• BIST 107.921
 • Altın 153,999
 • Dolar 3,8353
 • Euro 4,5054
 • Lefkoşa 8 °C
 • Girne 8 °C
 • Mağusa 8 °C
 • İskele 8 °C
 • Güzelyurt 7 °C
 • Lefke 8 °C
 • Melis için YARDIM zamanı!
 • İrfan için yardım kampanyası!
 • Melis için YARDIM zamanı!
 • İrfan için yardım kampanyası!

Humus'tan bin 400'e yakın kişi tahliye edildi

Humus'tan bin 400'e yakın kişi tahliye edildi
BM, Suriye'nin Humus kentinden bugüne kadar bin 370'ten fazla kişinin tahliye edildiğini bildirdi. BM, Suriye'nin Humus kentinden bugüne kadar bin 370'ten...

BM, Suriye'nin Humus kentinden bugüne kadar bin 370'ten fazla kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

 

BM, Suriye'nin Humus kentinden bugüne kadar bin 370'ten fazla kişinin tahliye edildiğini, bu kişilerden yaşları 15 ile 55 arasında olan 430 erkeğin rejim tarafından sorgulandığını ve 181'inin serbest bırakıldığını bildirdi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Martin Nesirky, basın brifinginde yaptığı açıklamada, BM'nin Humus'ta kuşatma nedeniyle mahsur kalanlara yardım ulaştırma çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

Kuşatma altındaki bölgeye bugüne kadar 2 bin 500 kişiye bir ay yetecek kadar gıda, hijyen ve sağlık malzemesi ulaştırıldığını anlatan Nesirky, tahliye çalışmalarına da BM'nin nezaret ettiğini kaydetti.

Nesirky, geçen cumadan bugüne kadar Humus'un tarihi merkezinden bin 370'ten fazla kişinin tahliye edildiğini belirterek, bu kişilerden yaşları 15 ile 55 arasında olan 430 erkeğin rejim tarafından sorgulandığını ve 181'inin serbest bırakıldığını söyledi.

BM görevlilerinin sorgulanan kişilerin durumlarını takip ettiğini de anlatan Nesirky, bu kişilere herhangi bir zarar gelmemesinin BM'nin önceliği olduğunu vurguladı.

 

Kuşatma altında 2 bin kişi kaldı

Nesirky, Humus'un tarihi merkezinde kalanlara ilişkin de bilgi vererek, BM'nin tarihi bölgede yaklaşık 2 bin kişinin kaldığını tahmin ettiğini kaydetti.

Humus'taki çatışmalara verilen aranın uzatılması haberlerine ilişkin de açıklama yapan Nesirky, kendilerine bu konuda gelen resmi bir bildirim olmadığını, ancak BM'nin, bölgede tarafların yardım için çatışmalara verdikleri arayı uzatmaları için müzakere halinde olduğunu dile getirdi.

 

Bloudan'a da yardım ulaştırıldı

Martin Nesirky, Şam'ın 45 km uzağında bulunan Bloudan bölgesine de son iki gün içinde 5 bin kişiye yetecek gıda ve ilaç ulaştırıldığını söyledi.

Ulaşımı zor bir bölgede yer alan Bloudan'a giden yardım ekibinin son 15 kilometrelik mesafeyi 4 saatte alabildiklerini kaydeden Nesirky, bölgeye ulaşmak için ekibin 20'den fazla kontrol noktasını geçmek zorunda kaldığını ifade etti.

 

Yermuk kampında yardım dağıtımı durdu

Nesirky, basın brifinginde Yermuk kampında kalan Filistinli mültecilerin durumuna ilişkin de bilgi verdi.

Nesirky, BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) ekiplerinin, bu sabah dağıtım izni verileceği bilgisi üzerine yardım dağıtmak için kampın kuzey girişine gittiğini, ancak çatışan tarafların dağıtıma izin vermediğini söyledi.

Nesirky, gün içinde de tarafların tutumunda bir değişiklik olmaması nedeniyle bugün herhangi bir dağıtımın gerçekleşemediğini ifade etti.

 

Amos, BMGK'yı göreve çağırdı

Diğer taraftan, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen Suriye'deki insani duruma ilişkin kapalı toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye'ye insani yardım ulaştırılması konusunda BMGK'yı göreve davet etti.

BM Güvenlik Konseyi'nin geçen yıl ekim ayında Suriye'ye insani yardım ulaştırılması ve sivillerin korunmasını temin etmek için bağlayıcılığı olmayan başkanlık bildirisi kabul ettiğini hatırlatan Amos, buna rağmen sahadaki durumun daha da kötüleştiğini vurguladı.

"Suriye'de siviller ateş altında ve sosyal doku lime lime oldu" ifadelerini kullanan Amos, insani yardım görevlilerinin çalışma koşullarının her zamankinden daha güç durumda olduğunu kaydederek, "Ekimden bu yana 15 yardım görevlisi hayatını kaybetti" dedi.

BMGK'nın uyarısından bu yana geçen 4 ayda çatışmalardaki tüm tarafların uluslararası insancıl hukuku ısrarlı ve açık bir şekilde ihlal etmeye devam ettiğini anlatan Amos, "Taraflar sivilleri koruma sorumluluklarını yerine getirmiyor. Sahada bir savaşın sürdüğünü biliyoruz ancak savaşın da kuralları olur" diye konuştu.

 

"Vahşeti tarifte kelimeler yetersiz"

Basın toplantısında Humus'ta yapılan tahliyeler ve yardımları da anlatan Amos, şunları söyledi:

"Humus'taki çalışmalar, bölgedeki şartlar göz önüne alındığında bir başarıdır. Ancak yardım ulaştırma süreci çok sınırlı ve son derece yavaş ilerliyor. Yeteri kadar noktaya ulaşamıyoruz. Kuşatma altında 250 bin insan var ama biz uzun çabalar sonucu sadece bin 400'ünü tahliye edebildik. Humus'la ilgili 14 ay önce uyarı yapmıştım. Başka bin 400 kişi için 14 ay daha bekleyemeyiz. Suriye genelinde ihtiyaç içinde milyonlarca insan var. BMGK'dan çatışan taraflar üzerinde nüfuzlarını kullanmalarını ve insani yardım ulaştırılması için çatışmalara ara verilmesi, yardım görevlilerine sürekli giriş izni verilmesi ve görevlilere ateş edilmemesini temin etmelerini istedim."

"Suriye'deki vahşeti tasvir etmek için kelimeler yetersiz kalıyor" ifadesini kullanan Amos, BM'nin bu acıları sonlandırmak için üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.

 

"Güçlü bir BMGK kararı istiyoruz"

BMGK toplantısının ardından gazetecilere açıklama yapan ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Samantha Power da Suriye'de kuşatma altındaki bölgelerin yüzde 80'inin rejimin kontrolünde olduğunu belirterek, ekimdeki başkanlık bildirisine rağmen herhangi bir gelişme sağlanamadığını söyledi.

BMGK'nın bu durumu değiştirmek için kararlı adım atması gerektiğini kaydeden Power, Ürdün, Lüksemburg ve Avustralya tarafından sunulan BMGK karar tasarısını desteklediklerini ifade ederek, "BMGK, sahadaki duruma ilişkin gerçek bir değişiklik sağlayabilecek bir metni kabul etmeli" dedi.

BMGK karar tasarısı üzerinde üyelerin müzakerelerinin sürdüğünü anlatan Power, "Yetersiz bir tasarının kabul edilmesindense hiç kabul edilmemesi daha iyi olur. Kabul edilecek bir karar metninin birşeyleri değiştirmesini istiyoruz. Mümkün olabilecek en sert metnin kabul edilmesi için çalışıyoruz" diye konuştu.

Müzakereler sürüyor

 

Geçen hafta BMGK'nın tüm üyelerine Ürdün, Lüksemburg ve Avustralya tarafından sunulan tasarıda, kentlerdeki kuşatmanın kaldırılması, rejim tarafından gerçekleştirilen hava saldırılarının sonlandırılması, okul ve hastanelerin asker ve silahtan arındırılması, insani yardımlara izin verilmesi çağrısı yapılıyor.

BMGK'nın veto yetkisi olan üyeleri Rusya ve Çin, tasarıya Suriye'ye bir askeri müdahaleye kapı aralayabileceği gerekçesiyle olumsuz yaklaşıyor.

BMGK'nın diğer daimi üyeleri ile tasarının sunucusu olan ülkeler, Rusya ve Çin'i ikna etmek için metin üzerinde değerlendirmelerini sürdürüyor.

Öte yandan Rusya'nın da kendi hazırladığı BMGK karar tasarısı metnini veto yetkisi olan BMGK üyesi ülkelere sunduğu belirtildi.

Diplomatik kaynaklar, tarafların iki metin üzerinde de değerlendirmelerde bulunduğunu bildirdi.

AA

Diğer Haberler
 • Londra'da patlamanın ardından ikinci bomba paniği!15 Eylül 2017 Cuma 10:40
 • Uzaylılar 23 Rus Askerini taşa çevirmiş!30 Ağustos 2017 Çarşamba 01:57
 • Ultrasonda 'Hz. İsa silüeti'24 Ağustos 2017 Perşembe 16:35
 • Barcelona saldırısının baş şüphelisi belli oldu18 Ağustos 2017 Cuma 14:18
 • Hava sıcaklığında 137 yılın rekoru11 Ağustos 2017 Cuma 12:14
 • İngiltere Ercan uçaklarına yasağı kaldırdı!10 Ağustos 2017 Perşembe 23:22
 • Dana eti yerine 'AT ETİ' sattı!02 Ağustos 2017 Çarşamba 17:36
 • FETÖ elebaşı için imza kampanyası17 Temmuz 2017 Pazartesi 13:20
 • İngitere'de teravih namazı çıkışı saldırı şoku!19 Haziran 2017 Pazartesi 10:22
 • Roaming ücretleri kaldırıldı15 Haziran 2017 Perşembe 15:29
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615