• BIST 89.744
  • Altın 193,389
  • Dolar 4,8352
  • Euro 5,6600
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 22 °C
  • Lefke 24 °C

KIB-TEK'in kararı, 'karanlık' olarak geri dönecek!

KIB-TEK'in kararı, 'karanlık' olarak geri dönecek!
Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu çalışanları sendikası (EL-SEN), KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun “Kasım sonuna kadar borç nedeniyle elektrik kesilmeyeceği”...

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu çalışanları sendikası (EL-SEN), KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun “Kasım sonuna kadar borç nedeniyle elektrik kesilmeyeceği” yönündeki kararının halka elektrik kesintisi olarak geri döneceğini savundu.

EL-SEN Başkanı Çağlayan Cesurer, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, KIB-TEK’in kararını eleştirerek, bunun iddiaların aksine kararın dayandığı nizamnameye ters olduğunu savundu.

Açıklamada şöyle denildi:

“Bugün basına yansıyan açıklamaları ile KIB-TEK Yönetim Kurulu cevizcinin çuvalından oynayarak  olmayan bir yetkinin ‘Bakanlar Kurulunun 27/12/2012 gün ve K(II) 2896 sayılı kararı ile yürürlüğe giren Elektrik inkişaf (Değişiklik) Nizamnamesinin uygulanmasını sekteye uğratacak nitelikte açıklaması ile elektrik bakiye borcunu bugüne kadar ödeme niyetinde olmayan tüketicilerin  elektriklerinin Kasım 2013 sonuna kadar kesilmemesine karar verdiği açıklandı. Bahse konu Nizamname alınan kararın tam tersine 1 aylık fatura borcu olan her tüketicinin elektriğinin kesilmesini öngörmektedir. Taksitlendirme halinde de taksitlerin ödenmemesi durumunda da elektriklerin kesilmesi düzenlenmiştir.

İlk başta özellikle elektrik borcunu ödemeyenlere şirin görünebilecek bu karar ile KIB-TEK Yönetimi mevzuatın kendilerine vermediği bir güç kullanmıştır. Öte yandan elektrik tüketim borçlarının ödenmemesi halinde kurumun yakıt temini ve diğer harcamalarının hangi kaynaktan karşılanacağı açıklanmamıştır. Bir yandan borcunu ödeyenler dolaylı olarak cezalandırılırken öte   yandan elektrik maliyetlerinin artmasının nedeni bir kez daha ortaya konulmuştur. KIB-TEK özel bir şirket olan AKSA’dan da  maliyetleri artırıcı alım garantili elektrik  alarak tüketiciye iletmektedir. AKSA Kasım 2013 sonuna kadar kendine ödeme yapılmamasını kabul etti mi? Eğer kabul etmemişse ve elektrik borcunu ödemeyenlere şirin görünmek için Kasım sonuna kadar oluşacak açıkları kim hangi kaynaktan karşılayacaktır?

EL-SEN,  aylardır bahse konu tüzüğün uygulanmasını istemekte ve bu şekilde tahsilatların artması ile halkımıza daha ucuz elektrik sağlanabileceğini ortaya koymaktadır. Kamusal alanın yüz milyonlarca ve özel sektör ve kişilerin milyonlarca liralık bakiye borçlarının tahsilatını erteleyen CTP BG-DP UG Hükümeti ve onların atadığı KIB-TEK Yönetimi büyük bir hata işlemektedir. Bizden söylemesi ve uyarması.  Ya biran önce yetkinizi aşarak yaptığınız açıklamayı düzeltin yada bu attığınız adımın sonuçlarına hazırlıklı olunuz  EL-SEN’olarak geçmişte olduğu gibi yasaların kişi yada kurumlara göre uygulanmasına seyirci kalmayacaktır. EL-SEN  yasaların uygulanmasının keyfi olarak askıya alınmasının  grev nedeni olduğunu defalarca açıklamış olmasına rağmen bir kez daha hatırlatır ve diyoruz ki ya tahsilatı ayrım gözetmeden hayata geçirin ya da bizler yasaları toplum yararına uygulamaya da uygulatmaya da dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de kararlıyız.”

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615