• BIST 89.898
  • Altın 193,587
  • Dolar 4,8448
  • Euro 5,6556
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 24 °C
  • Lefke 26 °C

IACBE 2013 Avrupa Konferansı GAÜ'de

IACBE 2013 Avrupa Konferansı GAÜ'de
Yükseköğretimde dünyanın önde gelen uluslararası akreditasyon kurumlarından International Assembly For Collegiate Business Education’ın (IACBE) 2013 Avrupa...

Yükseköğretimde dünyanın önde gelen uluslararası akreditasyon kurumlarından International Assembly For Collegiate Business Education’ın (IACBE) 2013 Avrupa Konferansı Girne Amerikan Üniversitesi’nde (GAÜ) yapılıyor.

GAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi, İşletme Bölümü ev sahipliğinde gerçekleşen Konferans, bugün ve yarın devam edecek.

“Uluslararası İşleme Eğitimi Asamblesi (IACBE) 9. Bölge Toplantısı” ismini taşıyan Konferans bugün saat 9.00’da GAÜ Kıbrıs Yerleşkesi Girne Kampüsü Spectrum’daki açılış konuşmaları ve sunumlarla başladı.

Konferans’ta mesleki gelişim ve işletme alanındaki uygulama programları tartışılıyor.

“ULUSLARARASI ALANDA YAPILAN İŞBİRLİKLERİ YÜKSEK ÖĞRETİMİ DEĞİŞİME SEVK ETTİ”

Konferansın açılış konuşmasını IACBE Başkanı Profesör Dr. Dennis N. Gash yaptı.

Konferansın konusunun yükseköğretimde çok kültürlülüğün gücünü artırmak olduğuna dikkat çeken Gash, “Uluslararasızlaştırma olgusu işletmeyi dünya çapında bir değişime itti” dedi.

Uluslararası alanda yapılan işbirliklerinin yükseköğretimi değişime sevk ettiğini söyleyen Dennis Gash, araştırmaların, çok kültürlülüğü yüksek öğretime dâhil etmenin yararlarını gösterdiğini söyledi.

GAÜ’ye 3’üncü kez geldiğini belirten Gash, Konferans’a ev sahipliği yapmalarından ötürü üniversite yönetimine teşekkür etti.

“YÜKSEKÖĞRETİMDE ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK ÖNEMLİ”

Gash’tan sonra söz alan GAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi Dekanı Profesör Dr. İsmail Sıla yükseköğretimdeki çok kültürlülüğün önemine dikkat çekti.

Sıla, yükseköğretimin Kuzey Kıbrıs ekonomisine katkısına da değinerek, katkının yüzde 35 olduğunu söyledi.

“ÜNİVERSİTELER AMBARGOLARDAN ETKİLENİYOR”

Konuşmasında Kuzey Kıbrıs’a uygulanan siyasi ve ekonomik ambargolara dikkat çeken İsmail Sıla, üniversitelerin ambargolardan etkilendiğini belirtti.

GAÜ’nün ambargolara rağmen kendini geliştiren ve uluslararası düzeye taşınan bir üniversite olduğunu söyleyen Sıla, İşletme ve Ekonomi Fakültesi’nin IACBE, ECBE, YÖK ve YÖDAK’tan onayı olduğunu anımsattı.

“ÜNİVERSİTELERİN TEK HEDEF ÖĞRENCİ SAYISINI ARTIRMAK OLMAMALI”

“Üniversitelerin tek hedef öğrenci sayısını artırmak olmamalıdır” diyen Sıla, eğitimde, kalitenin de yükseltilmesi gerektiğini kaydetti.

Kuzey Kıbrıs’taki üniversitelere araştırma kaynakları aktarılması gerektiğini dile getiren İsmail Sıla, “Kuzey Kıbrıs’ın yüksek öğretiminin uzun vadede sürdürülebilinir olabilmesi için bu tür düzenlemeler şarttır” dedi.

Sıla, konuklara fakültedeki eğitimin içeriği ve hedefleri hakkında bilgi verdi.

GAÜ REKTÖRÜ ÖNER

İsmail Sıla’dan sonra söz alan GAÜ Rektörü Profesör Dr. Yıldırım Öner, GAÜ’nün 1985’te kurulduğunu ve üniversitenin Kıbrıs’ın ilk özel üniversitelerinden olma özelliği taşıdığını söyledi.

GAÜ’nün Kıbrıs’ın üniversite adası olmasının önünü açtığını belirten Öner, konuklara üniversite hakkında detaylı bilgi verdi.

GAÜ’nün eğitiminin en saygın akreditasyon kurumlarından onaylı olduğunu vurgulayan Yıldırım Öner, konferansın başarılı ve verimli geçmesini diledi.

“GAÜ ÇOĞUNLUĞU IACBE OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ ULUSLARARASI AKREDİTASYONA SAHİPTİR”

GAÜ CEO’su ve Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Asım Vehbi ise konuşmasında, Üniversite’nin çoğunluğunun IACBE olmak üzere çeşitli uluslararası akreditasyona sahip olduğunu söyledi.

Vehbi, çok kültürlülüğün konuşulacağı en iyi yerlerden birinin GAÜ olduğunu anlatarak, “Üniversitemizde 76 farklı ülkeden öğrenci, 36 farklı ülkeden akademisyen var” dedi.

GAÜ hakkında bilgi veren Vehbi, Üniversite’nin 150’den fazla uluslararası üniversiteyle işbirliği yanında çeşitli uluslararası birliklere üyeliği olduğunu söyledi.

“ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK TÜRK YÜKSEK ÖĞRETİMİ İÇİN ÖNEM ARZ EDER”

YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Nihat Erdoğmuş kısa bir konuşma yaparak Konferans’a katılmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.

Erdoğmuş, “Çok kültürlülük Türk Yüksek Öğretimi için önem arz eder” diyerek uluslararasızlaşma, akreditasyon ve akademik kadroya dikkat çekti.

Konferans’a, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Hilmi Akil, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş’un yanı sıra farklı ülkelerden bilim insanları katıldı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615