• BIST 1.408
  • Altın 461,816
  • Dolar 8,0625
  • Euro 9,6585
  • Lefkoşa 21 °C
  • Girne 20 °C
  • Mağusa 20 °C
  • İskele 20 °C
  • Güzelyurt 20 °C
  • Lefke 21 °C

Esed'in katliam raporu açıklandı

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu raporunda, son bir buçuk yılda Esed rejimi veya destekçileri tarafından en az 8 katliam yapıldığının...
Esed'in katliam raporu açıklandı
BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu raporunda, son bir buçuk yılda Esed rejimi veya destekçileri tarafından en az 8 katliam yapıldığının tespit edildiği belirtildi.

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye'de Esed rejimi veya destekçileri tarafından son bir buçuk yılda en az sekiz, muhalif güçler tarafından ise bir katliam yapıldığını açıkladı.

Raporla ilgili Komisyon'dan yapılan yazılı açıklamada, savaşı sona erdirmek için uluslararası alanda neyin yapılacağı kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığına odaklansa da kayıpların çoğunun konvansiyonel silah saldırılarından kaynaklandığı vurgulandı.

Bu silahları kullananların yargı önünde hesap vermesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, bu yöntemleri kullanan herkesin caydırılması gerektiğine işaret edildi.

Savaşta onbinlerce insanın hayatını kaybettiği ve 6 milyon insanın yerinden edildiği vurgulanan açıklamada, siyasi bir çözüm bulunamamasının daha önce hayal edilemeyecek suçlara neden olduğu kaydedildi.

Açıklamada, "Bütün tarafların işlediği ihlaller, çatışmanın yoğunluğuyla beraber artmaktadır" denildi.

Son bir buçuk yıl içerisinde Esed rejimi veya destekçileri tarafından en az sekiz, muhalif güçler tarafından ise bir katliam yapıldığının belirlendiği belirtilerek, dokuz katliam iddiasının ise araştırılacağı bildirildi.

Ülkede bir an önce düşmanlıklara son verilmesi, müzakereler yoluyla siyasi çözüm bulunması gerektiği vurgulanan açıklamada, askeri seçeneğin ülkedeki acıları artıracağı görüşü ifade edildi.

"Sayısız Suriyeli kayıp"

Komisyonun yayımladığı raporda, Suriye'nin bir savaş alanı olduğuna işaret edilerek, şehirlerin ve kasabaların acımasızca bombalandığı ve kuşatma altında olduğu kaydedildi.

Hükümet ve destekçileri tarafından sivil halka karşı geniş kapsamlı saldırılar yapıldığı, cinayet, işkence, tecavüz ve zorla kaybedilme olaylarının gerçekleştirildiği ifade edilen raporda, "Sayısız Suriyeli kayıp" denildi.

Savaş suçlarının hem hükümet hem de muhalifler tarafından işlendiği belirtilen raporda, savaşta çocuk askerlerin de kullanıldığı vurgulandı.

Raporda, "İhlalleri gerçekleştiren bütün taraflar uluslararası hukuku hiçe saymaktadır. Hesap vereceklerinden korkmamaktadır" denildi.

Siyasi çözüm için diplomatik baskı uygulanması istenen raporda, yapılacak görüşmelerde Suriye'deki bütün tarafların temsil edilmesi gerektiği kaydedildi.

Suriye'nin sınırlarının rahat geçilebilir olmasının bölgedeki silahlı grupların savaşa müdahalesine neden olduğu belirtilen raporda, bu durumun özellikle mezhepsel farklılıklar çerçevesinde geliştiğine dikkat çekildi.

Uluslararası toplumun, ülkede işlenen savaş suçlarından dolayı hesap verileceğini sürekli vurgulaması istenilen raporda, BM Güvenlik Konseyi'nin de bu suçları uluslararası yargıya götürmesi talep edildi.

Suriye'deki tarafların, çatışmalarda sıkışıp kalmış sivillere insani yardıma izin vermesi de istenen raporda, 15 Mayıs-15 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılan incelemelere konu olaylara yer verildi. Raporda ayrıca, 15 Mayıs öncesinde yapılan ve sonuçlandırılan incelemeler de konu edildi.

Rapor, gerçekleştirilen 258 mülakat ve toplanan çeşitli delillere dayanıyor.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76