• BIST 1.431
  • Altın 508,758
  • Dolar 8,5400
  • Euro 10,3502
  • Lefkoşa 24 °C
  • Girne 24 °C
  • Mağusa 24 °C
  • İskele 24 °C
  • Güzelyurt 23 °C
  • Lefke 24 °C

Ertuğ: "Sadık kalınırsa çözüm yolu kısa olur"

Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Osman Ertuğ,  haftalık Katimerini Gazetesi’ne Kıbrıs konusunda değerlendirmelerde bulundu. Ertuğ, Türk tarafı...
Ertuğ: "Sadık kalınırsa çözüm yolu kısa olur"

Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi Osman Ertuğ,  haftalık Katimerini Gazetesi’ne Kıbrıs konusunda değerlendirmelerde bulundu. Ertuğ, Türk tarafı açısından yeni tur müzakerelerde görüşülecek noktaların net olduğunu söyleyerek, müzakerelerin somut bir noktaya ulaşmışken kesildiğini belirtti.

“Bazı görüş birliklerine vardık. Bunların müzakerelerin gidişatı için temel teşkil edebileceğini düşünüyoruz. 2010’da Cumhurbaşkanı Eroğlu, Talat-Hristofyas anlaşmalarına bağlı olduğunu netleştirdi. Bugün Kıbrıs Rum tarafından benzer tavrı sergilemesini bekliyoruz” diyen Etrtuğ, Rum Yönetimi Başkanı Nicos Anastasiadis’in ve çalışma arkadaşlarının önceki dönemin görüş birliklerine sadık kalmaları halinde çözüm yolunun kısa olacağını, ancak müzakerelerin başına dönmeye çalışılırsa çözümün gecikeceğini hatırlattı.

Ertuğ, müzakerelerde bir takvim, bir yol haritası belirlenmesi, bir al-ver prosedürü oluşturulması gerektiğine de dikkat çekti ve nihayetinde garantör güçlerin de katılacağı bir uluslar arası konferans çağrılmasına ilerlenilmesi gerektiğini anlattı.

Denenmiş formüllerin müzakerleri bir yere götürmediğini ifade eden Ertuğ şöyle dedi:

“Biz Kıbrıs sorununun kapsamlı çözümüne odaklanmamız gerektiğine inanıyoruz. Müzakereler olgunlaşmalı. Bu hedef başarılırsa, sorunun bütün yönlerini görüşebilecek durumda oluruz. Geçmişte toprağı görüştük. İki taraf, harita ve rakamlar konularının müzakerelerin sonunda görüşüleceği konusunda anlaştı. Bu anlaşma BM Genel Sekreteri’nin ilgili raporunda da yer alıyor.

Bu anlaşmanın arkasında şu mantık saklıdır: nihai çözümden önce, binlerce kişinin hayatı ve gündelik yaşamıyla ilgili önemli kararlar alma lüksüne sahip değiliz. Aksi halde bu insanlar, yapılacak referandumda anlaşmaya olumsuz oy verecekler.

Öte yandan toprağın güvenlik boyutunun da görmezden gelinemeyeceğini anlatan Ertuğ, “Bu mesele uluslar arası konferansta ele alınmalı.Hedefimiz müzakerelere bir takvim belirlenmesidir. Bu talep, müzakerelerin bitiş tarihi ile devam etmiyor ve müzakerelerin devamı açısından şart oluşturmuyor. Müzakereler için standartları belirlenmiş ve somut yeni bir yapı oluşturmak arzusundayız. Önümüzdeki yılın baharında uluslar arası konferans toplanmasını mümkün görüyoruz” şeklinde konuştu.

Ertuğ, garantiler konusunun uluslararası konferansta görüşülmesi gerektiği görüşünü de bir kez daha ortaya koydu ve bu meselenin garantör güçlerin görüşü alınmadan görüşülemeyeceğine inandıklarını ifade etti.

Güven yaratıcı önlemler konusunda ise Ertuğ, Kıbrıs Türk tarafının hidrokarbonlar, su ve elektrik meselelerinde Rum tarafıyla işbirliği yapmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Kıbrıs Türk tarafının inisiyatifiyle Apostolos  Andreas Manastırı restorasyonunun kısa süre sonra başlayacağını ve Kıbrıs Türk tarafının bu iş için 2,5 milyon Euro vermeye hazır olduğunu hatırlatan Ertuğ, “ Meselde en büyük sorun, siyasi irade ve vizyon eksikliğidir “ dedi.

Ertuğ sözlerine şöyle devam etti: “Bugünkü Kıbrıs’ı nasıl görüyoruz? Gelecekte nasıl görmek istiyoruz? Bugünkü statünün ve gerilimin kalıcılaşmasını mı istiyoruz? Bize göre hiçbir gücün, Ada’nın tek egemen gücü olarak görünme hakkı yoktur. Bu ada iki halka aittir.”

Ertuğ, “İki bölgeli iki toplumlu federasyon meselesinde anlaştık. Ancak şu ana kadar bu planın hangi yöntemle uygulanacağı konusunda anlaşmadık. Sorunun özü de budur” dedi.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76