• BIST 92.322
  • Altın 189,164
  • Dolar 4,7936
  • Euro 5,5865
  • Lefkoşa 22 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 25 °C
  • İskele 25 °C
  • Güzelyurt 21 °C
  • Lefke 22 °C

"Gördüğüm en büyük cenaze töreniydi"

"Gördüğüm en büyük cenaze töreniydi"
Güney Afrika’nın eski Devlet Başkanı Mandela için düzenlenen cenaze törenine Türkiye'yi temsilen katılan Başbakan Yardımcısı Atalay, "Şahit olduğum...

Güney Afrika’nın eski Devlet Başkanı Mandela için düzenlenen cenaze törenine Türkiye'yi temsilen katılan Başbakan Yardımcısı Atalay, "Şahit olduğum en büyük cenaze töreniydi" dedi.

Güney Afrika’nın eski Devlet Başkanı Nelson Mandela için Johannesburg'da düzenlenen cenaze törenine Türkiye'yi temsilen katılan Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Kendi çağımda şahit olduğum en büyük cenaze töreniydi" dedi.

Atalay, Türkiye'nin Güney Afrika Büyükelçisi Kaan Esener'in başkent Pretoria'daki rezidansında  AA muhabirinin törenle ilgili sorularını yanıtladı.

Mandela'nın Güney Afrika'nın hem eski cumhurbaşkanı hem de bir anlamda "özgürlük savaşçısı" olduğunu söyleyen Atalay, "Kendi çağımda şahit olduğum en büyük cenaze töreniydi bu. Uluslararası katılım açısından, stadyumda yapılan, bu kadar büyük kalabalığın bulunduğu, yağmur altında insanların coşkuyla üzüntüyle bir araya geldiği büyük bir törendi" değerlendirmesini yaptı.

Törene 100 kadar devlet ve hükümet başkanının katıldığına, dünyadaki hemen hemen bütün ülkelerin temsil edildiğine dikkati çeken Atalay, Güney Afrika'nın uluslararası protokolün yoğunluğuna karşın töreni başarıyla organize ettiğini söyledi.

"En büyük insan hakları savunucusu"

Törene katılımın büyüklüğünün, kendisine, "Mandela'nın insanlığın ortak umudunu gerçekleştirdiğini düşündürdüğünü" anlatan Atalay, "Törende hem duygusal ortam vardı hem de insanoğlunun yaşadığımız çağla ilgili, öncesiyle sonrasıyla ilgili ders alacağı hususlar  vardı. Bu manadaki en önemli cümleyi de bana göre Obama söyledi. Hem ABD Başkanı olarak hem de bireysel olarak ben kendim Mandela'nın misyonundan, onun tecrübesinden çok faydalandım ve faydalanmaya da devam edeceğim gibi ifadeler kullandı" diye konuştu.

Mandela'yla ilgili bundan sonraki süreçte daha iyi değerlendirmeler de olacağını düşündüğünü belirten Atalay, şöyle devam etti:

"Mandela'nın başarısı, bugünkü katılımı, söylenilenleri gördüğümüzde, çok büyük bir başarı. Mandela aslında insanoğlunun özlemi olan, insanı merkeze koymuş, insanı en değerli görmüş, bütün diğer farklılıkları geri planda tutmuş. Bana göre en büyük insan hakları savunucusu. Farklılıkların bir arada huzurla güvenle yaşamasını ön plana almış ve sağlamış."

Atalay, Mandela'yla ilgili en çok hatırlanan şeyin, "hayatı çetin bir mücadeleyle geçmesine karşın gülen bir insan olması" olduğunu dile getirdi.

"Obama stadyumu salladı"

Atalay, törende ABD Başkanı Barack Obama'yla karşılaşmasının ve tokalaşmasının arka planını da şu sözlerle anlattı:

"En etkili konuşmayı Obama yaptı. Obama adeta stadyumu salladı, coşturdu. Amerika'nın ilk siyahi başkanı olarak siyah beyaz mücadelesinin verildiği en önemli alanlardan birisinde hayatının önemli konuşmalarından birini yaptı. Kendi felsefesini de açıklamış oldu. Hepimiz etkilendik. Zaten çok yakınımda oturuyordu eşiyle beraber. O konuşmadan sonra ben de özellikle  'Konuşmanız bugün yapılan en iyi konuşmaydı' diye kendisini tebrik ettim."

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615