• BIST 1.461
  • Altın 503,066
  • Dolar 8,3655
  • Euro 10,1213
  • Lefkoşa 19 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 17 °C
  • Lefke 19 °C

Kalyoncu: CTP'de eski birlik kalmadı!

CTP içerisinde eski birlik ve dayanışmanın kalmadığını savunan Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu net konuştu:Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler...
Kalyoncu: CTP'de eski birlik kalmadı!

CTP içerisinde eski birlik ve dayanışmanın kalmadığını savunan Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu net konuştu:

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) ve Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP-UG) koalisyon hükümeti kuruldu. Yeni kabine görevi teslim alarak görev başı yaparken şimdi herkes CTP ile DP koalisyonunun ne derece uzun ömürlü olabileceği sorusunu sormaya başladı.

Konuk olduğu Günaydın Ada programında bu birlikteliğin ne kadar sürebileceğine dair öngörülerde bulunan CTP Milletvekili Ömer Kalyoncu, bu hassasiyetin oluşmasında iki faktör olduğunu belirtti. Bunlardan ilkinin iki partinin geçmiş dönemdeki koalisyonu olduğunu belirten Kalyoncu, tüm bunların haricinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da etkin bir şekilde DP içerisinde olmasının bir başka endişe kaynağı olduğunu savundu. “Bu noktada DP’nin geçmiş dönemdeki alışkanlıklarından ders almış olması çok önemli” diyen Kalyoncu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun DP içerisinde de müdahaleci bir tutum sergilediğini ileri sürdü. Kalyoncu; “Sayın Eroğlu bir yerinden bu koalisyonda yer almaktadır bu da bir tedirginlik yaratmaktadır ama bize düşen görev bu koalisyonun uzun ömürlü olmasını sağlamak ve tüm yaşananları dikkatli bir şekilde takip etmektir”dedi. Kalyoncu, UBP’deki Sekizler’in partiden ayrılarak DP’ye gitmesiyle yeni dönemde benzer saldırılan UBP için geçerli olacağını savunan Kalyoncu; “Bunu herkes açıkça görebilir. DP iktidarda olduğu için UBP’ye yüklenme ve altını oyma gibi bir girişimi olacaktır. Sayın Eroğlu her zaman bu fırsatları kollar”dedi.

PARTİZANLIK OLURSA KOALİSYONUN ÖNÜ KESİLİR:

Özellikle partizanca yaklaşımlara karşı olduklarını belirten Kalyoncu, böylesi bir yaklaşım halinde koalisyonun bozulabileceğinin de sinyallerini verdi. Kalyoncu; “Bu durumda büyük bir ihtimalle koalisyonun önü kesilir” diyerek DP- UG’ye mesaj verdi. CTP’nin DP’nin haricinde hala alternatifleri olduğuna dikkat çeken Kalyoncu, ‘Bu alternatif UBP midir’ sorusuna da “ Elbette tabii ki” yanıtını verdi.

‘BIYIKLI’ SÖYLEMİ AŞAĞILAMAYA YÖNELİK:

Gündemde yer alan ve CTP içerisindeki bazı kesimlere yönelik ‘Bıyıklılar’ tanımının ne anlama geldiğini de açıklayan Kalyoncu, bunun aşağılamaya yönelik bir tavır olduğunu savundu. Parti içinde ve dışındaki bazı kesimlerin bu söylemle kendisine, Ferdi Sabit Soyer ve Sonay Adem’e yönelik bir küçümseme tavrı içerisine girdiğini belirten Kalyoncu; “Bu aşağılamaya yönelik bir tavırdır. Nedenini anlamak mümkündür ama dıştan baktığınızda bunu sizler anlayamazsınız. Sebebi de aşağılayarak ve bir şey söylediğimizde engelleme yaparak söz söylememizi engellemeye yöneliktir”dedi. Kalyoncu bunu yapmaya çalışan kesimlerin amacına ulaşılamayacağını çünkü parti içerisinde hala kendilerini dikkatle dinleyen bir kesim olduğunu da ifade etti. Partide birlik ve beraberliğin bozulduğunu savunan Kalyoncu; “Bu tılsım bozuldu ama bu kesimler başarıya kavuşamayacaklardır”dedi.

BÖLGECİLİK YAPILMAMALI:

Bakanlık dağılımında Güzelyurt ve Girne’nin göz ardı edildiği yönündeki iddialara da yanıt veren Kalyoncu, bunun kimseyi rahatsız etmemesi gerektiğini belirtti. Bir yandan bölgeciliğe karşı çıkan zihniyetlerin diğer yandan bölgelerine bakanlık verilmemesinden rahatsızlık duymasını yadırgayan Kalyoncu; “Bakanlığı işini yapabilecek adama verirsin ama herkes artık 'her işi yaparım' diyor. Her bölgeye bakanlık olmak zorunda değil bu bölgeciliğe çevrilmemeli. Bize düşen bu noktadan sonra görevdeki arkadaşlara yardımcı olmaktır”dedi. Bu konudaki kararları parti yönetiminin aldığına dikkat çeken Kalyoncu, gelişmeleri görmeden ön yargılı olmamak gerektiğini de savundu.

MECLİS BAŞKANI SAYIN SİBER OLUR:

Kabinede hiç kadın bakan olmaması yönündeki eleştirileri de yanıtlayan Kalyoncu, bu durumun eleştirilmesinde haklılık payı olduğunu belirtti. Kendisine bakanlıklar konusundaki görüşlerinin sorulduğunu belirten Kalyoncu; “Ben görevi en iyi kim yapacaksa ona verilmesini önerdim”dedi. Bir diğer konu olarak da Meclis Başkanlığı’nın görüşüldüğünü belirten Kalyoncu, bu konuda kendisinin ve Sibel Siber’in adının geçtiğini ancak kabinede bir kadın olmaması sebebiyle de Sibel Siber’in Meclis Başkanlığı’na daha yakın olduğunu belirtti.

İKİNCİ BİR KAŞİF- KÜÇÜK ÇEKİŞMESİ YARATMAYIZ:

Bir soru üzerine CTP Kurultayı’na yönelik değerlendirme de yapan Kalyoncu, şimdilik aklında adaylık olmadığını söyledi. Başkanlık hesabı içerisinde olmadığını söyleyen Kalyoncu; “İşler yolunda gittikçe ben başkanlığa aday olmam. Biz Ahmet Kaşif ve İrsen Küçük modeli yaratma peşinde değiliz”dedi. Yine de işlerin yolunda gidip gitmediğini görmek için üç aylık bir süreç olduğunu ifade eden Kalyoncu; “Benim bu kurultayda aday olma ihtimalim sıfıra yakın bir ihtimaldir”dedi.

Star Kıbrıs - Gözde AKBEN

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76