• BIST 96.142
  • Altın 241,312
  • Dolar 5,8753
  • Euro 6,5757
  • Lefkoşa 23 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 24 °C
  • İskele 24 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 23 °C

FETÖ Soruşturması Başsavcılık'ta!

Polis Teşkilatı’nda aylardır süren FETÖ soruşturması tamamlandı... Başsavcılığa gönderilen soruşturma için özel bir birim oluşturuldu...
FETÖ Soruşturması Başsavcılık'ta!

KKTC'de Polis Genel Müdürlüğü bünyesinde sürdürülen FETÖ soruşturması tamamlandı.

Polis teşkilatında Nisan 2017 tarihinde başlatılan ve özel bir ekip tarafından yürütülen soruşturma sonuçlanarak, Başsavcılığa gönderildi. 

Türkiye’deki Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında, KKTC’de de Polis Genel Müdürlüğü  tarafından başlatılan idari soruşturma geçtiğimiz hafta tamamlandı. 

BAŞSAVCILIĞA HAVALE EDİLDİ!

Teşkilat bünyesinde yürütülen idari soruşturmanın tamamlanmasıyla, polisin FETÖ soruşturması Başsavcılığa havale edildi. 

Ada Haber'in edindiği bilgilere göre, Başsavcılık bünyesinde PGM'den bağımsız çalışacak, 2 Savcı, 2 Polis Müdürü ve 12 Polis Subayı'ndan oluşan özel bir birim oluşturuldu.

PGM içerisinde 5 aydır büyük bir gizlilik içerisinde sürdürülen soruşturma kapsamında, çok sayıda polis mensubu sorgulanırken, şüpheli görülenler hakkında ileri soruşturmaya gidildi. Çeşitli rütbelerden şüpheli görülen polis mensuplarının telefonları, mal varlıkları ve banka hesapları mercek altına alındı. 

Soruşturma sonucu, Polis Teşkilatı içerisinde bazı polis mensuplarının FETÖ ile bağlantılı olduğu yönünde güçlü delillere ulaşıldı. Bazı polis mensuplarının telefonlarında, FETÖ üyelerinin şifreli mesajlaşma için kullandıkları ‘ByLock programı’ bulunduğu tespit edildi.

BAŞSAVCILIK ÖZEL BİRİM OLUŞTURDU!

PGM'deki FETÖ soruşturmasının incelenmesi için Başsavcılık bünyesinde oluşturulan özel birim, Lefkoşa'da göreve başladı. 

2 Savcı, 2 Polis Müdürü ve 12 Polis Subayı'ndan oluşan birim tarafından, soruşturmanın son incelemesinin yapılarak, ardından yargılamaların başlaması bekleniyor. 

MANAVOĞLU SORUŞTURMAYI REDDETMİŞTİ!

Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından, Türkiye'den gelen talimat ile örgütün bağlantılarına dair KKTC’de de Polis Teşkilatı içerisinde idari soruşturma başlatılmıştı.

Ada Haber'e ulaşan bilgilere göre, Türkiye tarafından PGM içerisinde FETÖ soruşturması başlatılması emri verilen yönergeye Polis Genel Müdürü Süleyman Manavoğlu, "Polis içerisinde FETÖ bağlantısı bulunmuyor" cevabı vermiş ve soruşturma başlatılmasını reddetmişti. 

Ardından Türkiye'den ısrarlı olarak gönderilen ikinci yönergeyle, Polis Genel Müdürlüğü sorgulama ekibinin başına PGM 2’nci Müdür Yardımcısı Hüseyin Yeşildağlı atanarak, idari soruşturma başlatılmıştı. 

 

ADA HABER - ŞERMİN SARRO

 

 

 

İlgili Haberler
Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2019 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615