• BIST 1.461
  • Altın 503,105
  • Dolar 8,3655
  • Euro 10,1213
  • Lefkoşa 19 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 17 °C
  • Lefke 19 °C

Fellahoğlu: Çangar'a giden para, bizi zora sokuyor!

LTB’nin, Çangar Finansa olan borcunun durdurulması için açılan ara emri duruşmasında tanık kürsüsüne çıkan Başkan Fellehoğlu, belediyenin mali açmaz...
Fellahoğlu: Çangar'a giden para, bizi zora sokuyor!

LTB’nin, Çangar Finansa olan borcunun durdurulması için açılan ara emri duruşmasında tanık kürsüsüne çıkan Başkan Fellehoğlu, belediyenin mali açmaz içinde olduğunu anlattı. 

Star Kıbrıs- Suna ERDEN

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanlığı’nın, Maliye Bakanlığı ile Bakanlar Kurulu aleyhine açtığı tek taraflı ara emri duruşması dün gerçekleştirildi. Yüksek İdare Mahkemesi’nde Yargıç Talat Refiker huzurundaki duruşmada davacı LTB Başkanı Kadri Fellahoğlu, Avukat Boysan Boyra ve Kemal Mut hazır bulundu. Başkan Fellahoğlu, tanık kürsüsüne çıkarak ara emri taleplerinin gerekçelerini anlattı.

DURUM VAHİM, BORÇ GIRTLAKTA: Fellahoğlu,10 Nisan 2013 tarihinden beridir LTB Başkanlığı görevini yürüttüğünü belirterek, görevinin Lefkoşa’daki tüm halka kamusal hizmet sağlamak olduğunu söyledi. Fellahoğlu, belediyeye aylık olarak sağlanan devlet katkı payının tümünün borçlara gittiğini, belediyenin 130 milyon TL borcu olduğunu açıkladı. Belediyenin mali açmaz içerisinde olduğunu vurgulayan Fellahoğlu, çalışanların 2 aylık maaşının ödenmediğini, verimliliğin ve motivasyonun düştüğünü söyledi.

GREV KAPIDA: Sendikanın, Ekim ayında maaşların ödenmemesi durumunda greve gideceğini açıkladığını belirten Fellahoğlu, Lefkoşa’nın eski günlere dönmesinden korktuğunu dile getirdi. Belediye araçlarının durumunun iyi olmadığını, çek yasağında olduklarını ve yedek parça alamadıklarını açıklayan Fellahoğlu, belediye gelirleri ile sadece maaşları ödeyebildiklerini söyledi. Fellahoğlu, “Araçlar yıprandı, sürekli arıza yapıyor. Düzenli çöp toplatamıyoruz. Sağlık için gerekli hizmetler belediyeler birliğinin yardımı ile yapılıyor” dedi.

PARALAR FAİZE GİDİYOR: Fellahoğlu, kendisinden önceki başkan Cemal Bulutoğluları’nın yasal olmayan bir şekilde Çangar Finans’tan borç para aldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediyeler yasasına göre özel finans kuruluşlarından borç para alınamaz. Devlet tarafından belediyeye her ay ödenmekte olan devlet katkı payının 241,666.66 sterlin ve 72,222.22 sterlin kısımları Maliye Bakanlığı tarafından Çangar Finans Co. Ltd.’in hesabına yatırılmasına yönelik karar alındı. Bu tutarlar Çangar Finans’ın hesabına yatırılıyor. Her ay devlet katkı payından kesilerek Çangar Finans’ın hesabına aktarılan para bizi zor duruma sokuyor. Ayrıca dönemin başkanı Cemal Bulutoğluları daha belediye meclisi karar almadan bu paranın Çangar’ın hesabına yatırılması içim bakanlığa talepte bulunmuştur. Meclis kararı olmadan böyle bir adım atması da yasal değildir. Konu ile ilgili Maliye Bakanlığı’na talepte bulunduk ancak bizi kaale almadığı için dava açtık.

YAPILMASI GEREKENLER YAPILAMIYOR: Fellahoğlu, LTB’de asgari hizmetlerin dahi yerine getirilemediğini, çalışanların maaşlarının ödenemediğini, sorunların sürmesi halinde sendikanın greve gideceğini ve başkenti kötü günlerin beklediğini söyledi.Fellhaoğlu, mevcut şartlarda yasal sorumluluklarını yerine getiremediğini, çalışanların moralsiz olduğunu sözlerine ekledi.

SAVUNMA, “BORÇLANMA YASAL DEĞİL”: Fellahoğlu’nun ardından avukatı Kemal Mut, tek taraflı ara emri taleplerinin gerekçelerini sundu. Mut, davanın Maliye Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu aleyhine açıldığını, her ay yapılmakta olan kesintinin yasal olmadığını belirtti. Mut, yasa gereği maliye bakanlığının böyle bir kesinti yapılmasına karar verme yetkisi olmadığını söyledi. Devletin mali denetim organı olan Sayıştay’ın borçlanmaların kanunsuz olduğuna dair rapor hazırladığını ifade eden Mut, maliye bakanlığının bu rapordan sonra ödemeyi kesmesi gerektiğini ancak yapmadığını söyledi. Mut, finans şirketlerinin Merkez Bankası tarafından denetlenmediğini ifade ederek, borçlanmanın illegal yönünün değerlendirilmesi için ara emri verilmesi gerektiğini savundu. Mut, bakanlığa ödemenin kesilmesi için başvurduklarını, taleplerinin dikkate alınmadığını ve bu nedenle tek taraflı ara emri için mahkemeye başvurduklarını dile getirdi.

YARGIÇ, DAVALI TARAFI DA İSTEDİ: Aktarılan olguların ardından kararını açıklayan Yargıç Talat Refiker, talep edilen emrin tek taraflı oluşundan, davalı tarafının mahkemede olmayışından dolayı tek taraflı bir emir vermeyi adil ve uygun bulmadığını açıkladı. Yargıç, davalı tarafında mahkemede hazır olmasına olanak sağlamak için duruşmayı 20 Eylül tarihinde ertelediğini söyledi.

BORÇ BİTTİ, FAİZİ KALDI: Ekonomik gerekçeler öne sürülerek 2010 yılında dönemin belediye başkanı Cemal Bulutoğluları tarafından Çangar Finans’tan toplamda 12 milyon sterlin borç para alındı. Yüzde 9 faizle alınan 12 milyon sterlin borcun 11.031.607.70 sterlinlik kısmı ödendi ancak alınan paranın 5. 5 milyon sterlin tutarında faiz borcu belediyeye sağlanan devlet katkı payından kesilerek Çangar Finans’ın hesabına aktarılıyor. Temmuz 2010 tarihinde kesilerek Çangar Finans’ın banka hesabına yatırılan taksitler nedeni ile Lefkoşa Belediyesi, Belediye Başkanı, As Başkanı ve Meclis Üyeleri Maliye Bakanlığı ile Bakanlar Kurulu aleyhinde tek taraflı ara emri başvurusunda bulundu.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76