• BIST 1.408
  • Altın 461,090
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 34 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 34 °C

'Kara' Irmak!

Yeşilırmak’ta dün meydana gelen yangın felaketinde, ilk belirlemelere göre bin hektarlık bölge, binlerce ağaç ve bitki örtüsü yandı. Kuzey Kıbrıs’ın...
'Kara' Irmak!

Yeşilırmak’ta dün meydana gelen yangın felaketinde, ilk belirlemelere göre bin hektarlık bölge, binlerce ağaç ve bitki örtüsü yandı. Kuzey Kıbrıs’ın çileğiyle ünlü bölgesi Yeşilırmak’ta düne kadar yemyeşil olan bölge, yangın felaketinin ardından siyahlara büründü.

Güney Kıbrıs’ta başlayıp, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geçen yangında, özellikle Yeşilırmak Sınır Kapısı’nın bulunduğu bölge çok büyük zarar gördü. Bölgede büyük bir hüzün hakim...

Sınır Kapısı’nda bulunan polis kulübeleri zarar gördü, alevlerin şiddetinden bayraklar yandı, çöp bidonları eridi ve personel büyük bir sıkıntı yaşadı.

Yangının söndürülmesinin ardından, bölgede başlatılan soğutma çalışmaları sürüyor, fakat soğutma çalışmalarına rağmen, bazı bölgelerde zaman zaman yeniden alevlenmeler ve yanmalar devam ediyor.

 

[gallery ids="7989,7990,7991,7992,7993,7994,7995,7996,7997"]

 

Bölgede Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu başta olmak üzere, sabahtan itibaren yetkililerin incelemeleri sürerken, yangında ortaya çıkan zararın giderilmesi için de çalışmalar yapılıyor.

Bu çerçevede Orman Dairesi yanan bölgede yeniden ağaçlandırma yapmak için önüne planlama koyarken, Merkez Kaymakamlığı ise kişilerin zararlarının tazmin edilecek şekilde uzman kişilerce tespit edilmesi için girişimde bulundu.

Soğutma çalışmalarının gün boyu süreceği bölgede, Orman Dairesi ve askeri yetkililer gün boyu ve gece boyunca bölgeyi gözlem altına tutacak ve herhangi bir alevlenme riskine karşı nöbet tutacak.

MERKEZ KAYMAKAM SALİH GÖKPINAR

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Merkez Kaymakamı Salih Gökpınar’dan alınan bilgiye göre, dünkü yangının 1998 yılındaki gibi Güney Kıbrıs’ta başlayıp, KKTC topraklarına geçtiğini, rüzgarın şiddetiyle de büyük bir zarara neden olduğunu söyledi.

Gökpınar, bölgede şu anda 8 itfaiye aracı ve 4 dozerin beklediğini ve soğutma çalışmaları yaptığını ifade ederek, soğutmaların bu akşam da süreceğini kaydetti.

“KÖYE ZARAR VERMEDİ”

Yangının köye bir zarar vermediğini, daha çok ormanlık bölgeye zarar verdiğini ifade eden Salih Gökpınar, ancak yetkililer ve Yeşilırmak muhtarıyla yangın bölgesinde detaylı bir inceleme yapacaklarını, yarından itibaren de kişilerin zararlarının tazmin edilecek şekilde raporlar tutulacağını belirtti.

Gökpınar, kişilerin zararlarının az olduğunu, daha çok bölgede askeri bölgelerin zarar gördüğünü söyledi.

Gökpınar, yangında can kaybı olmamasının sevindirici olduğunu belirtti.

CEMİL KARZAOĞLU

Orman Dairesi, Koruma ve Faydalanma, Mekanize Şube Amiri Cemil Karzaoğlu da, ilk tahminlere göre bin hektarlık alanın yandığını, bu alanda 2000 yılında ağaçlandırma yapıldığını ve bu bölgede binlerce kızıl çam bulunduğunu belirterek, özellikle bölgede yanan 600 hektarın ağaçlandırılmış bölgede olduğuna dikkat çekti.

Soğutma çalışmalarına bu akşam da devam edileceğini, bölgede nöbetçi bırakılacağını ve tedbirlerin süreceğini vurgulayan Karzaoğlu, yanan bölgenin 2013-2014 yıllarında ağaçlandırılacak programa dahil edileceğini söyledi.

VATANDAŞLAR ÜZGÜN

Öte yandan yanan bölgeye vatandaşlar da gelerek yangının izlerini inceledi ve yaşanan felaketten dolayı büyük üzüntü duyduklarını dile getirdiler.

Bazı vatandaşların, “sabotaj” olarak nitelendirdiği yangının, üç ayrı noktada çıktığı ve özellikle askeri bölgelerin yandığına dikkat çekildi.

Bitki örtüsünün ve ağaçların zarar gördüğü yangının, köye gelmeden önlenmesinden mutluluk duyan vatandaşlar, yangının Rumlar tarafından çıkarıldığını iddia ettiler.

“HELİKOPTER ALINMALI VEYA KİRALANMALI”

Bölgenin çetin bir arazi olmasından dolayı, itfaiye araçları ve diğer iş aletlerinin inemediğini, bu yüzden yangının büyüdüğünü ve alevlerin bölgeyi etkisi altına aldığını söyleyen vatandaşlar, KKTC’nin bir yangın helikopteri alması gerektiğini, alamıyorsa bile, yangın tehlikesi arz eden zamanlarda bir yangın helikopterinin geçici olarak kiralanabileceğini vurguladılar.

Yangının üç ayrı noktada çıkmasının tesadüf olamayacağına da işaret eden vatandaşlar, yanan bölgenin çok önemli ve ağaçlı bir bölge olduğunu, bundan dolayı büyük üzüntü duyduklarını ifade ettiler ve ülkeye geçmiş olsun temennisinde bulundular.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76