• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 31 °C
  • Girne 30 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 31 °C

Hükümete uyarı: Eylemler başlayacak!

Hükümete uyarı: Eylemler başlayacak!
Kamu-İş hükümete çağrıda bulunarak, eylemlerin başlayacağını ve artarak devam edeceğini belirtti.Kamu-İş açıklamasında, "Sendikaları sokağa dökmeden,...

Kamu-İş hükümete çağrıda bulunarak, eylemlerin başlayacağını ve artarak devam edeceğini belirtti.

Kamu-İş açıklamasında, "Sendikaları sokağa dökmeden, sosyal patlamalara neden olmadan, sendikalara diyalog kapılarını açsın, sorun ve problemlere çözüm bulmak için bir araya gelinsin ve çözümler üretilsin. Aksi halde eylemler başlatılacak ve artarak devam ettirilecektir" denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Ülkemizde, Hükümetin, akaryakıt, gaz ve sonradan elektriğe yapılan yüksek oranlardaki zamların paralelinde gelen, Türk Lirasına karşı döviz kurlarının süratli bir şekilde değer kazanması, ciddi anlamda bir fakirleşme sürecini başlatmıştır.

Hükümet ortaklarının yaşanan ekonomik depreme duyarsız kaldığını, buna karşı da sendikaların, hükümetin bu duyarsızlığına karşı gerçek anlamda bir tepki göstermemeleri, Hükümeti zamları arka arkaya yapmaya yöneltmiştir.

Geçtiğimiz gün bunca zamlara rağmen Devlet Planlama Örgütünün 2013 yılı enflasyonunu % 10.22 olarak açıklaması da halkımızı sükûtu hayale uğratmıştır.

Dövizdeki yükselişin hala daha devam ettiği, önlem alınmazsa çok kötü gelişmeler ülkemizi beklemekte olduğunu, çalışanların maaş kayıplarının karşılanmaması halinde döviz ile borçlanan insanlarımızın hüsrana uğrayacağı, iş adamlarının iflasın eşiğine geleceği ortadadır. Yan 2013 yılını acı tatlı anılarla geride bırakırken 2014 yılına ekonomik ve sosyal yönden kayıplarla, umutsuzlukla girdiğimizi açıklarken, sendikalarımıza ve sivil toplum örgütlerine büyük görevler düştüğünü bildirmek isteriz.

Sendikalar rozet ve taraflarını bir tarafa bırakarak, gerçek anlamda sendikal mücadeleyi hep birlikte, dayanışma içerisinde, emek ve sendikal haklar için başlatmalıdır. Çalışanlarımıza, halkımıza ve üyelerimize güven vermek için, hakkımıza sahip çıkma eylemini başlatmalıyız.

Hükümetin, Ocak ayı içerisinde Devlette yetkili sendikalarla, sendikaların taleplerini görüşüp bir anlaşmaya varabilmek için ivedi olarak müzakere masası oluşturulmalıdır. Aksi halde gittikçe fakirleşen halkımız; asgari ücretle çalışanlarımız ve sonuç olarak da iş adamlarımızın ve üreticilerin durumları perişan olacaktır.

Kamu – İş olarak gerçek anlamda bir sendikal mücadeleye varız. Tüm sendikalarla dayanışma ve diyalog içerisinde haklarımızı almaya varız. Sendika ve yöneticilerinin amacı budur.

Hükümeti, Sendikaları sokağa dökmeden, sosyal patlamalara neden olmadan, sendikalara diyalog kapılarını açsın, sorun ve problemlere çözüm bulmak için bir araya gelinsin ve çözümler üretilsin. Aksi halde eylemler başlatılacak ve artarak devam ettirilecektir.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615