• BIST 1.445
  • Altın 489,334
  • Dolar 8,2968
  • Euro 10,0898
  • Lefkoşa 25 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 23 °C
  • İskele 23 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 25 °C

Hayvan haklarına duyarlı olmaya davet!

Sevimli Dostlar Derneği, insanların bakamayacağı hayvanları asla almamasını ve aldığı hayvanlara da ömürleri boyunca bakmasını istedi.Sevimli Dostlar...
Hayvan haklarına duyarlı olmaya davet!

Sevimli Dostlar Derneği, insanların bakamayacağı hayvanları asla almamasını ve aldığı hayvanlara da ömürleri boyunca bakmasını istedi.

Sevimli Dostlar Derneği, 4 Ekim Hayvan Hakları Günü nedeniyle Cuma günü Lefkoşa’da Dereboyu’ndaki küçük çemberde “halkı hayvan haklarına daha duyarlı olmaya davet eylemi” düzenleyecek. Saat 15.00’te başlayacak eylemde hayvan severler, hayvan haklarını hatırlatan broşürler dağıtacak.

6 Ekim Pazar günü ise Lefkoşa Otobüs Terminali’nde saat 09.00’dan itibaren sokak hayvanları yararına kermes düzenlenecek.

Sevimli Dostlar Derneği Başkanı Oya Demirsöz, 4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü nedeniyle yayımladığı mesajda, hayvanların da en az insanlar kadar yaşam hakları olduğunu vurgulayarak, onların yaşam sürmelerine yardımcı olmanın insanlık vazifesi olduğunu belirtti.

Demirsöz, “Memleketimizde hayvanların acımasızca sokağa atılması, öldürülmesi ve hırpalanması kabul edemeyeceğimiz davranışlardır. Hayvan Refahı Yasası’na rağmen hiç ardı kesilmeyen bu tür acımasız davranışlar bizim gibi küçük bir topluma hiç yakışmayacak davranışlardır. Bilakis onlara daha çok sahip çıkıp örnek bir toplum olmamızı çok istiyoruz” dedi.

Bu konuda belediyelere büyük görevler düştüğünü kaydeden Sevimli Dostlar Derneği Başkanı Demirsöz, her belediyenin kendi bölgesinde nüfus oranına göre barınak yapmak mecburiyetinde olduğunu; ‘sokak hayvanı’ diye bir şey olmadığını, ‘acımasız, bencil insanlar tarafından sokağa atılan hayvanlar’ bulunduğunu kaydetti.

Demirsöz, bu hayvanların belediyelerin yapması gereken barınaklarda kısırlaştırılıp yaşatılması gerektiğini belirterek, polisin de hayvanlara kötü muamele yapan ve hayvanları öldürenlerin üzerine gidip ceza almalarının sağlayarak kötü niyetli kişilere caydırıcı olmasını istediklerini anlattı.

Evlerde beslenen hayvanların insanların hayatına büyük mutluluk kattığını, günün yorgunluğunu unutturduğunu, negatif enerjiyi yok ettiğini vurgulayan Sevimli Dostlar Derneği Başkanı Demirsöz, şunları kaydetti:

“Ama unutmayalım evinize aldığınız hayvanı yaşamı boyunca korumak ve yaşatmak mecburiyetindesiniz. Daha sonra istemiyorum diye sokağa atamazsınız. Onun da duyguları vardır ve sokağa atıldığı zaman sudan çıkmış balığa döner. Dünyası kararır. Sizi hep özler ve arar. O size yine küsmez ve ümitle onu tekrar bulmanızı bekler. Bu yüzden bakamayacağınız hayvanı asla almayınız veya aldığınız hayvanı ömrü boyunca bakınız.

Hayvanlarımızı sadece bu günlerde değil her zaman hatırlayalım. Unutmayalım kim bu dünya onlarsız yaşanmaz. İnsanoğlu yaşadığı müddetçe hayvanlarımız da var olacaklardır. Öyleyse hayvanların yaşamlarına saygı duyarak yaşayalım. Onları koruyup yaşatalım ve sevelim.”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76