• BIST 1.408
  • Altın 461,090
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 34 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 33 °C
  • İskele 33 °C
  • Güzelyurt 32 °C
  • Lefke 34 °C

İntihar kayıpları, savaş kayıplarını geçti!

İngiliz ordusu geçen yıl Afganistan'da Taliban'la savaşırken kaybettiği askerlerden daha fazlasını intiharlarla kaybetti. BBC'nin Panorama programının...
İntihar kayıpları, savaş kayıplarını geçti!

İngiliz ordusu geçen yıl Afganistan'da Taliban'la savaşırken kaybettiği askerlerden daha fazlasını intiharlarla kaybetti. 

BBC'nin Panorama programının derlediği bilgilere göre, geçen yıl görev başındaki 21 asker ve 29 savaş görmüş eski asker kendi canına kıydı. Afganistan'daysa 44 asker hayatını kaybetti. İngiltere Savunma Bakanlığı, her intihar vakasının bir "facia" olduğunu belirtirken, aileleri askerlerin yeterli desteği alamadığından şikayet ediyor.

ingiliz-ordusu

Veriler, Panorama programı adına Bilgi Edinme Özgürlüğü yasasından yararlanarak Savunma Bakanlığı'na yapılan başvuru sonucunda ortaya çıktı. Buna göre, geçen yıl 7 askerin itihar ettiği kesinlikle belirlendi ve 14 askerin ölümüyle ilgili soruşturmalarda ağırlıklı olasılık intihar.

Savunma Bakanlığı ise askeri personel arasında intihar ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB-PTSD) vakalarının toplum geneline göre düşük olduğunu savunuyor.

Ancak İngiltere hükümeti, eski askerler arasındaki intiharların kaydını tutmuyor.

Panorama'nın derlediği bilgilere göre, 2012'de 29 eski asker intihar etti.

Onbaşı Collins'in hikayesi

Programda, bu askerlerden biri Onbaşı Dan Collins'in hikayesi de aktarılıyor.

Afganistan'da 2009'da düzenlenen 'Panter Pençesi Operasyonu'na katılan Galler Muhafızları'ndan Collins, iki kez vuruldu ve yol kenarına konan bir bombanın patlamasıyla bir ayağını kaybetti. Yakın arkadaşı ise patlamada paramparça oldu. Annesi Deana Collins, oğlunun telefon konuşmalarındaki tavrının değiştiğini belirterek, "Anne, burası tam bir cehennem, tek istediğim çekip gitmek" dediğini aktardı.

6 aylık Afganistan görevinden dönüşünde sevgilisi Vicky Roach'un yanına yerleşen Collins'e, TSSB teşhisi kondu. 10 ay boyunca aralıklı tedavi gören Collins'in iyileştiğine ve göreve geri dönebileceğine karar verildi. Sonraki 3 ay boyunca 2 kere intihar teşebbüsünde bulunan onbaşı, doktor randevularına gitmemeye başladı. 'Geçmişe dönüş' krizleri yaşayan askerin kız arkadaşı ne yapacağını bilemez hale geldi ve sonunda ondan evi terk etmesini istedi.

Onbaşı Collins, 2011'i 2012'ye bağlayan gece üniformasını giyerek evden çıktı ve arabasını Preseli dağlarına doğru sürdü. 29 yaşındaki asker telefonuna bir veda konuşması kaydettikten sonra kendini astı.

ingiliz ordusu

"TSSB tek başına intihar nedeni değil"

Klinik psikolog Dr. Claudia Herbert, travma sonrası stres bozukluğunun, acı veren olaylara verilen doğal bir tepki olduğunu söylüyor.

Herbert'in verdiği bilgiye göre, belirtileri geçmişe dönüşler, ağır kaygı bozukluğu ve depresyon olan hastalık, başlangıç aşamalarında teşhis edilirse tedavi kolaylaşıyor. İngiltere Savunma Bakanlığı ise görevdeki askerlerde bu hastalığın görülme oranının % 2,9 olduğunu savunuyor. Bu oran, toplum geneline göre düşük.

Panorama'nın incelemesine göre, son 3 yılda Afganistan'da görev yapan askerler arasında TSSB görülme oranı ikiye katlanmış durumda. Ancak Dr. Herbert, TSSB'nin tek başına intihar sebebi sayılamayacağını söylüyor: "TSSB, bir şeyin sistemi derinden sarstığına ilişkin bir gösterge, sistemin yardıma ve yeniden düzenlenmeye ihtiyaç duyduğuna dair bir uyarıdır."

Yani, intihar eden 21 askerin ve 29 eski askerin hangilerinin ne oranda TSSB sorunu olduğunu bilme imkanı yok. Ayrıca intiharlar genellikle tek bir sebebe bağlanmayabiliyor. Buna karşın, Paraşüt Alayı 3. Tabur'da komutanlık yapmış olan Albay Stuart Tootal, "Hükümetin ve Savunma Bakanlığı'nın kabul ettiğinden daha büyük bir sorun olduğunu gösteriyor kanıtlar" diyor.

İngiltere ordusunun eski Genelkurmay Başkanı General Sir Richard Dannatt, eski askerler arasındaki intihar vakalarının kayıt altına alınması gerektiğini düşünüyor: "Eğer elinizde bazı istatistik bilgileri varsa, bununla ilgili bir şeyler yapmaya başlayabilirsiniz."

Savunma Bakanlığı'nın verilerine göre, akıl sağlığı desteği almak isteyenler için ayrılan bütçe 7,4 milyon sterlin civarında.

2001'den beri Afganistan'da görev yapan asker sayısı ise 134 bin 780 bin kadar.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76