• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 18 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 19 °C
  • İskele 19 °C
  • Güzelyurt 18 °C
  • Lefke 18 °C

Kasulidis, doğal gaz ve Kıbrıs konusunu görüştü

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, BM Genel Kurulu çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı William Burns, AB Konularından Sorumlu yeni Müsteşarı...
Kasulidis, doğal gaz ve Kıbrıs konusunu görüştü

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, BM Genel Kurulu çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı William Burns, AB Konularından Sorumlu yeni Müsteşarı Victoria Nuland ve Enerji Konularından Sorumlu Müsteşarı Amos Hoschstein’la görüştü.

Fileleftheros gazetesinin haberine göre, ilk olarak Nuland ve Hoschtein’la görüşen Kasulidis daha sonra Burns’le, Nuland’ın da hazır bulunduğu bir görüşme gerçekleştirdi.

Habere göre Kasulidis, Burns’le gerçekleştirdiği görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, görüşmede Kıbrıs sorununa da değindiklerini ancak büyük oranda ikili ilişkiler, Güney Kıbrıs’ın Suriye krizindeki rolü ve İsrail, Lübnan, Mısır ve diğer ülkelerle ilişkilerini ele aldıklarını belirtti.

Güney Kıbrıs’ın terörle, toplu imha silahlarının ticaretinin önlenmesiyle ve organize suçla mücadelede yer alması konularının Burns’le görüşmesinin ana konularını teşkil ettiğini vurgulayan Kasulidis, enerji konusunun da görüşmede gündeme geldiğini ifade etti.

Kasulidis, Güney Kıbrıs’ın sözde MEB’indeki doğal gazı kullanmanın “hakları olduğunu” iddia ederek Burns’le görüşmesinde “komşu ülkelerle doğal gaz kullanımı çerçevesindeki işbirliğinin rolünün ve Kıbrıs sorununun, gerek iki toplum arasında çözümüne gerekse kalkınma hızı sebebiyle daha çok ihtiyaç sahibi olan Türkiye’ye ilişkin sorunların çözümüne yapacağı teşvikin” ele alındığını vurguladı.

ANASTASİADİS KAPALI BÖLGE MARAŞ KONUSUNA ODAKLANACAK

Politis gazetesi ise, Kasulidis’in basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hem kendisinin hem de Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ABD’deki temaslarından büyük memnuniyet duyduğunu söylediğini yazdı.

“Burada bir haftada yapılan iş Kıbrıs’tan ancak altı ayda yapılabilirdi” şeklinde konuşan Kasulidis, ABD’li yetkililerle yaptığı temaslarında sadece Kıbrıs sorununun ele alınmadığını, ikili ilişkiler, Güney Kıbrıs’ın bölgedeki rolü ve bölgeye kazandırmak istediği kimlik konularının da görüşüldüğünü” ifade etti.

Kasulidis: “ABD, Kıbrıs’ın bu politika değişikliğine büyük ilgi gösterdi” şeklinde konuştu.

Anastasiadis’in ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’la yapacağı görüşmeye de değinen Kasulidis, “Türkiye’ye baskı uygulanması şeklindeki bilindik isteğimizin ötesinde, belirli şeyler istemeliyiz” şeklinde konuştu.

Kasulidis, bu çerçevede Anastasiadis’in Biden’la görüşmesinde “Maraş paketinin Kıbrıs sorununun çözümünde özlü rol oynaması yönündeki yoğun isteğe odaklanacağını” sözlerine ekledi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76