• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 18 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 19 °C
  • İskele 19 °C
  • Güzelyurt 18 °C
  • Lefke 18 °C

Her yıl binlerce 'mahremiyet' ihlali!

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), Kongre’nin 2008 yılında ajansa yeni yetkiler vermesinden bu yana her sene binlerce kez mahremiyet kurallarını ihlal...
Her yıl binlerce 'mahremiyet' ihlali!

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), Kongre’nin 2008 yılında ajansa yeni yetkiler vermesinden bu yana her sene binlerce kez mahremiyet kurallarını ihlal ettiği veya yasal otorite sınırını geçtiği bildirildi.

Washington Post gazetesinin haberine göre, ihlallerin büyük bölümü, ABD’deki yabancı istihbarat hedeflerinin veya Amerikalıların izinsiz dinlenmesini kapsarken, her ikisinin de yasayla ve başkanlık emriyle sınırlandırılmış olduğuna dikkat çekiliyor.

İç teftişe ve izleme skandalını ortaya çıkaran eski NSA sistem analisti Edward Snowden’ın basına sızdırdığı bilgilere dayandırılan haberde, ihlaller arasında, kasıtsız biçimde telefonların dinlenmesi ve e-postaların izlenmesiyle sonuçlanan yazım hatalarının yol açtıklarının bulunduğu belirtildi.

Belgelerden birinde, ajans personeline, Adalet Bakanlığı’na ve Ulusal İstihbarat Yöneticisi’ne gönderilen raporlarda daha genel bir dil kullanmaları ve ayrıntıları çıkarmaları talimatı verildiği göze çarpıyor.

BİR HATA NEDENİYLE WASHİNGTON’DAN YAPILAN “ÇOK SAYIDA” ÇAĞRI İZLENDİ

Washington Post, programlama hatasının, alan kodu olan 202’yi Mısır’ın uluslararası telefon kodu 20 ile karıştırması neticesinde Washington’dan yapılan “çok sayıda” çağrının izlendiği örneğini verirken, haberde NSA’nın bazı faaliyetleri üzerinde yetki sahibi olan Yabancı İstihbarat İzleme Mahkemesi’nin, yeni bilgi toplama metodundan aylar sonra haberdar olduğu, mahkemenin bunun anayasaya aykırı olduğu hükmünü verdiği bildirildi.

2012 YILINDA 2 BİN 776 VAKA MEYDANA GELDİ

Gazetenin ele geçirdiği Mayıs 2012 tarihli teftiş raporunda, önceki 12 ay boyunca izinsiz bilgi toplama, saklama ve yasal olarak koruma altındaki görüşmelerin dinlenmesi ve dağıtılmasıyla bağlantılı 2 bin 776 vakanın mevcut olduğu ifade edildi.

“ZAMAN ZAMAN KENDİMİZİ ÇİZGİNİN YANLIŞ TARAFINDA BULUYORUZ”

En ciddileri arasında, 3 binden fazla Amerikan vatandaşı ve yeşil kart sahibi hakkındaki verilerin kullanımı ile bir mahkeme kararının ihlalinin yer aldığı kaydedildi.

NSA’dan adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir yetkili, Beyaz Saray’ın izniyle gazeteye yaptığı açıklamada, “sayısız farklı düzenleyici sistemle, karmaşık bir ortamda faaliyet gösteren, insanın idare ettiği bir ajans olduklarını, bu nedenle zaman zaman kendilerini çizginin yanlış tarafında bulduklarını” söyledi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76