• BIST 1.441
  • Altın 499,475
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 28 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 25 °C
  • Lefke 28 °C

İşte Bakan'a gönderilen mektup

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası  (Kamu-Sen) Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, “Geçici Memur, İşçi ve Sözleşmeli” istihdamlarında yapılan...
İşte Bakan'a gönderilen mektup

Kıbrıs Türk Kamu Görevlileri Sendikası  (Kamu-Sen) Genel Başkanı Mehmet Özkardaş, “Geçici Memur, İşçi ve Sözleşmeli” istihdamlarında yapılan bireysel sözleşmeler yerine, devlet ile, tüm geçici, sözleşmeli ve memurlar adına “Toplu İş Sözleşmesi” imzalamak istediklerini bildirdi.

Özkardaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar’a gönderdiği mektubu basın ile paylaştı. Özkardaş, Gürpınar’a gönderdiği mektupta, devletin “en büyük sorunlarından” diye nitelediği “Geçici Memur, işçi ve sözleşmeli” istihdamlarının artık toplumsal bir yara halini aldığını, kamuda verimliliği düşürdüğünü  ve istihdam edilenlerin siyasi iradelerinin hükümetlerce esir alındığını iddia etti.

Özkardaş, 2007 yılından beridir artış alamayan kamu çalışanlarının, emeklilerin, asgari ücretlilerin ve dar gelirlilerin alım gücünün en az yüzde 50 azaldığını; akaryakıta, tüp gaza, elektriğe ve diğer ürünlere yapılan zamların tüm yaşama yansıdığını; son bir ayda dövizdeki artışlarla ortaya çıkan kaybın ise yüzde 13-15 olduğunu anlattı.

Özel sektörde çalışan emekçilerin çoğunun çalışma saatleri ve iş koşullarının yasalara aykırı olduğunu; her yıl onlarca emekçinin önlemler alınmadığı ve yeterli denetimler yapılmadığı için iş kazası sonucu hayatını kaybettiğini veya iş görmez hale geldiğini ifade eden Özkardaş, kayıt dışılıkla mücadelede ise ciddi yasal düzenlemelerin yanı sıra denetimlerin yapılması ve bu denetimleri yapan memurlara siyasi müdahalelerin yapılmasının önlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Mehmet Özkardaş, “Geçici Memur, işçi ve sözleşmeli” istihdamlarıyla ilgili şunları kaydetti:

“Geleceğini göremeyen, ekmekleri siyasilerin iki dudakları arasında olan bu çalışanlar; Kamu Görevlileri Yasası’na tabii olmadıklarına göre ve kendileriyle tek tek bireysel sözleşme imzalandığına göre, bu bireysel sözleşmeler yerine; tüm geçici, sözleşmeli memurlar adına, devlette Toplu İş Sözleşmesi imzalamak istiyoruz.

Yapılacak bu Toplu İş Sözleşmesi ile Kamuda geçici ve sözleşmeli statüsünde görev yapanların her hizmet yıllarına karşılık öğretmenlerde olduğu gibi belli bir puan verilerek, açılacak münhal kadrolara başvuranların bu puanları da dikkate alınabilir. En önemlisi ise iş güvenlikleri sağlanarak, siyasi istismarlar önlenebilir.

Çalışma hayatından sorumlu bakanımız olarak, tüm bu konuların çözümlenmesi için girişim yapmanızı ve işbirliği teklifimizi olumlu karşılamanızı bekleriz.”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76