• BIST 113.433
 • Altın 164,026
 • Dolar 3,8088
 • Euro 4,7010
 • Lefkoşa 17 °C
 • Girne 17 °C
 • Mağusa 17 °C
 • İskele 17 °C
 • Güzelyurt 14 °C
 • Lefke 17 °C

Kanal T ve Havadis'e uyarı!

Kanal T ve Havadis'e uyarı!
Medya Etik Kurulu, yeni kararlarını açıkladıKurulduğu günden bu yana medyadaki etik ihlâllere ilişkin kararlar üreten ve şikâyetlerin en önemli adresi...

Medya Etik Kurulu, yeni kararlarını açıkladı

Kurulduğu günden bu yana medyadaki etik ihlâllere ilişkin kararlar üreten ve şikâyetlerin en önemli adresi haline gelen Medya Etik Kurulu, yaptığı son toplantıda bir dizi yeni karar aldı. Kanal T, gazeteci Nazmi Pınar ve www.kibrissondakika.com haber sitesi ile Havadis gazetesi uyarıldı. İki medya kuruluşunu ise şikâyete konu olan yayınlarında etik ihlâl olmadığı kanaatine ulaşarak uyarmaya gerek görmedi.

 

KANAL T, www.kibrissondakika.com ve gazeteci Nazmi Pınar’a uyarı

Medya Etik Kurulu, Kanal T televizyonu ile programcı Nazmi Pınar’ı 20 Aralık 2013 günü gerçekleştirilen “Ada Sabahı” programındaki etik ihlâli nedeniyle uyardı. www.kibrissondakika.com adlı haber sitesine de, bu programla bağlantılı yayını nedeniyle uyarı verildi.

 

Programla ilgili olarak Kurul’a başvuran çok sayıda izleyici, “engelli bir insanın alay konusu yapıldığı ve rencide edildiği” iddiasında bulunmuştu. Şikâyetleri görüşen Medya Etik Kurulu, toplumda ciddi bir rahatsızlığa neden olan programı yayımlayan Kanal T televizyonu ile program yapımcısı Nazmi Pınar’ı ve programın kaydını “komik video” logosuyla yayımlayan www.kibrissondakika.com haber sitesini uyarma kararı aldı. Kurul kararında ayrıca, televizyon kanalı ve program yapımcısına, uyarıya neden olan Ada Sabahı programında özür dileme çağrısı yapıldı. Aynı kararda, “ülkemizde engellilere dair mevcut yasaların BM Engelli Haklarına İlişkin Sözleşme ile uyumlu hale getirilmesinin bir zaruret haline geldiği açıktır” ifadesine de yer verildi ve bunun gazetecilerin insan haklarına saygılı bir dil kullanmalarını teşvik edeceğine dikkat çekildi.

 

YANILTICI BAŞLIK

 

Havadis gazetesinin 16 Aralık Pazartesi günkü “İşte Plan” başlıklı manşet haberini de görüşen Kurul, haberin aldatıcı bir başlık ve sunumla aktarıldığı sonucuna ulaştı.

 

Havadis gazetesi, ilgili yayınında, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un Kıbrıs özel temsilcisi Alexander Downer tarafından hazırlanan ve 2008’den 2012’ye kadarki müzakerelerde gelinen aşamayı raporlaştıran belgeyi “plan” olarak takdim etmiş ve bu nedenle çeşitli eleştirilere uğramıştı.  Konuyu ele alan Kurul, Havadis gazetesini uyarma kararı aldı.

 

Kurul kararında şu ifadeler yer verildi:

“Medya Etik Kurulu olarak, üzerinde ‘gizli’ ibaresi de olsa halihazırda Kıbrıs Rum basınının elinde olan ve orijinali İngilizce olarak internette bulunan bu belgenin çevrilmesini ve okurlara sunulmasını takdirle karşılıyoruz. Medyanın asli görevlerinden birisi, toplumun olan bitenlerden sağlıklı biçimde haberdar olabilmesidir. Havadis gazetesi, belgeyi Türkçeye çevirerek gazetecilik görevini yerine getirmiştir. Ancak, Alexander Downer ve ekibi tarafından hazırlanan bu raporun ‘Ban-Ki Moon Planı’ olarak sunulması yanıltıcı olmuştur. Havadis gazetesini, raporun tamamını okurlara sunduğu için kutluyor, öte yandan kullandığı başlık ve sunum biçimi bakımından uyarıyoruz.”

 

BULUT İNŞAAT’IN ŞİKAYETI YERSİZ BULUNDU

Bulut İnşaat Turizm Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi tarafından www.kibrispostasi.com isimli haber sitesi aleyhine yapılan şikâyet başvurusunu da değerlendiren Medya Etik Kurulu, ilgili yayında gazetecilik meslek ilkelerine aykırı bir durum saptamadı.

 

Şikâyete konu olan, “Bulut İnşaat’ın kanunsuz girişimi Kaymakamlık tarafından durduruldu” başlıklı haberle ilgili kararda şöyle denildi: “Kurulumuz, elde ettiği bilgiler ışığında, www.kibrispostasi.com haber sitesinin 19 Eylül tarihli Bulut İnşaat şirketiyle ilgili haberinde, gazetecilik meslek ilkelerinin gereğini yerine getirdiği, iddiaları kaynaklara teyit ettirerek kullandığı, dolayısıyla haberde herhangi bir etik ihlâlin sözkonusu olmadığı kanaatine ulaşmıştır.”

 

NAZMİ PINAR’IN ŞİKAYETİ YERSİZ BULUNDU

Gazeteci Nazmi Pınar’ın, www.gazete360.com haber sitesinde yayımlanan “Nazmi Pınar’a Öfke Çığ Gibi Büyüyor” başlıklı habere ilişkin şikâyeti yersiz bulundu. Nazmi Pınar, söz konusu şikâyetinde, haber sitesinde yayımlanan haberde şahsına ve çalıştığı kanala iftiralarda bulunulduğunu ileri sürmüştü.

 

Şikâyeti değerlendiren Medya Etik Kurulu, www.gazete360.com haber sitesinin, toplumda tartışmalara yol açan bir konuda haber yapmasının doğal olduğunu; haber sitesinin, haberin yayımlanmasının ardından hem Sibel Tatar’ın hem de Nazmi Pınar’ın açıklamalarına cevap hakkı kapsamında yer vererek doğru bir gazetecilik davranışı sergilediğini belirtti.

 

Kurul, gazetecilerin, sosyal medya paylaşımlarını haber yaparken özenli davranmaları gerektiğini de hatırlattı.

Medya Etik Kurulu’nun aldığı kararların tam metnine www.medyaetikkurulu.org  sitesinden ulaşılabiliyor.

Diğer Haberler
 • Yenierenköy Belediyesi’nde yeni üyeler atandı20 Şubat 2018 Salı 13:58
 • İlahiyat Koleji raporu hazır20 Şubat 2018 Salı 13:46
 • Yenierenköy için KRİTİK GÜN!20 Şubat 2018 Salı 12:35
 • Bostancı yasta!20 Şubat 2018 Salı 12:30
 • Bakan: GSM fiyatları ucuzlayacak20 Şubat 2018 Salı 12:03
 • Öğretmen Akademisi Yönetim Kurulu istifa etti19 Şubat 2018 Pazartesi 16:00
 • Atakan: Ülke genelinde 28 yol projemiz var19 Şubat 2018 Pazartesi 15:42
 • Başbakan'dan atama açıklaması19 Şubat 2018 Pazartesi 11:39
 • Tatil tarihleri yeniden düzenlenecek!19 Şubat 2018 Pazartesi 11:19
 • Girne -Değirmenlik anayolunda motosiklet kazası!19 Şubat 2018 Pazartesi 09:29
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615