediği açıklanmıştı. Oysa ilk taksit ödenmiş olmakla birlikte, taksitlendirme sözleşmesi BRTK tarafından imzalanmadı. Geçen yıl da BRTK sözde taksitlendirmeye girmiş ancak, ilk taksit ödemesinin ardından diğer taksitlerini 1 yıl boyunca ödememesine rağmen elektrik akımı da kesilmemişti. Devlet dairelerinin tükettiği ödenmemiş elektrik borcu ve bazı sektörlere sağlanan teşvik nedeniyle Maliye Bakanlığı’nın KIB-TEK’e 66 Milyon TL borcu bulunmakta. Bu borca rağmen de hiçbir işlem yapılmıyor."

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615