• BIST 95.847
  • Altın 188,131
  • Dolar 4,7490
  • Euro 5,5642
  • Lefkoşa 39 °C
  • Girne 36 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 35 °C
  • Lefke 39 °C

Gıda Güvenliği Yasası tartışıldı... 'Zehirleniyoruz!'

Gıda Güvenliği Yasası tartışıldı... 'Zehirleniyoruz!'
Gıda Güvenliği Yasası ve gıda denetimleri konusu Meclis gündeminde.Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda DP/UG milletvekili Hakan Dinçyürek, gıda düvenliği...

Gıda Güvenliği Yasası ve gıda denetimleri konusu Meclis gündeminde.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda DP/UG milletvekili Hakan Dinçyürek, gıda düvenliği konusunda gündem dışı konuşma yaptı.

Gıda güvenliği konusunda yetki karmaşası, kaosu yaşandığını söyleyen Dinçyürek, yönetimde dağınıklık olduğunu, yeterince tedbir alınamadığını savundu.

Devletin gıdada eksik olan otoriteyi sağlaması gerektiğini, tek elden yönetimin disiplin getireceğini  belirten Dinçyürek, Gıda Kontrol Müdürlüğü oluşturulmasını istedi.

Gıda Denetim ve Hal Yasası’nın ivedilikle geçmesi gerektiğini vurgulayan Dinçyürek, sağlık ve geleceğin garanti altına alınmasının şart olduğunu kaydetti.

Lisanslı depoculuk uygulamasına geçilmesini isteyen Dinçyürek, bilinçli kişiler tarafından da denetim yapılması gerektiğini belirtti.

UBP DÖNEMİNDE DE YAPILDI!

UBP milletvekili Nazım Çavuşoğlu, gıda güvenliği konusunda hükümetin denetimi artırdığını söylediğini ama UBP hükümeti döneminde de gıda denetimlerinin yapıldığını kaydetti.

UBP NE YAPTI?

Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu ise, Gıda Yasası’nın 2009 yılında meclise geldiğini, kadük olup geri gittiğini anımsattı. Sennaroğlu, “UBP Gıda Yasası konusunda ne yaptı?” diye sordu.

Sennaroğlu, gıda konusunun son üç dört ayda sıklıkla tartışılmaya başlandığını, bunun sevindirici olduğunu, denetimleri sıklaştırdıklarını kaydetti.

Analizlerin artırıldığını sağlığa uygun olmayan ürünlerin ortaya çıkarıldığını belirten Sennaroğlu, yetki karmaşasının da ortadan kalkması adına hükümet oluşurken Gıda Bakanlığı’nın oluşturulduğunu ifade etti. Çağa uygun gıda güvenliği ve mevzuatı oluşması için temel yaratmanın amaçları olduğunu söyleyen Sennaroğlu, bu konuda hazırlanan ve hazırlanmakta olan yasa taslakları konusunda bilgi verdi. Bu yasa tasarılarının Şubat ayında Meclise sevk edileceğini söyleyen Sennaroğlu, şu anda Tarım Dairesi’nin denetimler yaptığını kaydetti.

İthal ve yerli ürünlerde denetimi üst düzeye çıkardıklarını belirten Sennaroğlu, sağlığa uygun olmayan ürünlerin imha edildiğini söyledi.

YASA ŞUBATTA MECLİSE GELİYOR

Sennaroğlu, tarım konusu dışında meclis kürsüsünde konuşma yapmadığını söyledi.

Sennaroğlu, Şubat ayında Gıda Güvenlik Yasası’nın Cumhuriyet Meclisi’ne geleceğini belirtti.

Küflü sütün, kontrolden kaçıp imalata gitmesinin mümkün olmadığını söyleyen Sennaroğlu, bu konuda sıkı denetleme yapıldığını kaydetti.

SUCUOĞLU: HALK ZEHİRLENİP ÖLÜYOR!

UBP Milletvekili Faiz Sucuoğlu ise, kanser hastalarının sayısının arttığını, Gıda Güvenliği Yasası’nın daha çıkarılamadığını söyledi. Sucuoğlu, politikacılara güven oranının azaldığını, bunun hak edildiğini ifade etti.

Kimsenin  hiçbir şey yapmadığını, umursamadığını ve atılım yapmadığını iddia eden Sucuoğlu, hükümetin hiçbir konuda önlem almadığını savundu.

“Hal Yasası” ve “Gıda Güvenliği Yasası”nın henüz ortada olmadığını söyleyen Sucuoğlu, “Halk zehirleniyor, ölüyor, kimsenin umurunda değil. Bu iki yasa derhal gündeme getirilmelidir” dedi.

KAŞİF: DALDAN DALA KOŞARAK İŞ YAPILMAZ!

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Kaşif, “Potpuriden vazgeçelim. Daldan dala koşarsak çok işle uğraşırsak hiçbir iş yapamayız” dedi.

Kaşif, Gıda Güvenliği Yasası ve Hal Güvenliği Yasası’nın geçirilmesi gerektiğini, yasaların tamamlandığını ve çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Kaşif, hükümetin ekonomiyi rahatlama paketi üzerinde çalıştığını da ifade etti.

OĞUZ: YETKİNİN KİMDE OLACAĞI KONUSUNDA ANLAŞMA YAPILMALI

UBP milletvekili Dursun Oğuz, ülke sorunlarıyla ilgili gündem dışı konuşma yaptı. Oğuz, halkın beklentilerinin karşılanmadığını, siyasetçilere olan güveninin azaldığını söyledi.

Oğuz, gıda güvenliği konusunda Tarım ve Sağlık Bakanlıklarının, aralarında yetkinin kimde olacağı konusunda anlaşması ve yasanın en kısa sürede geçirilmesini istedi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615