• BIST 95.305
  • Altın 186,956
  • Dolar 4,7541
  • Euro 5,5592
  • Lefkoşa 36 °C
  • Girne 37 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 34 °C
  • Lefke 36 °C

'IŞİD rejimle bağlantılı bir örgüt'

'IŞİD rejimle bağlantılı bir örgüt'
Suriye Türkmen muhalefetinin bazı önemli isimleri, IŞİD'in karanlık bir örgüt ve rejimle bağlantıları olduğunu düşündüklerini bildirdi. Suriye...

Suriye Türkmen muhalefetinin bazı önemli isimleri, IŞİD'in karanlık bir örgüt ve rejimle bağlantıları olduğunu düşündüklerini bildirdi.

 

Suriye Ulusal Koalisyonu Türkmen Temsilcisi Ziyad Hasan, "IŞİDkaranlık bir örgüt ve rejimle bağlantıları olduğu yüksek ihtimalle düşünüyoruz ve rejimin lehine çalıştığını da görüyoruz" dedi.

 

Esed rejiminin IŞİD'i iki noktada kullandığını ifade eden Hasan, birincisinin, Suriye içindeki halkı vurmak, mücadelesini baltalamak konusunda ve aynı zamanda Suriye halkının asli mücadelesinde yanında yer alan Suriye dostlarını ve bunların başında Türkiye'yi de vurmakla kullandığını belirtti.

 

"IŞİD AA'yı da hedef aldı"

 

Hasan, Türkiye'den giden yardım konvoylarını sürekli engellemeye çalıştığını ve son dönemde Türkiye'ye tehditler savurmaya da başladığını gördüklerini söyleyerek, bundan da tek fayda elde eden tarafın Esed rejimi olduğunu sözlerine ekledi. IŞİD'in AA'nın Halep'teki bürosuna saldırı yaptığını anımsatan Hasan, şunları kaydetti:

 

"Türkiye'yi Suriye'de terörist grupları desteklemekle suçluyorlar ve böyle bir algı oluşturmak istiyor bazı mahfiler, halbuki IŞİD gibi bu terörist gruplar Türkiye'ye tehditler savuruyor, bu da farklı bir ironik durumdur. IŞİD her açıdan rejime hizmet eden bir grup. Suriye halkına ve Özgür Suriye Ordusu'na saldırıda bulunuyor. Geçen Humus bölgesinde mültecileri zorla yanlarına alıp ÖSO'ya karşı saldırı girişiminde bulundular. Türkiye'nin AA gibi kurumuna, giden yardım kuruluşlarına saldırıda bulunuyorlar. Bu örgüt kesinlikle Suriye halkının zararına çalışıyor."

 

"IŞİD, Türkiye'ye saldırabilir"

 

Suriye Türkmen Kitlesi eski Başkanı Yusuf Molla, IŞİD'in Türkiye'ye saldırı yapma ihtimalinin olduğunu söyleyerek, "Biz başından beri IŞİD'nin rejimin ve İran'ın ürünü olduğunu biliyorduk ama kimseyi buna inandıramadık" dedi.

 

IŞİD'in son dönemlerde niyetinin açık açık ortaya çıktığını ifade eden Molla, oluşumun rejimle hiç savaştığını görmediklerini, Suriye'de ekonomik değeri olan yerleri ve ÖSO ile mücahitlerin rejimden kopardığı yerleri ele geçirmeye çalıştığını ve bunları gelecekte rejime iade edeceğini savundu.

 

Molla, "Rejimin de ayakta kalması için yapmayacağı hiçbir şey yoktur ve bunu da önlemek çok zordur. Türkiye'de çok sayıda masum Suriyeli var ve rejimin de provokatif eylemlerde bulunabilecek insanları yolladığı söz konsudur. Bu bir handikaptır ve IŞİD'in böyle bir şey yapacağına inanıyoruz" değerlendirmesi yaptı.

AA

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615