• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 29 °C
  • Mağusa 29 °C
  • İskele 29 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 30 °C

Gül'den 'Dinleme' konusunda açıklama!

Gül'den 'Dinleme' konusunda açıklama!
Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, ABD'nin bir çok Avrupa ülkesinde dinleme yaptığı haberlerine ilişkin, "Biz bu konuyla ilgili her türlü tedbirimizi alırız"...
Türkiye Cumhurbaşkanı Gül, ABD'nin bir çok Avrupa ülkesinde dinleme yaptığı haberlerine ilişkin, "Biz bu konuyla ilgili her türlü tedbirimizi alırız" dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kayseri Valiliğini ziyaretinde basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

ABD'nin birçok Avrupa ülkesinde dinleme yaptığı haberlerinin hatırlatılması ve ülkeler arasında Türkiye'nin olup olmadığının sorulması üzerine, Gül, geçen ay Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısında da bazı liderlerin konuyla ilgili şikayetlerini dile getirdiğini söyledi.

Avrupa'da ortaya çıkan durumun da bütün Avrupa basınını ve kamuoyunu yakından ilgilendirdiğini dile getiren Gül, ''Biz bu konuyla ilgili her türlü tedbirimizi alırız. Devletin kendi güvenlikleri vardır. Bu güvenlikler içerisinde de kendi mahremiyetini korumasıdır. İlgili kurumlarımız gayet dikkatli bir şekilde tedbirlerimizi alır'' dedi.

''Yeni bir dönem başlıyor''

Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin iki yıllık bir aranın ardından Türkiye'ye ziyareti ve temasları hatırlatılarak, ''Türkiye-Irak ilişkilerinde yeni bir dönüm noktası olabilir mi'' sorusuna Cumhurbaşkanı Gül, şu yanıtı verdi:

''Irak'ta çok çeşitlilik vardır gerek etnik gerek mezhep olarak. Türkiye olarak biz Irak'ın tamamına, bütün kesimlerine aynı mesafedeyiz ve hepsini de kucaklıyoruz. Çünkü bir ülkeyi kucaklıyorsanız, o ülkenin vatandaşlarının hepsini kucaklayacaksınız ki komşuluk ilişkisi sağlıklı olsun, buna çok önem veriyoruz. ''

Irak'ın Türkiye ekonomisi için de önemli olduğuna işaret eden Gül, Iraklıların da Türk özel sektörünün ülkenin kalkınmasına yapacağı katkının farkında olduğunu söyledi. Gül, ''Dolayısıyla yeni bir dönem başlıyor. Karşılıklı ziyaret yapılıyor. Bundan büyük memnuniyet duyuyorum'' ifadelerini kullandı.

Gül çiftiyle Erdoğan çiftinin görüşmesi

Cumhurbaşkanı Gül, bir basın mensubunun ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeniz oldu. Bu görüşme alıştığımız görüşmelerden daha farklıydı, eşli bir görüşmeydi'' sözleri üzerine, perşembe gününün ''devlet günü'' olduğunu, aralarında Başbakan Erdoğan'ın bulunduğu yetkililerle görüşmeler yaptığını hatırlattı.

Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Dün bunu biraz farklı bir şekilde yaptık. Zaman zaman biz aileler olarak da bir araya geliriz. Bu da kamuoyunun, herkesin bildiği bir şeydir. Dün de sağ olsunlar böyle bir ziyaretleri oldu. Hem ikimiz kendi aramızda konuşacağımız konularımızı konuşmuş olduk, gündüz konuşmadığımız hem de tabii ki ailece, nasıl eski dostluğumuz, muhabbetimiz varsa o da aynı şekilde aile ortamı içinde bunları konuşmuş olduk.''

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615