• BIST 1.448
  • Altın 490,616
  • Dolar 8,2847
  • Euro 10,0798
  • Lefkoşa 32 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 32 °C

'Hade canım sen da!' diyen CTP, şimdi ne diyor?

Kıbrıs Ada HaberEkonomik program ile ilgili Ankara'ya gönderilen mektup olayı, gündemdeki yerini korurken, Maliye Bakanı Zeren Mungan'ın, ekonomik protokol...
'Hade canım sen da!' diyen CTP, şimdi ne diyor?

Kıbrıs Ada Haber

Ekonomik program ile ilgili Ankara'ya gönderilen mektup olayı, gündemdeki yerini korurken, Maliye Bakanı Zeren Mungan'ın, ekonomik protokol ile ilgili söylemleri şaşırttı.

Maliye Bakanı Zeren Mungan'ın Müsteşarı'nın Ankara'ya bir mektup gönderdiği iddialarının hemen ardından, Bakan Mungan'ın; "Ekonomik protokole ilişkin kamuoyundaki eleştiriler gereksiz" demesi kafalarda ciddi soru işaretlerine neden oldu.

Bilindiği gibi, CTP geçmişte ekonomik protokol nedeni ile hükümetten çekilerek erken seçime gitmişti. CTP hükümeti ayrıca ana muhalefet döneminde; Türkiye ile imzalanan 2013-2015 yıllarını kapsayan ekonomik protokolü, 5 ayrı ilçede düzenlenen eylemlerle, "hade canım sen da!" yazılı pankartlarla protesto etmişti.

Şimdilerde ise,  CTP'de ekonomik protokol konusunda tutarsız söylemler dikkat çekiyor. CTP yetkililerinin söylemlerindeki tutarsızlıklar kamuoyunda ise, 'bu ne perhiz bu ne lahana turşusu' dedirtti.

Yorgancıoğlu: "Revize edilmesi lazım!"

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP-BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu ise, seçimlerin ardından; CTP-BG’nin ekonomik protokolle ilgili düşüncesini açıklamıştı.

Yorgancıoğlu, “protokolü bütünüyle kabul etmiyoruz, bütünüyle de reddetmiyoruz. Revize edilmesini masaya yatıracağız. Bundan sonra da paketleri biz yapacağız, başkalarının yapmasına fırsat vermeyeceğiz” demişti.

"Bütçemizle uyumlu olmadığını çok kez söyledik" 

Yorgancıoğlu seçim öncesinde, ekonomik paket ile ilgili; "Biz bu ülkenin ekonomik sorunlarına reçetelerin, burada yazılması, ekonomik öngörülerin, paketlerin ya da ekonomik programların, burada yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle de zaten, mevcut ekonomik programın öngörülerinin, bizim bütçemizle uyumlu olmadığını çoğu kez söyledik. Bunun için de bu ekonomik programı masaya yatırarak, yeni hükümet döneminde yeniden yapılandırılması için, Türkiye ile görüşeceğimizi söylüyoruz. Çünkü bir ekonomik program eğer, bütçenin öngörülerinden farklı öngörüler içeriyorsa, arzulanan hedeflere ulaşılması mümkün değildir. Bu anlamda çalışmalar yapılacaktır ve yeniden masaya yatırılıp değişiklikler talep edilecektir" demişti.

Mungan: "Revizyona ihtiyaç yok"

Maliye Bakanı Zeren Mungan ise, yaptığı açıklamalarda; ekonomik protokole ilişkin kamuoyundaki eleştirileri gereksiz gördüğünü ifade ederek, ekonomik Program’ın asgari ücrete ve emekli maaşlarına kısıtlama getirmediğini belirtti.

Ekonomik protokole ilişkin değerlendirmelerde bulunan Mungan, KKTC ile Türkiye arasında sıkı bir işbirliği olduğunu, protokole ilişkin ihtiyaç analizlerinin teknik heyetler arasında görüşüldüğünü belirtti. Ekonomik Program’ın asgari ücrete ve emekli maaşlarına kısıtlama getirmediğini belirten Mungan, Maliye Bakanlığı’nın ekonomik protokole ilişkin bir revizyona da ihtiyacı olmadığını söyledi.

Akansoy: "Protokolü aynen kabul etmemiz mümkün değildir"

CTP Genel Sekreteri Asım Akansoy ise; "Defalarca açıkladık biz bu protokolü aynen kabul etmiyoruz. Zaten aynen kabul etsek CTP olarak hükümete gelmezdik. Var olan ekonomik protokolü aynen kabul etmemiz mümkün değildir" diyor.

Özgür: "Bazı revizyonlar gündeme gelebilir"

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Milletvekili Birikim Özgür de, Türkiye ile imzalanan Ekonomik İşbirliği Protokolü’nde bazı revizyonların gündeme gelebileceğini ve Türkiye ile ilişkilerin hassasiyetle ele alınması gerektiğini söylemişti.

"Hade canım sen da!"

Hatırlanacağı üzere; ana muhalefet partisi olduğu dönemde ise; Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP-BG), hükümetin 2013 yılı bütçesi ile Türkiye ile imzaladığı 2013-2015 yıllarını kapsayan ekonomik protokolü, 5 ayrı ilçede düzenlenen eylemlerle, "hade canım sen da!" yazılı pankartlarla protesto etmişti.

Eylemlerde; TC yetkilileri tarafından hazırladığı ileri sürülen ekonomik paketin, Kıbrıs Türk ekonomik yaşamına uygun olmadığı ve hükümetinin böyle bir paketin altına imza atacak halk desteğinin olmadığı iddia edilmişti.

İmzalanan 2013-2015 yılı ekonomik paketiyle de Kıb-Tek, Koop-Süt, Telekomünikasyon ve limanların da özelleştirileceği iddia edilerek, mücadeleye devam edileceği kaydedilmişti.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76