• BIST 1.441
  • Altın 498,775
  • Dolar 8,3566
  • Euro 10,1202
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 26 °C
  • Mağusa 29 °C
  • İskele 29 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 30 °C

“Faiz Mağdurlarına Sabotaj”

Kazım Ant, tutuklamalarla ilgili olarak Haberdar Gazetesi’ne yaptığı açıklamada; “ Yasalarla ilgili çalışmalara süratle devam edip, yasaları çıkarma...
“Faiz Mağdurlarına Sabotaj”
Kazım Ant, tutuklamalarla ilgili olarak Haberdar Gazetesi’ne yaptığı açıklamada; “ Yasalarla ilgili çalışmalara süratle devam edip, yasaları çıkarma halindeyken. Bu tutuklamaların yapılmasını ‘Sabotaj’ olarak adlandırıyorum” dedi.

Haberdar/ Eniz ORAKCIOĞLU

Bankalar Birliği tarafından mazbata ve faiz mağdurlarına 31 Ekim’e kadar tanınan süreye ve Ad-Hoc komite tarafından düzenlenme aşamasında olan Borç-Alacak Yasası’na rağmen Gazimağusa Polisinin Savcılık emriyle, haklarında hapislik emri çıkartılan mağdurları tutuklaması ortalığı karıştırdı. Mazbata ve Faiz Mağdurları Derneği Genel Koordinatörü Kazım Ant dün Gazi Magusa’da Hapislik emri çıkarılan kişilerin tutuklanmaya başlamasıyla ilgili olarak Haberdar Gazetesi’ne yaptığı açıklamada “Mağusa Savcısı Hasan Dağlı Mazbata ertelenmesi konusunda kendisine yapılan başvuruları reddediyor. Savcılık, Polis Müfettişiyle birlikte hareket ediyor ve bu tutuklamaları yapıyorlar” diye konuştu.

Mağdurlar Tutuklanıyor!

Mazbata ve Faiz Mağdurları Derneği Genel Koordinatörü Kazım Ant, Gazi Magusa’da tutuklamalarla ilgili yoğun telefonlar aldığını söyleyerek, “Ödeme gücünü kaybetmiş ve haklarında hapislik emri verilen insanların üzerine gidiliyor ve tutuklanıyorlar. 4-5 kişinin tutuklandığı haberini aldık. Bir kişinin de 13 yaşında kalp hastası bir kızının olduğundan dolayı bugün için serbest bırakıldığını öğrendik. Ancak mazbata borçlarını yarına kadar ödemesi söylendi. Ödemediği takdirde tekrar hapse atılacak. 5-6 kişide polis tarafından arandıktan sonra Rum tarafına kaçtı” şeklinde konuştu.

“Yeni yasalarla borçlar ödenebilecek”

Kazım Ant, 31 Ekime kadar Mağdurlar için borç ve alacak ilişkilerini düzenleyen bazı yasalar çıkarılacağına değinerek, “Çıkarılacak olan yeni yasalarla birlikte borçların büyük bir bölümü tahsil edilebilecek hale gelebileceği için, mağdur insanlar hakkında çıkarılan hapislik emirleri ve mazbatalar, borçlarını yeniden yapılandırılmasıyla kalkmış olacak. Ödeme gücünü tamamen yitirmiş olan mağdurlar ise yargıya müracaat edebilecek ve ödeme güçlerinin olmadığını kanıtladıktan sonra mazbataları ileriki bir tarihe ertelenecekti” dedi.

“Savcı başvuruları redediyor”

Ant, aldığı haberlere göre Gazimağusa Savcılığı istenen bir görüş üzerine bu tutuklamaların yapıldığını söyleyerek, “Görüş isteyen kişiyi henüz tespit edemedik. Bu kişi göre, ‘Mazbata denen hapislik emrinde herhangi bir erteleme söz konusu olamaz.’ Mağusa Savcısı Hasan Dağlı Mazbata ertelenmesi konusunda kendisine yapılan başvuruları reddediyor. Savcılık, Polis Müfettişiyle birlikte hareket ediyor ve bu tutuklamaları yapıyorlar” diye konuştu.

“Tutuklamalar sabotaj”

Mazbata ve Faiz Mağdurları Derneği Genel Koordinatörü Kazım Ant, önceki gün toplanan Ad-Hoc Komitede bulunduğunu, görüşmelerin çok yararlı ve verimli geçtiğini söyleyerek, “ Yasalarla ilgili çalışmalara süratle devam edip, yasaları çıkarma halindeyken. Bu tutuklamaların yapılmasını ‘Sabotaj’ olarak adlandırıyorum” dedi.

“Konuyla ilgili tedbir”

Kazım Ant, tutuklamaları öğrendiğim sırada hemen Başbakan yardımcısı Serdar Denktaşı aradığını belirterek, “Bunun yanında Sayın Başbakanın özel sekreteriyle görüştüm ve ondanda Başbakanla beni görüştürme sözü aldım. Ad- Hoc Komite Başkanı Tufan Erhürman ve Ersin Tatarla görüştüm ve konuyla ilgili tedbir almalarını istedim. Konuyla ilgili önlemleri almak ve sorunu çözmek için çalışmalarım devam ediyor” diye konuştu.

“Komiteye tutuklama olabileceğini belirttim”

Ant, önceki gün toplanan Ad-Hoc Komitede bu tür tutuklamaların olabileceğini belirttiğini söyleyerek, “Komiteden olabilecek herhangi bir tutuklamayla ilgili tedbir alınmasını gerektiğini belirttim. Komiteye, Hukuk Mukameleri Usulü geçici kurallar yasasındaki 31 Temmuz tarihinin 31 Ekim olarak değiştirilmesini önerdim. Tabii ki tüm bunların görüşülüp uygulanması için en azından 1 hafta, on gün kadar bir süreye ihtiyaç var” şeklinde konuştu.

“Başbakana sormadılar”

Mazbata ve Faiz Mağdurları Derneği Genel Koordinatörü Kazım Ant sözlerine şu şekilde son verdi, “Sayın Başbakan ağırlığını koymalı, siyasi iradenin görüşü doğrultusunda gerekeni yapmalı ve yaptırmalı. Polis terfilerinde olduğu gibi, şimdi de Başbakana sormadılar. Polisin ve Güvenlik Kuvvetlerinin Başbakana bağlılıkları sadece kâğıt üzerindedir.”

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76