• BIST 1.408
  • Altın 461,875
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 21 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 21 °C

"Gizli taahhüt var! Çekilebiliriz"

Kıbrıs Ada HaberTDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, seçime 3 gün kala hükümetten çekilme niyetleri olduğunu açıkladı.Çakıcı, 3 parti tarafından...
"Gizli taahhüt var! Çekilebiliriz"

Untitled-1

Kıbrıs Ada Haber

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, seçime 3 gün kala hükümetten çekilme niyetleri olduğunu açıkladı.

Çakıcı, 3 parti tarafından oluşturulan teknokrat hükümetten çekilme düşüncesinin gerekçesini de çok çarpıcı iddialarla açıkladı.

Mehmet Çakıcı, teknokrat hükümetin Başbakanı Sibel Siber’in, bir taahhüt mektubu imzalayarak Türkiye’ye gönderdiğini belirterek, bunun TDP'den ve halktan gizlenmeye çalışıldığını söyledi.

“İnkâr edildi ama gerçekti”

Bunun geçiş hükümetinin koalisyon ortağı olan TDP’den habersiz yapıldığına dikkat çeken Mehmet Çakıcı, olayı şöyle açıkladı:

“Ekonomik program ile ilgili konular zaman zaman gündeme geldi. Çeşitli spekülasyonlar ortaya atıldı. Bize böyle bir taahhüdün olmadığı söylendi. Ancak böyle bir taahhüt vardı.”

“Siber’i arayıp sordum”

“Yorgancıoğlu bir taraftan bir mektup imzalandığını söylüyor. Bunun üzerine 2 gün önce Başbakan Sibel Siber’i arayıp, ‘herhangi bir taahhüt mektubu imzaladınız mı?’ diye sordum.

Türkiye’ye teknik konularda bir aksama olmayacağına dair taahhüt imzaladığını söyledi.”

“İmzalayıp Elçiliğe vermiş”

Belgenin içeriğini göremediklerini ve Kıbrıs Türk halkı olarak içeriğinin bilinmediğini de söyleyen Çakıcı, söz konusu taahhüt mektubunu içeriğini incelemek maksadıyla Başbakan’dan talep ettiğini ancak ‘tek nüsha olduğu ve imzalayıp Elçiliğe verdiği’ yanıtını aldığını anlattı.

“CTP biliyor ama TDP bilmiyor”

“Başbakan ve CTP biliyor ancak hükümetin diğer ortağı olan TDP bilmiyor. Hükümete gelindiğinde başka muhalefette başka davranmak bana etik gelmedi. 

“Taahhüt gerekliliği de ayrı bir dava”

“Saklanan, gizlenen bir mektup var. Bizi de haberdar etmesi ve gerekirse birlikte imzalamamız gerekirdi. Şeffaf olması gerekirdi. Neyin gizliliğidir bu, kimden gizleniyor. Geçiş hükümeti olsa da bir koalisyonun ortağıyız ve bizden gizleniyor. Gizli işler yapılıyor ve benim haberim yok. Burada önemli olan konu şeffaflık ve etiktir” diyen Çakıcı, taahhüt istenmesi ve imzanın gerekliliğinin de apayrı bir konu olduğunu vurguladı.

“Bugün belgeyi yine talep edeceğiz”

Bugün söz konusu mektubun TDP’nin bakanları tarafından bir kez daha talep edeceğini söyleyen Mehmet Çakıcı şöyle konuştu: “Bu belgede bakanlar kurulunun da imzası yoktur. Belge bugün 15.00’e kadar bakanlarımızın eline ulaşmazsa gerekirse hükümetten çekileceğiz.”

“Geçici bir hükümetti. Bizim de 3 arkadaşımız kabinede bulunuyor ve kabinenin aldığı kararlarda, TDP’li bakanların da çok ciddi rolleri oldu. Başlangıçta zig zaglar çizilse de, CTP yer almayacağını söylese de sonuçta teknokrat hükümet oluştu. UBP’yi ısrarla hükümetten düşüren TDP’ydi. Ancak bu süreçte protokol davaları gündeme geldi. Tartışmalar, parazitler ve kavgalarla bir seçim süreci yaşandığını Çakıcı, hâlbuki bu süreçte projelerin konuşulması gerektiğini söyledi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76