• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 24 °C
  • Lefke 26 °C

Kalyoncu: Çok laf değil, çok iş yapma zamanı

Kalyoncu: Çok laf değil, çok iş yapma zamanı
Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşülürken söz alan CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, sağlıkta bir türlü...

Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşülürken söz alan CTP-BG Milletvekili Ömer Kalyoncu, sağlıkta bir türlü sistem kurulamadığını, bu yüzden sağlıklı bir sistem oluşturulamadığını ifade etti; “Çok laf değil, çok iş yapma zamanıdır” dedi.

Kalyoncu’nun, “Sağlık Yasası görüşülürken doktor milletvekillerinin komitede asli üye olarak yer almaması” önerisine ise komitedeki hekimlerden tepki geldi.

Genel Sağlık Sigortası Yasası çıkarılması gerektiğine de işaret eden Kalyoncu, bununla ilgili tartışmaların başladığını söyledi.

Ömer Kalyoncu, “Sağlıkta önce haklar meselesi konuşuluyorsa, bu işten vazgeçsinler. Çünkü bu işin insancıl yönü tüm mesleklerden daha fazla” diye konuştu.

Kaç doktor milletvekilinin kliniğini kapattığını da soran Kalyoncu, ikinci iş konusunun önce doktorlar yüzünden bozulduğunu kaydetti.

Bu tartışmalarla “doktorluğun insancıl yönünün öldürüldüğünü” ifade eden Kalyoncu, doktorlar için önceliğin para kazanmak olmaması gerektiğini söyledi.

Uzun bir eğitim alan doktorların iyi maaş alması gerektiğini kaydeden Kalyoncu, ancak sağlık tartışılırken önce haklardan başlanmaması gerektiğine vurgu yaptı.

DURSUN OĞUZ: “SORUN DIŞARDA DEĞİL BİZDE”

UBP İskele Milletvekili Dursun Oğuz da, Meclis’in üçte biri doktorken ülkenin en büyük sorunlarının sağlık ve eğitim olduğunu söyledi.

KKTC’de yıllardır Meclis çatısı altında birçok doktor vekil ve bakan görev yaptığını anlatan Oğuz, “Sorun dışarıda değil, bizde” dedi.

Devlete sahip çıkmak için tarafsız bir sağlık sistemi kurulmasının boyunlarının borcu olduğunu ifade eden Dursun Oğuz, iddialı bir Sağlık Bakanı’nın görevde olduğunu ancak bunun sadece bakanlık veya hükümet tarafından değil, toplum olarak yapılması gerektiğini kaydetti.

Oğuz, herkesin önce kendi evinin önünü temizleyerek işe başlamasını isteyerek, sağlıkta dönen cironun da bilinmesi gerektiğini kaydetti.

Tedavi ve ilaç harcamalarının kime ne kadar yapıldığının açıklanmasını isteyen Oğuz, Türkiyeli işçilerin toplumda hedef gösterilerek küçültülmemesi gerektiğini söyledi.

Sosyal Sigorta affı beklentisi bulunduğunu kaydeden Oğuz, çiftçi ve hayvancı gibi kesimlerin yatırımlarında geri kaldığını; bu insanlar ne kadar çok korunursa gelecekte o kadar iyi olacağını; geriye dönük prim yatırma imkanı sağlanarak af getirilmesini önerdi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615