• BIST 1.441
  • Altın 485,056
  • Dolar 8,2228
  • Euro 9,9825
  • Lefkoşa 18 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 19 °C
  • İskele 19 °C
  • Güzelyurt 18 °C
  • Lefke 18 °C

Güzelyurt ayaklandı!

 Baraka Kültür Merkezi aktivistleri, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı önünde toplanarak, Güzelyurt çöplüğünün bir an önce temizlenmesini...
Güzelyurt ayaklandı!

 

Başlıksız-3

Baraka Kültür Merkezi aktivistleri, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı önünde toplanarak, Güzelyurt çöplüğünün bir an önce temizlenmesini talep etti ve Bakan Mehmet Harmancı’ya bölge halkının imzalarını içeren dilekçeyi verdi.

Baraka Kültür Merkezi bakanlık önünde yaptığı açıklamada, “Bugün artık tamamen eminiz ki, UBP belediyeciliği demek çöplük demektir; pis kokular demektir, kirlilik demektir ve çirkinlik demektir” iddiasında bulundu.

“Daha UBP’nin eski Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğulları’nın Lefkoşa’nın kocaman bir çöplüğe dönüştürülmesine sebep olan politikalarının acısı dinmemişken, bu kez de yine UBP’nin elinde olan Güzelyurt Belediyesi’nden kötü kokular yükseldiğini” belirten Baraka, Kalkanlı’da ODTÜ yakınındaki Güzelyurt çöplüğünde çıkan veya çıkartılan yangınlardan yayılan duman yüzünden bölgeye kötü kokular yayıldığını kaydetti.

“ÇAMAŞIRLAR KOKUYOR... BELEDİYE KULAK ASMIYOR”

Baraka adına açıklamayı okuyan Celal Özkızan, bu dumanların hem Kalkanlı bölgesinin, hem de rüzgardan dolayı Güzelyurt’un belli bölgelerinin kötü kokular içinde kalmasına neden olduğunu belirterek, “Bölge insanlarının tellerine astıkları çamaşırlar kirlenip kokuyor, bölge insanının sağlığı doğrudan olumsuz etkileniyor. Bölge insanının şikayetlerine Güzelyurt Belediyesi kulak asmıyor” dedi.

Özkızan, geçmişteki hükümetin sadece belediyeye “dozer kullanarak yangınları önleyin” diye yazı gönderdiğini ancak duyarlı insanların Çevre Dairesi’ne gönderdiği izahat talep eden dilekçelerin de yanıtsız kaldığını söyledi.

Baraka Kültür Merkezi aktivisti Celal Özkızan, Portakal Festivali sırasında şov ve gösteriş amaçlı ve ses kirliliği yaratan yüzlerce havai fişeğe maddi olanak bulan Güzelyurt Belediyesi’nin çöplük yangını ve bundan doğan kirliliğe karşı önlem almadığını savunarak eleştirdi.

Baraka Kültür Merkezi sorun çözülene kadar konunun takipçisi olacağını da vurguladı.

TANSOY: “TÜM KAYNAKLAR KİRLENİYOR”

Baraka Kültür Merkezi’nin açıklamasının ardından Güzelyurt’ta yaşayan Baraka Kültür Merkezi aktivisti Reşat Tansoy da, Baraka’ya ciddi bir çevre ve insanlık sorunu olan konuyu gündeme getirmesinden dolayı Güzelyurt halkı adına teşekkür ederek, özünde insan sağlığını tehlikeye atan bu konunun bir an önce çözümleneceğine inandığını söyledi.

Tansoy, belli çıkarlar için çöplüğün yakılmasının sular da dahil tüm kaynakları kirlettiğini söyleyerek, gelecek nesillere temiz bir çevre bırakabilmek için mücadele ettiklerini belirtti. Tansoy, bu mücadelede tüm ülke halkından da destek beklediklerini vurguladı.

BÖLGE HALKININ DİLEKÇESİ

Baraka Kültür Merkezi’nin Güzelyurt halkının imzalarıyla birlikte Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Mehmet Harmancı’ya ilettiği dilekçe de ise şu ifadeler yer aldı:

“ODTÜ Kalkanlı Kampüsü güneyindeki Omorfo çöplüğünde bir süredir meydana gelen yangınlardan dolayı bölge insanları ve çevre büyük zarar görmektedir. Omorfo bölgesindeki üyelerimizden aldığımız bilgiye göre ve çöp alanı incelendiğinde, yangınların bilinçli olarak bazı çıkar grupları tarafından çıkarıldığını düşünüyoruz. Bakanlığınızın, bir an önce bu duruma müdahale edip bu tahribatı sonlandırmasını ve daha sonra da çöplük alanının çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde bir çözüme kavuşturulmasını talep eder, saygılar sunarız”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76