• BIST 98.034
 • Altın 240,130
 • Dolar 6,2230
 • Euro 7,3227
 • Lefkoşa 30 °C
 • Girne 32 °C
 • Mağusa 31 °C
 • İskele 31 °C
 • Güzelyurt 30 °C
 • Lefke 30 °C

Felek'in sınır dışı kararı YASAL DEĞİL!

İsmet Felek’in sınır dışı edilmesi yönünde Bakanlar Kurulu kararı olmadığı ortaya çıktı...
Felek'in sınır dışı kararı YASAL DEĞİL!
 • "Bakanlar Kurulu onayı olmaksızın sınır dışı edilmesi yasal değil!"
 • İsmet Felek’in sınır dışı edilmesi yönünde Bakanlar Kurulu kararı olmadığının öğrenilmesi, İçişleri Bakanı'nın bir kez daha yasal olmayan bir şekilde Bakanlar Kurulu'nun yetkisini gözardı ederek, ihraç kararı aldığını ortaya çıkardı.
 • OMBUDSMAN YASAL OLMADIĞINI AÇIKLAMIŞTI!... Hatırlanacağı üzere, Ombudsman Emine Dizdarlı, Barbaros Şansal’ın sınır dışı edilmesiyle ilgili basın açıklaması yayımlayarak, Şansal’ın Bakanlar Kurulu onayı olmaksızın sınır dışı edilmesinin yasal olmadığını açıklamıştı.

 

ADA HABER - ŞERMİN SARRO

Cezaevinden çıkmasının ardından sınır dışı edilen Felek'in ihracı, Bakanlar Kurulu tarafından değil, İçişleri Bakanlığı tarafından gerçekleşti.

Uçanok davasından hüküm giyen ve tahliyesinin hemen ardından sınır dışı edilen İsmet Felek'in ihraç kararının, İçişleri Bakanlığı tarafından alındığı ortaya çıktı.

Felek'in Bakanlar Kurulu kararı olmadan apar topar sınır dışı edilmesiyle, ikinci Şansal Vakası yaşanırken, İçişleri Bakanlığı bir kez daha yetkisini aşarak yasa dışı karara imza koymuş oldu.

İsmet Felek’in sınır dışı edilmesi yönünde Bakanlar Kurulu kararı olmadığının ortaya çıkmasının ardından İçişleri Bakanlığı yetkilileri Ada Haber'e açıklama yaparak, kararın İçişleri Bakanlığı tarafından verildiğini belirttiler.

Bakanlık yetkilileri, Felek'in Fasıl 105 Yabancılar ve Mahaceret Yasası'nın “Yasaklanan Göçmenleri” tanımlayan 6’ncı maddesinin 6(1)(d) maddesine dayanarak sınır dışı edildiğini kaydettiler.

 • Sınır dışı kararının dayandırıldığı yasa maddesi şöyle: "Fasıl 105 Yabancılar ve Mahaceret Yasası'nın “Yasaklanan Göçmenleri” tanımlayan 6’ncı maddesinin 6(1)(d) maddesine göre, kasten adam öldürmekten hüküm giyen veya işlediği bir suçtan mahkum edilerek bir süre hapis cezasına çarptırılan ve cezası kayıtsız koşulsuz affedilmemiş bulunan ve kasten adam öldürmekle veya işlediği suçla ilgili koşullar dolayısıyla Muhaceret Memurunca istenmeyen bir göçmen sayılan herhangi bir kişinin KKTC’ye girmesine izin verilmez."

OMBUDSMAN YASAL OLMADIĞINI AÇIKLAMIŞTI!

Hatırlanacağı üzere, Ombudsman Emine Dizdarlı, Barbaros Şansal’ın sınır dışı edilmesiyle ilgili basın açıklaması yayımlayarak, Şansal’ın Bakanlar Kurulu onayı olmaksızın sınır dışı edilmesinin yasal olmadığını açıklamıştı.

Yine aynı yasa maddesine dayanarak sınır dışı edilen Şansal'ın, ihracının ardından açıklama yapan Ombudsman, şu sözlerle tartışmalara son noktayı koymuştu:

"KKTC İçişleri Bakanı Sayın Kutlu Evren’in Sayın Barbaros Şansal’ı Bakanlar Kurulu onayı olmaksızın sınır dışı etmesi Fasıl 105 Yabancılar ve Muhaceret Yasası’nın ilgili hükümleri gereğince yasal değildir."

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DAVA EDİLMİŞTİ!

İçişleri Bakanlığı ile davası halen devam eden Barbaros Şansal’ın KKTC’den ihraç edilmesini insan hakları yönünden de ele alan Ombudsman, ihraç edilmesinin insan hakkı ihlali olduğuna dikkati çekerek, "demokratik ve adli mekanizmalar mevcut iken, Barbaros Şansal’ın adamızdan keyfi bir şekilde ihraç edilmesi kabul edilemez" demişti.

"BAKANLAR KURULU ONAYI OLMAKSIZIN SINIR DIŞI EDİLMESİ YASAL DEĞİLDİR!"

Ombudsman Şansal'ın sınır dışı edilmesi ile ilgili şöyle bir açıklama yapmıştı:

Malumunuz olduğu üzere ülkemizde yabancı bir kişinin ihracını düzenleyen prosedür Fasıl 105 Yabancılar ve Mahaceret Yasası tahtında belirlenmektedir. Fasıl 105’in 6’ncı maddesi “Yasaklanan Göçmenleri” tanımlamaktadır. Bu Yasa maddesinin 6(1)(d) maddesine göre, kasten adam öldürmekten hüküm giyen veya işlediği bir şuçtan mahkum edilerek bir süre hapis cezasına çarptırılan ve cezası kayıtsız koşulsuz affedilmemiş bulunan ve kasten adam öldürmekle veya işlediği suçla ilgili koşullar dolayısıyla Muhaceret Memurunca istenmeyen bir göçmen sayılan herhangi bir kişinin KKTC’ye girmesine izin verilmez.

Yine ayni Yasanın 14’üncü maddesi sınır dışı edilme emirlerini düzenlemektedir. Bu Yasa maddesine göre, KKTC İçişleri Bakanı Sayın Kutlu Evren’in  Baş Muhaceret Memuru olarak sınır dışı emir verme yetkisi bulunmakla beraber, ayni maddenin 3’üncü bendine göre, sınır dışı edilmesi emredilen bir yabancı, Bakanlar Kurulu’nun onayı ile hangi ülkeden gelmişse o ülkeye veya gönderilmeye rıza göstereceği herhangi bir yere gönderilebilir. Yine belirtmek isterim ki, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Sayın Serdar Denktaş, İçişleri Bakanının kararı onaylayan bir Bakanlar Kurulu kararı olmadığını basında açıklamıştır. KKTC İçişleri Bakanı Sayın Kutlu Evren’in Sayın Barbaros Şansal’ı Bakanlar Kurulu onayı olmaksızın sınır dışı etmesi Fasıl 105 Yabancılar ve Muhaceret Yasası’nın ilgili hükümleri gereğince yasal değildir.

“İNSAN HAKLARINA AYKIRI!”

Aslen Kıbrıslı olan eşinden 3 çocuğu bulunan ve ailesi KKTC’de yaşayan Felek’in, sınır dışı edilmesi kararı hukuk çevreleri tarafından ‘insan haklarına aykırı’ olarak yorumlanırken, Başbakanlık yetkileri ise Bakanlar Kurulu’nun böyle bir kararı olmadığını belirtti.

Hukuk çevreleri,verilen cezayı çekmesinin ardından sınır dışı edilmesinin insan hakları bağlamında adil olmadığı görüşünü ortaya koyuyor.

Mağusa’da 20 Ağustos 2015 tarihinde İsmet Felek ve Ali Osman Uçanok grupları arasında yaşanan kavganın sonrasında mahkeme tarafından 8 davadan mahkum edilen Felek, 2 yıl Lefkoşa Merkezi Cezaevi'nde hapis yattı.

 

İLGİLİ HABER:

http://www.kibrisadahaber.com/flas-felekin-sinir-disi-edilmesi-icin-karar-yok.html

 

http://www.kibrisadahaber.com/ombudsman-sansalin-sinir-disi-edilmesi-yasal-degil.html

İlgili Haberler
Diğer Haberler
 • Kamuda 'Sosyal Sigorta yatırımları' aksadı!16 Nisan 2018 Pazartesi 16:15
 • Özgürgün'e 'hileli mal devri' davası!11 Nisan 2018 Çarşamba 20:18
 • Telefon Dairesi 'operatöre' çevrilecek!09 Nisan 2018 Pazartesi 18:08
 • PGM'de 'FETÖ soruşturması' sürüyor!07 Mart 2018 Çarşamba 09:00
 • 4 polise rütbe!07 Mart 2018 Çarşamba 08:18
 • Vergi Dairesi'nde NELER OLUYOR?30 Ocak 2018 Salı 19:40
 • Milletvekili adayı 'MİT ajanı'!05 Ocak 2018 Cuma 12:32
 • Seçim arifesinde KUMARHANE İZNİ!27 Aralık 2017 Çarşamba 12:18
 • Yine bir klinik SKANDALI!16 Aralık 2017 Cumartesi 15:52
 • Polis Örgütü Yasa Önerisi'nde DEĞİŞİKLİK!15 Aralık 2017 Cuma 12:25
 • İLGİ ÇEKENLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 05488904615