• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 29 °C
  • Girne 29 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 28 °C
  • Lefke 29 °C

Gül: Kıbrıs Türkü'nün mağdur edilmesini kimse beklemesin!

Gül: Kıbrıs Türkü'nün mağdur edilmesini kimse beklemesin!
Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, anavatan Türkiye'nin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesinde, her koşulda...

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, anavatan Türkiye'nin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesinde, her koşulda yanında yer almaya devam edeceğini, adada siyasi eşitlik temelinde iki kesimli, eşit statüde iki kurucu devleti haiz yeni bir ortaklık kurulmasıyla sağlanacak kalıcı bir uzlaşma için Kıbrıs Türkü'nü desteklemeyi sürdüreceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Gül,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) 30. kuruluş yıldönümü nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen aracılığıyla KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na, kutlama mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Gül, mesajında, kahraman Kıbrıs Türk halkının, özgürlük, eşitlik ve hukuk mücadelesinin en değerli eseri olan KKTC’nin ilanının 30'uncu yılını idrak etmenin haklı gururunu paylaştıklarını ifade etti.

KKTC'nin, ilanından bugüne dek insan haklarına saygılı, demokratik hukuk devleti kimliğiyle kaydettiği ve her geçen gün daha da ileriye giden başarılarının Türk milleti için kıvanç vesilesi olduğunu vurgulayan Gül, yaşadığı tüm haksızlıklara, baskı ve zulme rağmen Kıbrıs Türk halkının, adada adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılabilmesi için her türlü yapıcı mücadelesini sabırla ve iyi niyetle göstermeye devam etmekten vazgeçmemesinin her türlü takdiri hak ettiğini bildirdi.

"Bu bağlamda, Kıbrıs Türk tarafı, yarım asrı tamamlayacak olan Kıbrıs sorununun bir an önce kalıcı, adil ve yaşayabilir bir siyasi çözüme kavuşturulması yolunda üzerine düşeni yaptığını tüm dünyaya göstermiştir ve göstermeye devam etmektedir" ifadesini kullanan Gül, ancak bu durumun ilanihaye devam etmesini ve barış ile uzlaşma için çaba gösteren Kıbrıs Türkü'nün mağdur edilmesini kimsenin beklememesi gerektiğine işaret etti. Gül, şunları kaydetti:

"Anavatan Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesinde her koşulda yanında yer almaya devam edecek, adada siyasi eşitlik temelinde iki kesimli, eşit statüde iki kurucu devleti haiz yeni bir ortaklık kurulmasıyla sağlanacak kalıcı bir uzlaşma için Kıbrıs Türkü'nü desteklemeyi sürdürecektir. Kıbrıs Türk halkının geleceğinin teminatı olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ekonomik, toplumsal gelişmesine katkı sağlamaya yönelik her türlü çabanın devamı da anavatan ve garantör ülke olarak Türkiye'nin önceliğindedir."

Cumhurbaşkanı Gül, bu onurlu günde büyük Türk milletinin ayrılmaz bir parçası olan Kıbrıs Türkü'nün gurur ve mutluluğunu paylaştığını kaydederek, "Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinin tezahürü olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne ve Kıbrıslı Türk kardeşlerimize nice huzurlu, güvenli ve müreffeh yıllar diliyorum" ifadesini kullandı.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615