• BIST 1.441
  • Altın 501,444
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 17 °C
  • Girne 18 °C
  • Mağusa 16 °C
  • İskele 16 °C
  • Güzelyurt 15 °C
  • Lefke 17 °C

Fellahoğlu'na konferansta saldırı!

Fellahoğlu, Fransa’da katıldığı konferansta Kıbrıslı Rum bir belediye temsilcisinin saldırısına uğradı. Fellahoğlu’nun konuşması esnasında “LTB...
Fellahoğlu'na konferansta saldırı!

Fellahoğlu, Fransa’da katıldığı konferansta Kıbrıslı Rum bir belediye temsilcisinin saldırısına uğradı. Fellahoğlu’nun konuşması esnasında “LTB Başkanı’nın bu toplantıya katılmaya hakkı olmadığını, LTB’nin yasal bir belediye olmadığını, adanın işgal altında olduğunu ve Lefkoşa için tek söz söyleme hakkının Yorgacis’te olduğunu” iddia etti.

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Kadri Fellahoğlu, Fransa’da katıldığı konferansta çözüm yolunda özellikle başkent belediyelerine önemli görevler düştüğü belirtti.

LTB’den verilen bilgiye göre, Barış İçin Belediye Başkanları (Mayors for Peace) Örgütü’nün daveti üzerine Fransa’nın Aubagne şehrinde 19-21 Eylül arasında yer alan Barış İçin Akdeniz Şehirleri Konferansı’na katılarak konuşma yapan Fellahoğlu yurda döndü.

“Akdeniz şehirlerinde yaşayan toplumlar arasındaki diyalogun önemi” konulu konuşmasında Fellahoğlu, toplumlararası diyaloğun güçlendirilmesiyle çözüme daha çabuk kavuşabileceklerini, adada çözümünün tüm Akdeniz bölgesi için de önemli bir gelişme olacağını vurguladı.

“BAŞKENT BELEDİYELERİNE BÜYÜK ROL”

Belediyelere çözüme ulaşma sürecinde önemli görevler düştüğünü de kaydeden Fellahoğlu, “Çözüm toplumlararası diyalog temelinde yaratılacak yeni bir denge olmalıdır. Bu yeni dengeyi yaratmakta halklara en yakın yönetim birimleri olan belediyelere ve özellikle de Başkent belediyelerine büyük rol düşmektedir” dedi.

LEFKOŞA RUM BELEDİYESİ’YLE ORTAK PROJELER

Belediyelerin kültürlerarası köprüler de yaptığı bilinciyle Lefkoşa Rum Belediyesi ile pek çok ortak altyapı projesi ile sosyal projeler sürdürüldüğünü kaydeden Fellahoğlu, “İnanıyorum ki iki belediyenin ortak aktivite ve projeleri toplumlararası diyaloğu ve yakınlaşmayı hızlandıracaktır. Bu yüzden meslektaşım Sayın Yorgacis ile yapmakta olduğumuz ortak çalışmaları çok önemsiyoruz” dedi.

RUM TEMSİLCİNİN DAVRANIŞI ELEŞTİRİLDİ

Bu arada Fellahoğlu’nun konuşması esnasında Kıbrıslı Rum bir belediye temsilcisi “LTB Başkanı’nın bu toplantıya katılmaya hakkı olmadığını, LTB’nin yasal bir belediye olmadığını, adanın işgal altında olduğunu ve Lefkoşa için tek söz söyleme hakkının Yorgacis’te olduğunu” iddia etti. Söz konusu ifadeleri kullanan Rum temsilcinin hareketinin katılımcılar tarafından son derece yanlış olarak karşılandığı kaydedildi.

[gallery columns="1" ids="17878"]

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76