• BIST 117.701
  • Altın 166,696
  • Dolar 3,9262
  • Euro 4,8248
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

“İşte Plan” başlıklı haber yanlış!

“İşte Plan” başlıklı haber yanlış!
Cumhurbaşkanlığı, bugün bir gazetede ‘İşte Plan’ başlığıyla verilen habere konu olanların, BM Genel Sekreteri Ban Ki -Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı...

Cumhurbaşkanlığı, bugün bir gazetede ‘İşte Plan’ başlığıyla verilen habere konu olanların, BM Genel Sekreteri Ban Ki -Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve ekibi tarafından 2008-2012 yılları arasındaki görüşmelerde tarafların ortaya koyduğu farklı görüşlerle, BM ekibinin saptadığı yakınlaşmalardan oluşan bir çalışma olduğuna işaret ederek, bunu yeni bir plan olarak göstermenin doğru olmadığını bildirdi.

Haberin, yanlış anlaşmalara yol açacak nitelikte olduğu kaydedilirken, halkı yanlış bilgilendirmenin, gereksiz umutlara veya tedirginliklere yol açmanın kimseye bir yarar sağlamayacağı vurgulandı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Havadis gazetesinin bugünkü sayısında “İşte Plan” başlığıyla ön sayfadan manşet olarak verilen haber ve gazetenin ilgili ekine konu olanlarla ilgili olarak,  “Genel Sekreter Sayın Ban Ki -Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Sayın Alexander Downer ve ekibi tarafından 2008-2012 yılları arasındaki görüşmelerde tarafların ortaya koydukları farklı görüşlerle, Birleşmiş Milletler ekibinin saptadığı yakınlaşmalardan oluşan bir çalışmadır” denildi.

Söz konusu çalışmanın, “yakınlaşmalar” başlığıyla 8 ay önce, yani Nisan ayında, Rum medyası ile Rum internet sitelerinde İngilizce olarak tam metin şeklinde yayınlandığı bildirildi. Böyle bir çalışmayı BM Genel Sekreteri tarafından “hazırlanan ve/veya hazırlanmakta olan yeni plan” olarak takdim etmenin doğru olmadığının vurgulandığı açıklamada,  Türk tarafının bu çalışmayla ilgili görüşlerini Birleşmiş Milletler yetkililerine ilettiği de belirtildi.

“HENÜZ TOPRAK KONUSUNUN ELE ALINABİLECEĞİ AŞAMAYA GELİNEMEDİ”

Gazetenin yarın yayınlayacağı ekte ortaya koyacağını iddia ettiği gibi,“tarafların toprak ve mülkiyet pazarlığı sonucunda Rum tarafının talebiyle oluşan yeni bir harita” da olmadığı kaydedildi.

“Cumhurbaşkanımız Sayın Derviş Eroğlu’nun pek çok kez ifade ettikleri üzere, kendilerinin göreve başlamasından bu yana geçen süre içerisinde toprak konusunun görüşülmesine, tartışılmasına hiç geçilmemiştir. Cumhurbaşkanımızın önerisiyle tüm konularda uzlaşma sağlandıktan sonra toprak konusunun ele alınması için Birleşmiş Milletler nezdinde bir uzlaşma sağlanmıştır” denilen açıklamada, Rum tarafının uzlaşmazlığı dolayısıyla henüz toprak konusunun ele alınabileceği aşamaya gelinemediği ifade edildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanının, Kıbrıs Türk halkının desteğiyle,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının hak ve çıkarlarını korumak üzere masada oturduğunun bilinciyle görüşmelerdeki gizlilik ilkesine de sadık kalarak, kamuoyuna gelişmeleri doğru olarak aktarmaya büyük önem verdiği vurgulandı.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615