• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 26 °C
  • İskele 26 °C
  • Güzelyurt 24 °C
  • Lefke 26 °C

İş dünyasından çözüm sürecine destek

İş dünyasından çözüm sürecine destek
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) heyeti, ara bölgede Kuzey Kıbrıs’tan İşadamları Derneği, Güney Kıbrıs’tan Kıbrıs İşverenler...

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) heyeti, ara bölgede Kuzey Kıbrıs’tan İşadamları Derneği, Güney Kıbrıs’tan Kıbrıs İşverenler ve Sanayiciler Federasyonu, Yunanistan’dan ise Yunan Girişimciler Federasyonu ile bir araya geldi.

Home For Cooperation’da yer alan toplantıda, Güney Kıbrıs’tan Kıbrıs İşverenleri ve Sanayicileri Federasyonu OEB Başkanı Filos Zachariades rumca olarak bir konuşma yaptı.

Daha sonra İşadamları Derneği Başkanı Metin Şadi, ortak bildiriyi okudu.

Şadi, Kıbrıs, Yunanistan ve Türkiye’nin önde gelen iş dünyası kuruluşlarının, Kıbrıs sorununu kapsamlı ve kalıcı bir çözüme ulaştırma yolunda müzakerelere iyi niyet içinde başlanması çağrısı yaptığını bildirdi.

Ortak bildiride ayrıca şu ifadelere yer verildi:

“Siyasal ve ekonomik konuların birbirleriyle bağlantılı olduğu anlayışı ve bölgemize yükselen düzeyde uluslararası ilgiden hareketle dört kuruluş, Kıbrıs’ta toplumlar arasında yürütülen müzakerelerin uzun süredir devam eden Kıbrıs sorununa, karşılıklı kabul edilecek bir çözüm fırsatı oluşturduğunu özellikle vurgular.

Dört kuruluş Kıbrıs sorununa çözümün ilgili tüm taraflar arasında yüksek düzeyde bir ekonomik işbirliği yaratacağının altını çizmişlerdir. Bunun yanında, Kıbrıs’ta ekonomik ve sosyal ilerlemenin tetiklenmesi ve Doğu Akdeniz bölgesinin bir bütün olarak ekonomik refahı kuşkusuz adanın ekonomik bütünleşmesine bağlı olacaktır.”

Ortak bildirinin ardından TUSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, Türkiye iş dünyasının Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik desteğini aktardı.

Yılmaz, yarım yüzyıldır çözüm bekleyen Kıbrıs sorununun kabul edilebilir bir çözümle ortadan kalkması gerektiğini çünkü bunun uluslar arası arenadaki çözümlenmemiş en eski sorun olduğunu kaydetti.

Kıbrıs’taki çözümsüzlüğü kollektif bir başarısızlık olarak değerlendiren Yılmaz, siyasi çözümün, mevcut ekonomik sıkıntıları da ortadan kaldırabilecek güce sahip olduğunun altını çizdi.

“Önümüzde maalesef izolasyonlarla yaşayan bir KKTC ve mali krizin tüm sıkıntılarını yaşayan bir Kıbrıs Rum tarafı ile Yunanistan var” diyen Yılmaz, ancak tüm bu sıkıntıların, eldeki enerji kaynaklarının ortak kullanımıyla refaha dönüşebileceğini kaydetti.

Yılmaz, çözüme gidilebilmesi için cesaret yaratmanın önemine de değinirken, Türkiye’nin 1998 yılında kapattığı limanlarını açarak buna öncülük edebileceğini de söyledi.

Yunan Girişimciler Federasyonu As Başkanı Christos Komninos da Kıbrıslıların geleceği için iyi niyet ve güvenin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Komninos, bazen “1 artı 1 iki’den fazla eder, böylesi toplantılar da buna ispattır” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615