• BIST 89.898
  • Altın 193,587
  • Dolar 4,8448
  • Euro 5,6556
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 27 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 24 °C
  • Lefke 26 °C

'Güçlü kararlılık konusunda beni temin etmişlerdir'

'Güçlü kararlılık konusunda beni temin etmişlerdir'
ABD Dışişleri Bakanı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu  Yardımcısı Victoria Nuland, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in,...

ABD Dışişleri Bakanı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu  Yardımcısı Victoria Nuland, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’in, “verimli ve sonuca yönelik  çözüm müzakerelerini canlandırmayı teşvik edecek, anahtar prensipleri belirleyecek ortak açıklama konusunda anlaşmak için güçlü kararlılıkları” konusunda kendisini temin ettiklerini söyledi.

Kıbrıs’ı gelip KKTC ve Güney Kıbrıs’ta temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu  Yardımcısı Victoria Nuland, ziyaretini tamamlamasının ardından ABD’nin Lefkoşa Büyükelçiliği aracılığıyla açıklama yaptı.

Victoria Nuland, açıklamasında, Güney Kıbrıs’taki temaslarıyla ilgili olarak, Rum yetkililere, Güney Kıbrıs ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkileri kuvvetlendirmek için çabalarından dolayı teşekkür etti ve şöyle dedi:

“İkili ilişkilerimizin parçası olan bir dizi konuyu tartışma fırsatı bulduğum için müteşekkirim.  Bunlar arasında terör ile  mücadelede işbirliği, kanun yaptırımları, insan haklarına destek, insan ticaretindeki ortak mücadelemiz ve Suriye’nin kimyasal silahlarının tahliyesine destek  konusunda Kıbrıs’ın önemli rolü bulunmaktadır.”

ABD Dışişleri Bakanı’nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu  Yardımcısı Victoria Nuland, Eroğlu ve Anastasiadis’le görüşmeleri hakkında ise şunları dile getirdi:

“Anastasiades  ve Eroğlu ile, Kıbrıs’ta çözüm çabaları konusunda harika görüşmeler gerçekleştirdim. Bu görüşmelerden sonra her liderin önümüzdeki günlerde ve haftalarda adanın bölünmesini  sonlandırmaya yönelik gerçek ilerleme için kişisel bağlılığı konusunda ikna olmuş durumdayım.

Her iki lider, verimli ve sonuca yönelik  çözüm müzakerelerini canlandırmayı teşvik edecek anahtar prensipleri belirleyecek ortak açıklama konusunda anlaşmak için güçlü kararlılıkları konusunda beni temin etmişlerdir.

Onlar bu fırsatı yakalarlarken, adanın bölünmüşlüğünü iyileştirmek ve adanın tüm toplumlarına ve halklarına güvenlik ve ekonomik refah getirmek için cesur adımlar atarlarken Başkan Obama ve Amerikan halkının güçlü desteği konusunda ve devam eden  kararlılığımız konusunda kendilerini temin ettim.

Amerika Birleşik Devletleri adadaki ve bölgedeki güveni inşa etme ve  işbirliğini artırmak için önlemlerin geliştirilmesi ve erken uygulanmasını desteklemektedir.”

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615