• BIST 95.305
  • Altın 186,956
  • Dolar 4,7541
  • Euro 5,5592
  • Lefkoşa 36 °C
  • Girne 37 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 34 °C
  • Lefke 36 °C

Güney'den Ban'a yoğun tepki

Güney'den Ban'a yoğun tepki
Güney Kıbrıs’ın, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, dün Münih’te yapmış olduğu Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarına tepki gösterdiği belirtildi.Rum...

Güney Kıbrıs’ın, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, dün Münih’te yapmış olduğu Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarına tepki gösterdiği belirtildi.

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis başta olmak üzere siyasi parti yetkilileri, Ban’ın açıklamalarını eleştirdi.

Fileleftheros gazetesi “Türklere Ban Arkası-Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Değerini Düşürmesi ve Kıbrıs Rum Toplumuna Sorumluluk Yüklemesine İlişkin Protesto” başlıklı haberinde BM Genel Sekreteri Ban’ın, Münih’teki basın toplantısı çerçevesinde yapmış olduğu açıklamalara atıfta bulunarak, Ban’ın, “Kıbrıs (Rum) Cumhuriyeti’”ni toplum değerine düşürdüğünü,

Türkleri her türlü sorumluluktan kurtardığını ve mazeret verdiğini ileri sürdü.

Habere göre BM Genel Sekreteri Ban yaptığı açıklamada “Müzakerelerin, ne yazık ki, Kıbrıs’ın Kıbrıs Rum toplumundaki hükümetin değişmesi nedeniyle askıya alındığını, daha sonra bunu, ekonomik krizin takip ettiğini, bu çeşit tüm ekonomik ve siyasi durumun, müzakerelerin başlaması için yardımcı olmadığını” söyledi.

Ban, iki tarafın, açıklamanın bir çok alanında uzlaşmaya varacağına ilişkin inancını da dile getirdi.

Ban açıklamasında ayrıca Özel Danışman Alexander Downer’in, müzakerelere ilişkin parametreleri ve zemini sağlayacak olan ortak açıklama konusunda uzlaşamaya varmalarına yardımcı olmak için iki toplum liderleriyle görüştüğünü ifade etti.

KASULİDİS

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Güney Kıbrıs’ın, BM Genel Sekreteri Ban’ın açıklamaları nedeniyle BM Genel Sekreterlik Bürosu’na yönelik olarak yoğun protesto girişiminde bulunacağını söyledi.

Kasulidis açıklamasında, protestonun, bir yandan, Ban’ın müzakerelerin Rum Başkanlık seçimlerinden dolayı kesildiği şeklindeki “dayanaksız iddiası”-ki bu geçerli değil- diğer yandan ise Ban’ın Kıbrıs Rum toplumundaki seçimlere yönelik ifadesinden dolayı yapılacağını  ifade etti.

Kasulidis, Güney Kıbrıs’ın BM’deki Daimi Temsilcisi’nin  BM Genel Sekreterlik Bürosu’na yönelik protesto girişiminde bulunması konusunda Cumartesi akşamından itibaren mutabık kaldıklarını söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban’ın müzakerelerin, Başkanlık seçimlerinden dolayı kesildiği “iddialarının” dayanaksız olduğunu, müzakerelerin, Cumhurbaşkanı Eroğlu tarafından seçimlerden 8 ay önce, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını devralması protestosu ve bahanesiyle kesildiğini ileri süren Kasulidis, o dönemdeki Rum Yönetimi Başkanı olan Dimitris Hristofyas’ın, Güney Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığı sırasında müzakerelerin devam etme niyetine ilişkin açıklamalarına da atıfta bulundu.

“Bir BM Genel Sekreteri’nin BM üyesi devletlerin hangisi olduğunu bilmesi için kaç yıla gereksinim olduğu” sorusunu soran Kasulidis, bu konuların, muhtemelen, BM Genel Sekreteri Ban’da net olmadığını belirterek bu açıklamaların kasten yapıldığına inanmak istemediğini de söyledi.

Protestonun, Genel Sekreter Ban’ın, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin görüşmelerin (Güney Kıbrıs’taki) Başkanlık seçimleri ve ekonomik krizden ötürü kesildiğine dair “iddialarından” dolayı yapılacağını ifade etti.

Bu “iddiaların” doğru olmadığını, görüşmelerin, Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığını üstlenmesinden dolayı Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından kesildiğini öne süren Kasulidis, protestonun, Ban’ın “Kıbrıs Rum toplumundaki” seçimler ifadesinden dolayı da yapılacağını belirtti.

DİĞER SİYASİLERİN AÇIKLAMALARI

AKEL Meclis Grup Sözcüsü Stavros Evagoru BM Genel Sekreteri Ban’ı eleştirerek Ban’ın, 2012 yılında  müzakereleri kimin kestiğini bilmesi gerektiğini söyledi.

Evagoru açıklamasında, çözüm hedefine bağlı kalınmasını da yineledi.

Diko Başkanı Nikolas Papadapulos, BM Genel Sekreteri Ban’ın düşüncesinin, “kararlarının, milli çıkarların garanti altına alınması ve korunmasında yegane parametreye sahip olması gerektiğini bir kez daha ortaya koyduğunu” söyledi.

KS EDEK ve Meclis Başkanı Yannakis Omiru, sorumluluğunu üstlenmesi, sadece protestolarla sınırlı kalmaması, Genel Sekreter’den düzeltme ve gerçeğin ortaya konulmasını talep etmesi için Hükümet’e çağrıda bulundu.

Omiru ayrıca BM Genel Sekreteri Ban’ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in görevinden uzaklaştırılmasını da istedi.

EVVRO.KO partisi, BM Genel Sekreteri Ban’ın açıklamalarının ardında Downer’in olduğunu düşündüğünü belirtti.

Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Sözcüsü Eleni Hrisostomu, Ban’ın açıklamalarını kışkırtıcı olarak nitelendirdi.

NİKOLAS PAPADOPULOS NULAND’IN ADA’YA YAPACAĞI ZİYARETE DEĞİNDİ

Filelelftheros gazetesine göre DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa Konularından Sorumlu Müsteşarı Victoria Nuland’ın Ada’ya yarın yapacağı ziyarete değindi.

Papadopulos, ABD’nin Kıbrıs sorunundaki rolüne ilişkin son yıllardaki tecrübenin ve geliştirdikleri inisiyatifin olumlu olmadığına dikkati çekti.

Papadopulos, ABD’nin, bugüne kadar, Kıbrıs sorunundaki tutumunu, Amerika dış politikası ve Türk arzuları arasındaki ikili konular çerçevesinde Türkiye’yi memnun edecek, karşılık olarak kullandığını söyledi.

Papadopulos açıklamasında ayrıca Anglo-Amerikanlar tarafından olan inisiyatiflerin tekel olmaması gerektiğini sürekli olarak BM Güvenlik Konseyi’nin daimi beş üyesinin müdahil olmasını talep etmelerini gerektiğini de belirtti.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI JOHN KERRY’NİN AÇIKLAMALARI

Fileleftheros gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, Münih’te yapmış olduğu “ülkesinin Kıbrıs sorunu konusunda sessiz çalıştığı” şeklindeki açıklamasına yer verdi.

Gazete ABD Dışişleri Bakanı Keryy’nin, Münih’te TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla bir araya geldiğini de belirti.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry’nin “sessiz çalışmalara” ilişkin açıklamalarının, ABD’nin Güney Kıbrıs Büyükelçisi John Koenig’in perde gerisinde sarf ettiği çabalara atıfta bulunduğunu yazan gazete ABD Büyükelçisi Koenig’in, perde gerisinde, son on gün içerisinde yoğun bir şekilde çalıştığını ve ortak açıklama içeriğinde var olan anlaşmazlıklara köprü kurmaya çabaladığını belirtti.

Gazete bazı bilgilere dayanarak ayrıca Amerikalıların, Kıbrıs Rum tarafından, Kıbrıs  Türk tarafında görüş ve fikirleri taşıyarak arabulucu olarak işlev gösterdiğini de yazdı.

Alithia gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin açıklamalarını “Amerikan Hareketliliğini Teyit Etti” başlığıyla aktardı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615