• BIST 1.377
  • Altın 460,603
  • Dolar 8,0884
  • Euro 9,7271
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 28 °C
  • İskele 28 °C
  • Güzelyurt 31 °C
  • Lefke 28 °C

Kadir gecesi programlar düzenlenecek

3 Cumartesi’ni Pazar’a bağlayan gece Kadir Gecesi olarak idrak edilecek.Tüm camilerde Kadir Gecesi'nde Kur'anı- Kerim Tilaveti, vaaz,mevlit ve dua'dan oluşan...
Kadir gecesi programlar düzenlenecek

3 Cumartesi’ni Pazar’a bağlayan gece Kadir Gecesi olarak idrak edilecek.

Tüm camilerde Kadir Gecesi'nde Kur'anı- Kerim Tilaveti, vaaz,mevlit ve dua'dan oluşan programlar yapılacağı,  bazı camilerin Kadir Gecesi’nde sabah namazına kadar açık tutulacağı duyuruldu.

Kadir Gecesi Hala Sultan Tekkesi'nde de program düzenlenecek. Burdaki program saat 21.00’de başlayacak.

TALİP ATALAY

Din İşleri Başkanı Talip Atalay, Kadir Gecesi nedeniyle yayımladığı mesajında, “Cumartesi’yi Pazar'a bağlayan gece Kadir Gecesine ulaşmış olmanın sevincini hep birlikte yaşayacağız” dedi.

Kur'an-ı Kerimde “bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir  Gecesi’nin, insanlığın içerisine düştüğü karanlıktan aydınlığa ulaşmasını sağlayan Kur’an’ın indirilmeye başlandığı,dua ve tövbelerin kabul edildiği gece olduğuna işaret eden Talip Atalay, şu ifadelere yer verdi:

“Dinimizin kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim Peygamberimize bu gecede indirilmeye başlanmış, Hz. Muhammed (s.a.s.)'e peygamberlik görevi bu gecede verilmiş ve dünyayı İslâm güneşi bu gecede aydınlatmaya başlamıştır. Ramazan ayının 27. gecesine denk gelen "Kadir Gecesi"ni bu olaylar diğer gün ve gecelerden daha önemli, daha değerli kılmıştır. Kadir gecesini biz müminlere Allah Teâla'nın büyük bir lütfu ve sonsuz rahmetinin eseri olarak kabul etmeli, namaz kılarak, Kur'an okuyarak ve dûa ederek en iyi bir şekilde değerlendirmeye gayret emeli,"Faziletine inanarak ve mükâfatını Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesini ibadetle geçiren kimsenin geçmiş günahları bağışlanır." müjdesine kavuşmaya özen göstermeliyiz.”

NASIL DUA EDİLECEK

Mesajında devamla " Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?" diye soran Hz. Aişe'ye, Hz. Muhammed’in "Ya Rab; sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet" dediğini anlatan Din İşleri Başkanı Atalay, “ Sevgili Peygamberimizin öğrettiği bu duayı, bizler de Kadir Gecesinin feyiz ve bereketinden faydalanmak maksadıyla bol bol tekrar edelim. Bütün Kandil gecelerinde olduğu gibi Kadir Gecesi’ni de de Allah rızası için namaz kılarak, Kur'an Kerim okuyarak, Peygamberimize sık sık salât ve selâm getirerek, işlediğimiz günahlarımızın bağışlanması için Allah'tan af dileyerek, dünya ve ahirete ait istek ve dileklerimizin gerçekleşmesi için dua ederek ve yapacağımız yardımlarla ihtiyaç sahiplerini, yoksulları, yetim ve kimsesizleri sevindirerek değerlendirmeliyiz” dedi.

“Sosyal hayatın akışı içerisinde ortaya çıkan sorunlardan kaynaklı dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretten arınmalı, kalplerimize sevgiyi, hoşgörüyü, kardeşliği yerleştirmeli, sadece birbirimize karşı değil bütün İnsanlığa ve canlılara karşı merhametli olmayı ilke edinmeliyiz” diyen Atalay mesajını şöyle tamamladı:

“Bu duygularla vatandaşlarımızın, soydaş ve dindaşlarımızın Kadir Gecesini kutluyor, Kadir Gecesinde yapılan dua ve yakarışların, İslam âleminde ortaya çıkan fitne ve fesadın ortadan kalkmasına başlangıç oluşturmasına, mazlumların ızdırabının dinmesine, birlik ve beraberliğimize, toplumsal birlikteliğimizin güçlenmesine, insanlığın barış ve  huzuruna vesile olmasını niyaz ediyorum.”

CAMİLERDE PROGRAMLAR YAPILACAK

Din İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada,  ülke genelinde tüm camilerde Kadir Gecesi'nde Kur'anı- Kerim Tilaveti, vaaz,mevlit ve dua'dan oluşan programlar yapılacağı,  bazı camilerin Kadir Gecesi’nde sabah namazına kadar açık tutulacağı duyuruldu.

Kadir Gecesi Hala Sultan Tekkesi'nde de program düzenleneceği belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“21:00'da başlayacak ve 21:50'de sona erecek programın BRT tamamını, TRT bir kısmını canlı olarak izleyiciye aktaracaktır.

Hala Sultan Tekkesi'ne gitmek isteyen vatandaşlar, kendi imkanlarıyla gidebileceklerdir.(Din İşleri Başkanlığının bir organizasyonu yoktur.)

Hala Sultan Tekkesi'nde iftar için her hangi bir çalışma olmadığından vatandaşların iftarda sıkıntı çekmemeleri için  yiyecek ve içecek konusunda tedbirli olmaları gerekmektedir.”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76