• BIST 115.450
  • Altın 166,641
  • Dolar 3,9399
  • Euro 4,8592
  • Lefkoşa 11 °C
  • Girne 11 °C
  • Mağusa 11 °C
  • İskele 11 °C
  • Güzelyurt 11 °C
  • Lefke 11 °C

'Göletler Güzelyurt ve Lefke'nin sahiplenilmesini sağlayacak'

'Göletler Güzelyurt ve Lefke'nin sahiplenilmesini sağlayacak'
Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Hakan Oran, KKTC'ye su getirme projesinin yalnız KKTC'nin değil tüm Kıbrıs'ın su ve enerji ihtiyaçları...

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Hakan Oran, KKTC'ye su getirme projesinin yalnız KKTC'nin değil tüm Kıbrıs'ın su ve enerji ihtiyaçları için büyük öneme sahip olduğunu kaydetti.

Oran, proje kapsamında Güzelyurt ve Lefke bölgelerine yapılması planlanan göletlerin Güzelyurt'un sahiplenilmesi bakımından da önemli olduğuna dikkat çekti.

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklama şöyle:

Türkiyeden KKTC'ye su getirme projesi dünya için bir örnek proje olması yanında Ortadoğudaki enerji ve su ve buna bağlı farklı siyasi politikalardaki stratejik dengeleri değiştirmesi ve yalnız KKTC'nin değil tüm Kıbrıs'ın su ve enerji ihtiyaçları için de yadsınamaz bir öneme haizdir.

Proje ile ilgili Türkiye ayağındaki falliyetler ve KKTC ayağındaki faaliyetler büyük bir hızla sürüyor. Bu amaca yönelik birçok çalışma yanında suyun kontolü ve denetimini sağlayacak yeni su yasası üzerindeki çalışmalarda Bakanlığımız bünyesinde devam etmektedir.

Proje bünyesinde yapılmaya başlanan su isale hatları yanında Güzelyurt bölgesinde KKTC de üretimin merkezi olan Lefke ,Yedidalga, Yeşilırmak, Doğancı ,Yeşilyurt, Gaziveren ve bu güzergah üzerindeki diğer üretimle alakalı yerlerin var olan üretimlerinide artırmak adına su ihtiyacını karşılmak için göletler yapılması düşünülüyor.

Türkiyeden su getirme projesininde bir parçası olan ve yukarıda isimlerini verdiğimiz yerler ile bu bölgeler içindeki üretim noktalarının sulama suyu ihtiyacını karşılamak üretimi daha da artırmak üzere Lefke ve Yeşilırmağa Regülatör (Bariyer-Su yerin altında toplanacak)Kırkmil ve Yedidalgaya Gölet ,Cengizköye Baraj yapılması planlanmış.

Tüm bölgenin var olan su ihtiyacını karşılamaya yönelik bu proje ilk olarak Yedidalga göletinin hayata geçmesi ile başlayacak. Tüm bu yatırımlarla yer altından ve yerüstünden akıp giden toplam 46.3 milyon metre küp suyun toplanarak kullanılması hedefleniyor.Türkiyeden getirilecek suyun sulama suyu için kullanılacak bölümünün Orta Mesarya ve Güzelyurt ovasında kullanılması düşünülürken bölgede inşaa edilen göletlerde biriken sudan öncelik olarak Yeşilırmak Gaziveren arası bölge üreticisinin yeter derecede faydalanması esas alınacaktır.

En iyi projeyi hayata geçirecek olsanızda yapılması planlanlanların halk ile yeterince paylaşılması elzemdir ve Bakanlığımızın misyonuda bu yöndedir ve önümüzdeki günlerde bölge halkı yerindede ziyaret edilerek bu konular hakkında kendileri ilede proje paylaşılacaktır fakat geçecek sürede spekülasyonlara fırsat verilmemesi anlamında basın yolu ilede bu aşamada kendilerine ön bilgi verilmesini bir görev biliyoruz.

Bu anlamda Türkiyeden KKTC ye su getirme Projesinin bir parçası olan ve Güzelyurt Lefke bölgesine yapılması planlanan Gölet inşaatları ile ilgili olarak gerek çevresel gerekse suyun kullanımı ile ilgili bölge halkının endişeleri bizlere ulaşmıştır.Bunlarla ilgili endişeleri giderecek gerekli çalışmalarda bu yönde yapılmaktadır.

Yıllarca ihmal edilmiş Güzelyurt Lefke bölgesinde planlanan bu yatırımların konunun su olması ve sağlayacağı faydaları yanında suyun depolanması ile alakalı gölet inşaatları ilede itici sektor olan insaat sektörüne ve bu sektöreden fayda sağlayan gıda sektöründen küçük esnafa kadar birçok kesimlere sağlayacağı katkı da düşünüldüğünde projenin önemi bir o kadar büyük olmaktadır.

Konunun bir başka önemli boyutu ise bölgenin gerçek anlamda sahiplenilmesine sağlayacağı fayda ile alakalıdır.

Konu göletlerin yapılacağı alanların büyük bir kısmı 2004 Annan planında Rum parça devletine bırakılması düşünülen bölgeler içerisinde idi.Bügün bu bu gölet inşaatlarının Annan planında verilmesi öngörülen bölgelerde yapılıyor olması da bir başka açıdan değerlendilebilecek unsurdur.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2017 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615