• BIST 1.445
  • Altın 489,570
  • Dolar 8,2968
  • Euro 10,0898
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

"Hükümet, Maraş'ı görüşmeye hazır olduğunu açıklasın!"

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), hükümetin, bir an önce Maraş konusunu görüşmeye hazır olduğunu açıklamasını istedi.YKP’den yapılan açıklamada, Türk...
"Hükümet, Maraş'ı görüşmeye hazır olduğunu açıklasın!"

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), hükümetin, bir an önce Maraş konusunu görüşmeye hazır olduğunu açıklamasını istedi.

YKP’den yapılan açıklamada, Türk tarafının Maraş’ın kapsamlı çözümün parçası gördüğü ve görüşülmesini istemediği, ancak Maraş’ın 1979’da Denktaş-Kiprianu anlaşmasında çözümü beklemeden karar verilecek bir konu kabul edildiği savunuldu.

Maraş’ın her iki tarafın da gündemine girdiği kaydedilen YKP açıklamasında, “Maraş açılmazsa kimse Türkiye’nin çözüm için ciddi olduğuna inanmayacaktır” denildi.

Barışa bağlı olduğunu söyleyen koalisyonun büyük ortağı CTP’nin halka cesaret ve umut verici açıklamalar yapmasını isteyen YKP, çözüme Maraş’la başlanması çağrısında bulundu.

Açıklamanın tam metni şöyle:

"YKP: “Çözüm için Maraş ile başlayalım”

YKP son Maraş üzerine yapılan önerilerini değerlendirdi. Konu ile ilgili açıklama şöyle:

Kıbrıs’ta çözüm çabası gene BM gözetiminde yürütülmeye başladı ve bu arada Maraş’ın halkına açılması hakkında öneriler ve karşı öneriler üzerinde dolaylı görüşmeler yürütülüyor.

Türk tarafı Maraş’ın kapsamlı çözümün bir parçası olduğunu ve görüşülmesini istemediğini çünkü Maraş Rumlara verilirse çözüm için onları teşvik edecek bir şey kalmayacağını iddia eder.

Ancak Maraş önce 1979 Denktaş Kipriyanu antlaşmasında kapsamlı çözümü beklemeden karar verilecek bir konu olarak kabul edilmişti ve Türk tarafı hala bu antlaşmaya bağlı olduğunu söyler. Ayni zamanda Maraş güven arttırıcı önlemler paketlerinin içinde hep olmuştur ve o paketlerde kararlaştırılan hususlar uygulanmakta ve her devirde yeni önlemler için de konuşulmaktadır. O kapsamda yeni kapılar açılması da gündemden düşmemektedir. Aplıç kapısı da bu hafta gündemde idi, Lefkeliler ısrarla istemektedirler.

Şimdi de Rum yönetimi Maraş hakkında paket hazırlayıp içinde Mağusa limanının da yasal dış ticarete açılması ve hatta Ercan’ı da bir şekilde içermiş olması olası olarak birlikte BM’e sonmuş bulunuyor.

Bu şekilde Maraş iki taraf arasında gündeme girmiş bulunuyor. Türkiye’nin ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduğu açıklanmakta olduğuna göre Mağusalıların adına bizi onlarca yıldır bir cesetle yaşamaya mahkûm etmekten vazgeçin deyişini de hatırlayarak bir an önce açılması şart olmuştur.

Maraş açılmazsa kimse Türkiye’nin çözüm için ciddi olduğuna inanmayacaktır.

Zaten çözümü güçleştirecek adımlar atmaktan vazgeçin diyen BM kararlarını çiğneyerek birçok adım atılmıştır ve atılmaya devam edilmektedir. Bunlardan da vazgeçmek gereklidir.

Barışa bağlı olduğunu söyleyen koalisyonun büyük ortağı halkın çözüme destek olmasını sağlamaya önem verip cesaret ve umut verici açıklamalar yapmak zorundadır. Yoksa ortağı halk sessiz diyerek isteksizlikten güç alacaktır. Büyük ortak susarsa küçük ortağı ileri sürüp çözüm için adım atmaktan kaçındığını düşüneceğiz.

Bir an önce Maraş için görüşmeye hazır olduğunu hükümet açıklamalı ve kapsamlı çözüm için de tüm Kıbrıs’a ekonomik olanaklar kazandırılacağı açıklamaları gündeme sokmalıdır. Rum Lider’in doğal gaz yataklarının ekonomik olarak büyük fırsat yarattığını açıklaması daha önce bu konuyu çözüm kapsamında ele almayacakları iddialarına terstir. Yani onlar çözüme önem verdiklerini göstermek için tutum değişikliğine de gitmişlerdir. Buna karşı Türk tarafı da çözümden Türk tarafının da kazanç sağlayacağına inandığını gösterecek açıklamalar yapması yaralı olacaktır.

Zaten iki tarafın da çözümden çıkar sağlayacağı bir gerçektir. Rum tarafını suçlayabilmek için Rum tarafının çözümden kazanacağı bir şey olmadığını söyleyerek veya sadece Maraş’ı kazanacağını söylemek gerçeği ifade etmemek idi. Türk tarafı çözüm istemez demeye denk düşmekte idi.

Rum tarafı doğal gazdan daha iyi yararlanırız diyerek bu kozu onun elinden aldığı gibi Rumlara da bu ekonomik kriz sırasında çözüme destek ol çağrısı yapmış oldu.

Bir an önce çözüm büyük bir kazanç olacaktır. Maraş ile başlayalım."

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76