• BIST 1.441
  • Altın 501,444
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 18 °C
  • Mağusa 16 °C
  • İskele 16 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 17 °C

İş güvenliği uzmanları AKSA'yı suçladı!

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği, Kalecik’te yaşanan denize petrol sızması olayının; “İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerinin”...
İş güvenliği uzmanları AKSA'yı suçladı!

Untitled-18

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Birliği, Kalecik’te yaşanan denize petrol sızması olayının; “İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerinin” ne kadar hayati önemde ve hiçbir gerekçeyle ertelenemez olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Birlik, böylesine büyük bir şirketin bu hizmeti alması ve olması muhtemel böyle kazalara karşı acil durum planları, prosedürleri, ekipleri ve ekipmanları bulundurmasının şart olması gerektiğini vurgulayarak, “Eğer iş sağlığı ve güvenliği hizmeti alınmışsa ve buna rağmen acil durum planları yazılmamış, acil durum ekipleri oluşturulmamış ve acil durum ekipmanları alınmamışsa bunun adı ihmaldir ve bu ihmal cezasız kalmamalıdır” dedi.

Birlik Başkanı Emir Taşcıoğlu yazılı açıklamasında, Kalecik’teki olayın son yıllarda ülkede yaşanan en büyük felaketlerden biri olduğunu belirterek, AKSA şirketinin Kalecik’te işlettiği elektrik santrali için tedarik ettiği fuel-oil türü akaryakıtın tesise ikmali sırasında meydana gelen sızıntıdan yaklaşık 100 ton fuel-oil denize aktığını ve bölge kıyılarından 7 kilometrelik bir alanın kirlendiğini kaydetti.

İşletmenin bu kaçağa karşı anında müdahalede yetersiz kaldığını ve gerekli ekipmanların olmamasından dolayı kirliliğin boyutlarının daha da büyüdüğünü ifade eden Taşcıoğlu, şunları kaydetti:

“ASLA KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

“Öncelikle belirtmek isteriz ki bu olay İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) hizmetlerinin ne kadar hayati önemde ve hiçbir gerekçeyle ertelenemez olduğunu göstermiştir. Bilinmelidir ki, her işte ve her işletmede farklı derecelerde riskler mevcuttur.

İSG hizmetleri çerçevesinde alınacak önlemlerle bu riskler ya tamamen elimine edilirler veya kabul edilebilecek seviyelere indirilirler. Bugün karşı karşıya kaldığımız felaketin içerdiği risk, asla kabul edilebilir değildir. Sadece işe ve işletmeye değil tüm halkın malı olan doğaya da onarılmaz zararlar verilmiştir.

Böylesine büyük bir şirketin İSG hizmeti alması ve yöneticilerinin açıkladığı gibi; olması muhtemel böyle kazalara karşı acil durum planları, prosedürleri, ekipleri ve ekipmanları bulundurması şart olmalıdır. Eğer İSG hizmeti alınmışsa ve buna rağmen acil durum planları yazılmamış, acil durum ekipleri oluşturulmamış ve acil durum ekipmanları alınmamış ise bunun adı ihmaldir ve bu ihmal cezasız kalmamalıdır. Hiçbir masraf doğanın tahrip olmasından daha önemli değildir, olamaz da.”

Taşcıoğlu, bu felaketten bir ders alınması ve tüm işyerlerinin bir an önce İSG hizmeti alarak işyerleri ile ilgili acil durum planlarını hazırlatıp acil durum ekiplerini oluşturmalarını temenni etti. Taşçıoğlu, taleplerinin; yetkililer tarafından bir yazı ile tüm işletmelerden risk değerlendirme raporlarının istenmesi olduğunu, bunun “35/2008 sayılı İSG Yasası”nın da bir gereği olduğunu kaydetti.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76