• BIST 93.978
  • Altın 188,641
  • Dolar 4,7861
  • Euro 5,5831
  • Lefkoşa 35 °C
  • Girne 35 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 33 °C
  • Lefke 35 °C

Kerry Ada'ya gelebilir... ABD 2 ay, Güney 18 ay diyor

Kerry Ada'ya gelebilir... ABD 2 ay, Güney 18 ay diyor
Kıbrıs sorunundaki yeni prosedürün tam denetimine sahip olan Amerikalıların, en üst düzeydeki müdahaleleri ile Kıbrıs sorununda aldıkları inisiyatifin...

Kıbrıs sorunundaki yeni prosedürün tam denetimine sahip olan Amerikalıların, en üst düzeydeki müdahaleleri ile Kıbrıs sorununda aldıkları inisiyatifin önümüzdeki aylarda tamamlanmasına çalışacakları, her şey planlarına uygun giderse ABD Başkan Yardımcısı John Biden ve Dışişleri Bakanı John Kerry’yi seferber edecekleri bildirildi.

Fileleftheros “Kerry’nin Ziyareti Tezgâhta” başlıklı haberinde edindiği bilgilere dayanarak Biden ve Kerry’nin prosedüre katılmalarının, prosedür açısından katalizör olmasını ve müzakereleri bir anlaşmaya sürüklemeyi hedeflediğini yazdı.

Kıbrıs sorunundaki yeni sahnenin projesinin Washington’da hazırlandığını ve çeşitli düzeylerdeki hareketlerle uygulanacağını, BM’nin artık sadece prosedüre başkanlık ettiğini, başrol oynamadığını belirten gazete deneyimli bir diplomata dayanarak Amerikan diplomasisinin, Kıbrıs sorununu kapatma kararını gösteren şu hareketleri planladığını yazdı:

“1- Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Lefkoşa’yı ziyareti tezgahta. Güvenilir bir kaynak Amerikalı bakanın Kıbrıs sorununu şahsen üstlenmekte olduğunu, BM’nin gaybubetinde arabuluculuk rolü oynayan ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi ve müsteşar Victoria Nuland’la direkt irtibat halinde bütün gelişmeleri an be an haber aldığını söyledi. prosedürün ilerlemesi halinde Kerry Kıbrıs’ı Mart ayında da ziyaret edebilir.

2-Müzakerelerdeki ilk başarının haberini aldığında Obama hükümetinin dış politika konularındaki ağır topu John Biden harekete geçirilecek. Aynı kaynak kinayeli bir şekilde ‘Başkan Yardımcısı’nın programına, tarihi kesinleştirilmeden, bir Kıbrıs ziyareti eklendi’ dedi.

AMERİKAN TARAFI MÜZAKERELERİN İKİ AY İÇERİSİNDE TAMAMLANABİLECEĞİNE İNANIYOR, RUM TARAFI 18 AY DİYOR

Aynı kaynağa göre Amerikan tarafı müzakerelerin ‘iki ay içerisinde’ tamamlanabileceğine inanıyor. Başka kaynaklar, Türkiye’nin süratli bir çözüme hazır olmaması nedeniyle bu süreyi çok kısa buluyor.

İyi bilgi sahibi kaynaklara göre Amerikalıların Kıbrıs sorununa müdahiliyeti prosedürün ilerlemesini başka bir zemine oturtuyor. Ankara’nın son bir ay içerisindeki hareketleri Amerikalıların müdahalesinin sonucudur. Washington ve Ankara Kıbrıs sorununda, dışişleri bakanları düzeyinde direkt irtibat içerisindedir ve Washington ‘Türkiye görüştüklerimizi anlıyor ve ilerleyeceğiz’ düşüncesindedir.

Lefkoşa bütün bilgileri değerlendiriyor ve Kıbrıs Rum tarafının hareketleri bu temelde belirleniyor. Kıbrıs hükümeti, prosedürün önümüzdeki ay içerisinde tamamlanması hedefinin erişilebilir olmadığını, özellikle Türkiye’de, prosedürü etkileyebilecek gelişmeler olduğundan prosedürün 18 ayda tamamlanabileceğini değerlendiriyor.

Amerika’nın Kıbrıs sorununa müdahiliyeti Washington’un bölgedeki stratejik talepleriyle ilgili geniş projesinin bir parçasını oluşturuyor.  Amerikan müdahiliyeti enerji kaynaklarının değerlendirilmesiyle bağlantılıdır ve lokomotifi Türkiye ve İsrail olacak bir müttefik ülkeler ekseni hedefliyor. Kıbrıs sorununun havada kalması bu iki hedefi de etkilediği için Amerika prosedürde inisiyatif aldı.

Kıbrıs Rum tarafının BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer’dan rahatsızlığını dikkate alarak Downer’ı BM’den uzaklaştırdılar. Lefkoşa’yla görüşmeler sırasında Downer meselesini de anlaşma paketine koymuşlardı ki bu işi ekspres prosedürlerle hallettiler. Osman Ertuğ ile uzlaşı alanı olmadığı gerekçesiyle Ankara’dan Kıbrıslı Türk müzakereciyi değiştirmesini istediler. Kudret Özersay’ın atanması bu uzlaşının sonucudur.”

Haftalık Kathimerini “ABD’nin Maraş-Güven Yaratıcı Önlemler Hareketleri Bekleniyor” başlıklı haberinde ABD’nin kendi planını uygulamaya koymak için müzakerelerin başlamasını ve Özersay ile Mavroyannis’in artık Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) paketini de sistemli şekilde görüşmesini beklediğini yazdı.

Gazeteye göre New York, Washington ve Londra’dan bilgiler Lisa Buttenheim’ın birkaç aylığına Downer’ın görevini devralması ve bir temsilci gerekmesi halinde Amerikalıları ve İngilizleri yeniden harekete geçireceği yolunda. Rumların, AB’nin Kıbrıs sorununa tercihen eski bir dışişleri bakanı veya başbakanı özel temsilci ataması talebi ise askıda bulunuyor. Brüksel, Annan planındaki Verheugen olumsuz deneyimi nedeniyle halen cevap vermedi.

Gazete ABD Başkanı Obama’nın Eroğlu-Anastasiadis görüşmesi vesilesiyle yaptığı açıklamanın Rum tarafının ve geçen temmuz ayında Ulusal Güvenlik Konseyi’nden ve diğer yetkililerden aldığı, Washington’dan yeni yaklaşım sözlerini tutacağına inanmayan Helen-Amerikan lobisinin beklentilerinin de ötesinde olduğunu yazdı, özetle şunları ekledi:

“Amerikalılar Maraş meselesinin halen yeni bir dinamik ve Kıbrıs Rum toplumunda yüksek beklentiler yarattığını anladı ve hareketlerini çok daha erken, muhtemelen Mart’tan sonra başlamayı tercih ediyorlar. Bilgiler,  Maraş’ın açılması prosedürünün önümüzdeki mart ayında ilan edileceği yolunda.

MARAŞ’IN ÖTESİNDE MAĞUSA LİMANI, TÜRKİYE’NİN ÜYELİK BAŞLIKLARININ AÇILMASI VE ERCAN HAVAALANI DA VAR

Ancak Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamanın satır arasında başka inisiyatifler de ima edildiği kuşkusuzdur. Açıklamada, Maraş’ın açılması dışında Türkiye’nin müzakere başlıklarının açılması ve Mağusa limanının Kıbrıs Türk ürünlerinin ihracı için açılması da açıkça ifade ediliyor. Timbu (Ercan) havaalanı konusu da paket içerisindedir. Bu konuda geçen mart ayında bizim tarafın nabzı tutulmuştu, ilk başta verilen cevaplar olumlu değildi. Lefkoşa kaynaklı bilgiler Timbu’nun, güven yaratıcı önlemlerden biri olarak müzakere prosedürünün son aşamasında ve doğası gereği (FIR ) nihai çözümle birlikte inceleneceği yolunda.

Ortak açıklamayla nihayetlenen prosedürde üç başrol oyuncusu vardı. Bunlardan biri ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi John Koenig, diğeri Dışişleri Bakanı John Kerry ve Amerikalıların daimi muhatabı Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu idi. Kasım/Aralık dönemindeki gerilemelere karşın şu anda Washington Ahmet Davutoğlu’nu en güvenilir Türk müzakereci görüyor ve onun yardımıyla  Maraş ve Güven Yaratıcı Önlemlerde ilerleme kaydedilmesini bekliyor.

Siyasi analizcilerin tek endişesi Amerikalıların bütün ümitlerini Davutoğlu’na bağlamaları ve Türkiye’deki kaygan zemin nedeniyle hiçbir şeyin kesin olmamasıdır.”

MARAŞ İÇİN YOL HARİTASI...

Alithia “Maraş... Amerikalılar İşe Başladı” başlıklı manşet haberinde ABD’nin Türkiye ve Güney Kıbrıs’taki Büyükelçileri aracılığıyla Maraş’ın güven yaratıcı önlem olarak iade edilmesine ilişkin –araştırma nitelikli- dikkatli istişareler yapılmakta olduğunu bildirdi.

Gazete diplomatik bir kaynağa dayanarak Amerikalıların Kıbrıs ve Türkiye’deki büyükelçileri vasıtasıyla ilk aşamada Maraş konusunda süratle sonuç alabilmek ikinci aşamada da kapalı kentin bugünkü durumunun kaydı için uluslar arası uzmanlar komitesi kurulması için iki taraftın nabzını yokladığını yazdı.

Gelecekteki kalkınma, bölgenin fiziki ve sosyoekonomik planlaması ile ilgili incelemelerin yapılması için bu çalışmanın yerel yönetimlerin işbirliğiyle yürütüleceğini belirten gazete,  bu ilk güven yaratıcı önlem (Maraş’ın iadesi ve kentin limanının açılmasıyla ilgili yol haritası) başarıldıktan sonra sırayı, Güney Kıbrıs ve Türkiye arasında güven yaratma tedbirinin alacağını çünkü Türkiye’nin Güney Kıbrıs tarafından kapalı tutulan 23 ve 24 numaralı müzakere başlıklarının açılması için yanıp tutuştuğunu yazdı.

Habere göre Rum yönetiminin bu iki başlığın aşılmasını kabul etmesi için Ankara’nın, Türk hava ve deniz limanlarının Rum uçak ve gemilerine açılmasıyla ilgili Ek Protokol’ü uygulaması gerekiyor. Ankara Protokolü’nün uygulanması konusunun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Almanya Başbakanı Angela Merkel’le Mayıs başlarında Berlin’de yapacağı görüşmenin ilk gündem maddelerinden olması bekleniyor.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615