• BIST 1.381
  • Altın 462,235
  • Dolar 8,0848
  • Euro 9,7195
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 33 °C
  • Lefke 30 °C

Karavan büfeler kaldırılıyor

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB), kaçak ve izinsiz olduğu gerekçesiyle 19 büfeyi makul bir süre sonra  kaldıracağı bildirildi. Belediye’den bu...
Karavan büfeler kaldırılıyor

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB), kaçak ve izinsiz olduğu gerekçesiyle 19 büfeyi makul bir süre sonra  kaldıracağı bildirildi. Belediye’den bu konumdaki yerlerin işletmecilerine 5 Eylül 2013 tarihinde ihbar yazıları gönderildiği kaydedildi.

LTB Belediye Başkanı Kadri Fellahoğlu konuyla ilgili olarak, geçmişte yapılan keyfi ve gelişi güzel uygulamalar sonucu diğer alanlarda olduğu gibi büfelerle ilgili de garip ve izinsiz işyeri pozisyonları ortaya çıktığına işaret ederek, “Görevimiz yasaları uygulamaktır” dedi.

LTB Basın Birimi tarafından bugün yapılan açıklamaya göre, bu konumdaki 19 büfeden faal olmayan 2 büfeyi kaldıran Belediye, geriye kalan 17 büfeye işyerlerini kaldırmaları için makul bir süre izin verdi.

Açıklamada, LTB Belediye Meclisi’nin, Sağlık ve Çevre Komitesi’nin Lefkoşa’daki büfeler konusunda hazırladığı detaylı raporu 2 Ağustos 2013 tarihli toplantısında onayladığı belirtildi.

Belediye Meclisi’nin onayı sonucu hayata geçen uygulamayla büfelere denetim getirilmesi ve izinsiz olanların kapatılmasının kararlaştırıldığı ifade edilen açıklamada, Sağlık ve Çevre Komitesi’nin kriterleri de kamuoyuyla paylaşıldı.

Yazılı açıklamada, Komite’nin kriterler bazında çalışma yaptığı vurgulanarak, “Sağlık ve Çevre Komitesi’nin ‘sabit’, ‘park’ ve ‘genel büfeler’ kategorileri altında ele aldığı konuyla ilgili; çarpık yapılaşma yaratan, kamu alanına sözlü izin doğrultusunda (gecekondu modeli) bina diktiğinden dolayı işgalci konumda olan (kira mukavelesi yok-yeşil alan, kaldırım ve özel mülkiyeti işgal eden) ve dolayısıyla işyeri izni alamayan veya olmayanlar, izinsiz olduğu için haksız rekabet ortamı yaratan ve bölgede izinli işyeri sahiplerinin şikayet etmesine neden olan, bölge halkında çeşitli şikayetlerin oluşmasına neden olan ve çevrede görsel kirlilik yaratan işyerlerinin kapatılmasına yönelik rapor hazırladı” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, LTB’nin 2’si faal olmadığı için kapatılan, geriye kalan 17 büfeye ise makul süre geçtikten sonra kaldırılacağı belirtilen ihbarların 5 Eylül 2013 tarihinde gönderildiği  belirdildi.

FELLAHOĞLU

LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, her konuda olduğu gibi büfelerle ilgili de her şeyin yasal olmasını istediklerini; kaldırma kararını, büfe sahipleri bazında değil, yapılan icraatlar ve Belediye’nin faaliyetleri boyutunda ele aldıklarını kaydetti.

Fellahoğlu, yasal zemini tamam olmayan ve izinsiz olan işyerlerine göz yummayacaklarına işaret ederek, başkentte izinleri alınmış faaliyet gösteren birçok büfe olduğunu vurguladı.

Kadri Fellahoğlu, izinli ile izinsiz olanların bugüne kadar aynı muameleyi gördüğünü, ancak bundan sonra sadece yasalar çerçevesinde izinli olan büfelerin başkentte faaliyet gösterebileceğini belirterek, Lefkoşa’da izinli büfelere yer olduğunu kaydetti.

“İZİNSİZ İŞYERİ AÇMAYIN, MAĞDURİYET YAŞAMAYIN”

LTB Basın Birimi açıklamasında ise, kamuya ait alanlarda izin alınmadan hiçbir işyerinin açılmaması gerektiği konusunda vatandaşlar uyarılarak, “herhangi bir mağduriyet yaşamamak için mutlaka belediyeden gerekli izinlerin alınması çağrısı” yapıldı.

İlgili haberi okumak için tıklayınız>>>>>>35 kaçak karavan büfe kaldırılacak!

[gallery columns="2" ids="14122,14123,14124"]

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76