• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 31 °C
  • Girne 31 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 29 °C
  • Lefke 31 °C

Güzelyurt'ta 30 bin insanın 'acil' ihtiyacı!

Güzelyurt'ta 30 bin insanın 'acil' ihtiyacı!
Güzelyurt'un doktorlarından CTP/BG Güzelyurt Milletvekili Hüseyin Erçal, Güzelyurt Lefke bölgesindeki sağlık hizmetlerine değinerek, Cengiz Topel...

Güzelyurt'un doktorlarından CTP/BG Güzelyurt Milletvekili Hüseyin Erçal, Güzelyurt Lefke bölgesindeki sağlık hizmetlerine değinerek, Cengiz Topel Hastanesi’nin gerekli doktor sayısına hiçbir dönem ulaşamadığını ifade etti.

Hastane alt yapısı ve laboratuar hizmetlerinin iyileştirildiğini ancak hekim sayısının istenen noktaya getirilmediğini söyleyen Erçal, bu nedenle hastanenin hastalara gereken hizmeti veremediğini belirtti.

Cengiz Topel’e başvuran hastaların büyük çoğunluğunun Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’ne sevk edildiğini belirten Erçal, bu durumun acil vakalarda ciddi sorunlara yol açtığını ifade etti.

Güzelyurt-Lefke bölgesine yeni ve modern bir hastane yapılmasının 30 bin insanın acil ihtiyacı ve talebi olduğunu vurguladı. Yeni hastanenin nereye yapılacağına, bölge halkının talepleri ve etkili, verimli hastanenin nerede nasıl olacağı konusunda uzman kişilerin görüşleriyle karar verilmesi gerektiğini belirten Hüseyin Erçal, bunun bölgenin kalkınmasına da katkısı olacağını söyledi.

ERÇAL: “SİSTEMSİZLİK SORUNLARIN EN BÜYÜK NEDENİ”

Erçal, KKTC’nin kuruluşundan bugüne sağlık alanında önemli gelişmeler yaşandığını söyledi.

Öte yandan günümüzde sağlık hizmeti alan çok sayıda vatandaşın mağduriyet yaşadığını belirten Erçal, sağlık konusunda alınan kararların uygulanmasının önemli olduğunu söyledi.

Devletteki sistemsizliğin sağlıktaki sorunların en önemli nedeni olduğunu kaydeden Erçal, hesap soran ve hesap veren bir devlet yapısı oluşturulmasının önemine değindi.

Sağlıkta otomasyon sisteminin acilen hayata geçirilmesi gerektiğini anlatan Erçal, Türkiye’de bu sistemin başarılı şekilde yürütüldüğünü söyledi.

Sağlık hizmetlerinde pahalı malzemeler kullanıldığını, bunların kontrol altına alınması gerektiğini kaydeden Erçal, servislerin koordinasyonlu şekilde çalışmasının önemli olduğunu söyledi. Ülkedeki sağlık hizmetlerini iyileştirmek için gerekli maliyetin sağlık sigortası ile sağlanabileceğini anlatan Erçal, kullanıcılardan hizmetler karşılığında alınacak ücretlerin de katkı sağlayacağını anlattı.

Sağlıkta tam gün çalışma sisteminin başlatılması için makul bir geçiş süreci ve belirli düzenlemelere ihtiyaç olduğunu kaydeden Erçal, ülkede tam gün çalışma için ciddi bir mali kaynağa ihtiyaç olacağını söyledi.

Sağlık personelinin uzun eğitim süreleri nedeniyle ileri yaşlarda çalışmaya başladığına değinen Erçal, çalışma arzusu olan sağlık personelinin 60 yaşından sonra da istihdam edilmesi gerektiğini kaydetti.

Emeklilik yaşının uzatılmasının gençlerin önünü kapatmayacağını anlatan Erçal, “verimli insanların” emekli olduktan sonra da gençlerin çalışabileceği yerlerde çalışmaya devam edebileceklerine işaret etti.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615