• BIST 1.408
  • Altın 461,875
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 21 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 21 °C

'İndirimlere inanmayın'

Sezon sonunda mağazalarda yapılan indirimlerle ilgili uyarı geldi.Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tüketicileri...
'İndirimlere inanmayın'

Sezon sonunda mağazalarda yapılan indirimlerle ilgili uyarı geldi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tüketicileri indirimlerle ilgili uyardı. Palandöken,mevsim sonu sebebiyle Alışveriş Merkezlerinde (AVM) sezon sonu indirim reklamlarının arttığını belirterek, vatandaşların,"boşaltıyoruz, kapatıyoruz, tahliye nedeniyle indirim" diye yapılan satışlara inanmaması gerektiğini bildirdi.

Palandöken, "indirim yapıyoruz" diyerek, bir çeşit malda ya da küçük bir reyonda fiyatların indirildiğini belirterek, şunları kaydetti: "Vatandaşlar, 'boşaltıyoruz, kapatıyoruz, tahliye nedeniyle indirim' diye yapılan satışlara inanmasın. Ben buna 'tuzak mal' diyorum. Müşteriyi içeri çekmek için yanıltıcı indirim yapılıyor. Buradaki tek amaç insanlara ihtiyacından farklı malların satılmasıdır. Halkımız indirimlerden sadece ihtiyaçları doğrultusunda alış veriş yapmalıdır. Eğer ki alışverişten sonra tüketici, 'Ben bunları neden aldım ' diye kendi kendine soruyorsa, ihtiyacı olmayan bir mal almıştır. Bu bir aldatmacadır. Tüketicileri psikolojik etki altına alarak, aşırı tüketime teşvik etmektedir. Ciddi firmalar da bu tür indirimlerden şikayetçidir. Kurallara uygun davranan ticari firmalar, yan dükkanlardaki kuralsız uygulamalar nedeniyle haksız rekabete maruz kalmaktan şikayetçiler."

BATIDAKİ GİBİ DÜZENLEME

Firmaların, mevsimsel olarak sezon değişikliklerinde ellerindeki malları ve depolarındaki stok malları eritebilmek için en yaygın kullanılan yöntemin indirimli satışlar olduğunu anlatan Palandöken, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da indirimli satışlar belirli bir dönemde ve belirli bir sürede yapılmaktadır. Kış indirimi dönemi Ocak ayı başı ile Şubat ortası, yaz indirimi ise Temmuz başı ile Ağustos ortasıdır. Türkiye'de indirimli ve tasfiye satışlarının belirli bir dönem ve süresi olmadığından piyasalarda bir düzensizlik oluşmakta, tüketiciler yanıltılmakta ve yanlış tüketim eğilimleri oluşturulmaktadır. Bu düzensizliğin mutlaka önüne geçilmelidir. Konuyla ilgili olarak mutlaka meslek odalarının görüşleri alınmalı."

ESNAF DA ZAN ALTINDA KALIYOR

Tüketicinin vitrindeki "50+40" indirimi görünce, "bu kadar kar mı olur " diye kendi kendine sorduğunu aktaran Palandöken, böylece esnafın da zan altında kaldığını kaydetti. Palandöken, bu olumsuzluklara son verilmesi için acilen çıkarılmasını bekledikleri Perakende Yasası'nda aylarca süren indirimli satış uygulamalarına çekidüzen getirilmesi gerektiğini belirtti.

milliyet

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76