• BIST 94.082
  • Altın 189,513
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 27 °C
  • Girne 29 °C
  • Mağusa 29 °C
  • İskele 29 °C
  • Güzelyurt 25 °C
  • Lefke 27 °C

Güzelyurt’ta hayvan zindanı!

Güzelyurt’ta hayvan zindanı!
Güzelyurt Belediyesi’ne ait barınaktaki hayvanların aç ve susuz tutuldukları ortaya çıktı. İddiaya göre, çevreden gelen şikâyet üzerine toplanan...

barınak güzelyurtGüzelyurt Belediyesi’ne ait barınaktaki hayvanların aç ve susuz tutuldukları ortaya çıktı. İddiaya göre, çevreden gelen şikâyet üzerine toplanan köpekler, Belediye tarafından öldürülüyor.

Kıbrıs Ada Haber - Rana Sarro

Güzelyurt Belediyesi'ne ait olan ve belediye tarafından sokak köpeklerinin toplatıldığı barınak amaçlı kullanılan yerde, hayvanlara uygulanan muamele yürekleri parçaladı. Barınak’ta bulunan tüm köpekler ortadan kayboldu.

Barınakta son kalan bir anne köpek ile yavruların ise, aylardır aç ve susuz halde yaşam savaşı verdiği anlaşıldı.

barınak süleyman aldağSevimli Dostlar Derneği Başkanı Oya Demirsöz ve hayvan severler tarafından, ölümün eşiğine gelmiş halde bulunan anne köpek ile yavruların durumu görenlerin yüreğini burktu.

Açlıktan iskelete dönen anne köpek ile yavruları, Sevimli Dostlar Derneği Başkanı Oya Demirsöz tarafından sahiplendirildi.

Barınakla ilgili kan donduran iddialar ile aç, susuz tutulan anne köpekle yavruların durumu Belediye Müdürü Süleyman Aldağ'a soruldu.

Oya Demirsöz, barınakta diğer köpeklerin ne olduğunun sorgulanması gerektiğini vurgulayarak, konuyla ilgili polise suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Güzelyurt bölgesinde faaliyet gösteren bazı veterinerler ise; Güzelyurt Barınağı’nda toplanan köpeklerin belediye görevlileri tarafından öldürüldüğü duyumunu aldıklarını ileri sürdü.

barınak oya demirsözBarınağa ani baskın

Oya Demirsöz’ün önceki gün barınağa yaptığı ziyarette, hayvanların aç ve susuz tutulduğunu görmesi üzerine, Güzelyurt Barınağı’na geçtiğimiz gün ani bir baskın gerçekleştirildi.

Sevimli Dostlar Derneği, birçok hayvan sever vatandaşlar ile gazeteciler, önceki gün barınakta gördükleri durum karşısında hayretler içerisinde kaldı.

Barınakta bulunan anne köpek ile yavruların ölümün eşiğine geldiğini görüldü.

güzelyurt barınağıBarınaktaki diğer köpekler ne oldu?

Sevimli Dostlar Derneği Başkanı Oya Demirsöz de, diğer köpeklerin öldürüldüklerinden endişe ettiklerini söyleyerek; “Şuan barınakta bulunan anne köpek ile yavrular açlık ve susuzluktan ölümün eşiğine geldiği gibi, diğer köpekler de aç bırakılarak öldürülmüş de olabilir” dedi.

Güzelyurt Barınağı’nda birçok köpeğin bulunduğunu savunan gönüllü hayvan severlerden Zerrin Güneş ile Pelin Güneş ise, barınakta bulunan köpeklerin fotoğraflarının ellerinde bulunduğunu belirtti ve oradaki köpeklerin ne olduğunu sordu.

barınak süleyman aldağÖnce ‘hayvan hastaydı’

Köpeğin iskelet haline dönüşmesinin nedeni sorulan Güzelyurt Belediyesi Müdürü Süleyman Aldağ, köpeğin o haline gerekçe olarak yavrularını emzirmesini gösterirken, yanındaki Osman isimli belediye çalışanı ise söz konusu anne köpeğin hasta olduğu savunmasında bulundu.

Bunun üzerine ise, söz konusu sahipsiz anne köpeğin geçtiğimiz aylarda, Gazeteci Rana Sarro tarafından gebe halde barınağa gönderildiği ve durumunun iyi olduğunun hatırlatıldığı Süleyman Aldağ, bu kez de bahse konu yerin henüz tadilatta olduğu ve aslında bir barınak olmadığı savunmasında bulundu.

barınak süleyman aldağAldağ çelişkili açıklamalarda bulundu!

Süleyman Aldağ; “burası ciddi anlamda bir hayvan barınağı değil, sadece biz sokakta sıkıntı olan köpekleri geçici olarak burada tutmak amacıyla, Tarım Bakanlığı’na ait bir tesisi kullanıyoruz” dedi.

Hâlbuki Süleyman Aldağ, bizzat kendisi ile görüşülerek barınağa gönderilen hayvanlara iyi bakıldığını vurguluyordu.

Hasta halde barınağa gönderildiğini iddia ettiği köpeğin veterinere neden gösterilmediğinin sorulması üzerine ise Aldağ, belediyenin barınak ile ilgili projelerini anlatmayı tercih etti.

Süleyman Aldağ, barınaktaki diğer köpeklerin ne olduğu sorusu üzerine ise, “isteyenlere veriyoruz” dedi. Sahiplendirilen vatandaşlardan birkaçının ismini ısrarla sorulması üzerine ise, köpeklerin sahiplendirildiği herhangi bir adres verilemedi.

belediye çalışanı magandaBarınakta görevli belediye çalışanı köpeklerin öldürülmesi gerektiğini savundu

Hayvanların öldürüldüğü iddialarının sorulduğu Süleyman Aldağ’ın yanıtı; “kim diyor onu” şeklinde oldu.

Yine Aldağ'ın yanındaki başka bir belediye çalışanı da, sokak hayvanlarının bölge hayvanlarına zarar verdiğini, bu nedenle öldürülmeleri gerektiği görüşünü savunarak, bu görüşüyle barınakta toplanan hayvanseverlerle gazetecileri şok etti.

Barınakta görevli bir belediye çalışanının hayvan düşmanı olduğunu gösteren böylesi bir düşünceyi savunması sözün bittiği yer olarak nitelendirildi.

sadrazam ailesi köpeği sahiplendiSadrazam ailesi hayvanlara sahip çıktı

Bu durum üzerine, belediye tarafından ölüme terk edilen anne köpek ile yavruları, Sevimli Dostlar Derneği tarafından hemen sahiplendirildi.

Barınakta son kalan anne köpek ile yavrulara, Tepebaşında sakin duyarlı Sadrazam ailesi sahip çıktı. Akşam saatlerinde barınaktan alınan hayvanlar, ailenin evine götürüldü.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615