• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • Lefkoşa 11 °C
  • Girne 11 °C
  • Mağusa 11 °C
  • İskele 11 °C
  • Güzelyurt 10 °C
  • Lefke 11 °C

Gür-İş 'ileri madencilik' şartı koşuyor!

Gür-İş 'ileri madencilik' şartı koşuyor!
Lefke Gemikonağı bölgesi yine vaatlerini yerine getirmeyen bir şirket ile karşı karşıya. CMC atıklarına talip olan Gür-İş, anlaşma şartlarına uymayarak, atıkların kaldırılması için ‘ileri madencilik’ şartı koşuyor

Lefke Gemikonağı bölgesi Port-İsbi'den sonra yine vaatlerini yerine getirmeyen bir şirket ile karşı karşıya. 

Gemikonağı'nda Port-İsbi şirketinden sonra CMC’ye talip olan Kuzey Kıbrıs Santral Madencilik Şirketi (Gür-İş)'in, anlaşma şartlarına uymayarak, CMC atıklarını temizlemek için ‘ileri madencilik’ şartı koştuğu öğrenildi. Öte yandan İlgili şirket bölgeye verdiği istihdam sözlerini de tutmadı. 

Bölgeden istihdam yapacağı ve bütün personel istihdamlarının KKTC vatandaşı olacağı yönündeki vaatlerini unutan şirketin, çalışmaları süresince KKTC vatandaşı istihdamı yapmadığı ortaya çıktı.

İRSEN KÜÇÜK DÖNEMİNDE İZİN VERİLMİŞTİ!

Kuzey Kıbrıs Santral Madencilik Ltd. şirketine, İrsen Küçük hükümeti döneminde 'Lefke bölgesinde maden arama ve araştırma izni' verildiği biliniyor.

İlgili firmanın izin sürecinde, buradaki bütün istihdamlarını KKTC vatandaşı olan bölge halkından yapacağı yönünde taahhütte bulunduğu, ancak şirketin bölgeden yaptığı istihdam sayısının 5'i geçmediği öğrenildi.

Gür-İş'in, bölgede ciddi huzursuzluğa neden olan ve Mayıs 2015'te durdurulan çalışmaları süresince, Çalışma Dairesi verilerine göre 50'ye yakın çalışma izinli personeli bulunduğu, ancak KKTC vatandaşı istihdamının 3-5 kişiyle sınırlı kaldığı belirtildi.

ŞART KOŞUYOR!

CMC maden alanını temizleme vaadi ile ihaleye girip kazanan ama şartnamelere uymayan Port-İsbi şirketinden sonra, yine vaatlerini yerine getirmeyen bir firma olan Gür-İş'in, CMC üzerinde huzursuz edici planlar peşinde olduğu iddia ediliyor.

Bölge halkının ilgili şirkete tepkisi ve huzursuzluğu günden güne artıyor.

Mayıs 2015'te biten çalışmalarının ardından, mevcut hükümetlerin olumsuz yanıtlarına rağmen CMC atıklarına da talip olan ilgili firmanın, anlaşma şartlarına uymayarak, atıkların kaldırılması için ‘ileri madencilik’ şartı koştuğu öğrenildi.

Lefke bölgesinde yapılan çalışmalar sırasında bölge halkının ciddi tepkilerine neden olan şirket, maden atıklarının temizlenmesi için 'ileri madencilik' yani, Lefke Karşıyaka bölgesinde bulunan madenin çıkarılması şartı koşuyor.

Ada Haber'e ulaşan bölge halkı, ilgili şirketin, Lefke Karşıyaka bölgesinde bulunan madenin çıkarılması koşuluyla atıkları temizleme şartlarının, halkı yine huzursuz ettiğini belirtiyor.

Bölgeliler, yaklaşık 2 yıldır hiçbir çalışma yapmadan sadece 4 çalışma izinli personel çalıştıran ilgili firmanın, sözlerinde durmadığının ortada olduğunu dile getirdi.

ADA HABER – ŞERMİN SARRO

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615