• BIST 94.552
  • Altın 193,982
  • Dolar 4,7377
  • Euro 5,4923
  • Lefkoşa 29 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 29 °C

Eroğlu'ndan yeni mesajlar!

Eroğlu'ndan yeni mesajlar!
Cumhurbaşkanı Eroğlu, Dr Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki törende yaptığı konuşmada Kıbrıs Konusuyla ilgili son gelişmelere önemli bir yer ayırdı.Yeni...

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Dr Fazıl Küçük Bulvarı’ndaki törende yaptığı konuşmada Kıbrıs Konusuyla ilgili son gelişmelere önemli bir yer ayırdı.

Yeni mesajlar veren Eroğlu, Türk tarafının paradigmalarının altını çizdi.

Görüşmeleri yeniden başlatmak için çabaların sürdüğüne işaret eden Eroğlu, Rum Lider Anastasiadis’le bugüne kadar ancak bir akşam yemeğinde bir araya gelebildiklerini, kendisine verdikleri makul sürenin dolduğunu, artık bir karar vermek gerektiğini söyledi.

Bir aydır ortak açıklama üzerinde çalıştıklarını belirten Eroğlu, Rum tarafının ön şartlar ileri sürmesinin, görüşmelerin önünü tıkadığını vurguladı.

Eroğlu, “Masada görüşülüp sonuçlandırılması gereken konular bir sayfalık bir ortak bildirinin içine sığdırılmaya çalışılmaktır. Sade ve özlü olması gereken bir ortak bildiri bu nedenle karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hale gelmiştir” diye konuştu.

Maraş’ın bütünlüktü çözümün bir parçası olduğunu yineleyen Eroğlu, “Maraş’ın diğer konularla birlikte erken bir çözüme ulaştırılması bekleniyorsa kapsamlı çözümü de bir an önce gerçekleştirmek lazım ki biz buna hazırız” dedi.

Anastasiades’in, olası bir anlaşmanın sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin evrim yoluyla federasyona dönüşmesi şeklinde olacağına ilişkin ısrarının sürdüğünü belirten Eroğlu, bunu hem bir ön şart hem de bir çözüm için temel kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurguladı.

Eroğlu şöyle konuştu:

Hepimiz biliyoruz ve yıllar süren görüşmeler süreci de bunu gösteriyor ki, oluşturmaya çalıştığımız iki toplumlu, iki kesimli, siyasi eşitliğe dayalı, federal yapı, yeni bir ortaklık devleti olacaktır. Bu yeni ortaklık eşit statüde iki Kurucu Devlet’ten oluşacaktır. Bu temel gerçek ışığında, tamamen bir Kıbrıs Rum Cumhuriyeti olan sözde Kıbrıs Cumhuriyeti dönüşse dönüşse ancak Kıbrıs Rum Kurucu Devleti’ne dönüşebilir!... Kurulacak yeni Devlet’in Birleşmiş Milletler’de tek sandalyesi olacak, uluslararası alanda tek bir kimliği bulunacak ancak artık yetkileri kullanacak. Kurucu Devletler’in egemen olacağı da açık ve nettir. Uzmanlar açıkça vurgulamaktadır ki siyasi literatürde tek egemenliğe sahip bir federasyon yoktur

Görüşmelerin sonuç alıcı bir şekilde başlatılması ve bahar aylarında eş zamanlı referandum istediklerini belirten Eroğlu, bu sorunun artık sonuçlandırılması gerektiğini kaydetti.

Özel Temsilcilerin çapraz ziyaretine baştan beri olumlu yaklaştıklarını da dile getiren Eroğlu, eşitlik, simetri ve mütekabiliyet esasına vurgu yaptı.

Temsilcilerin müsteşarlarla, bu ay sonunda önce görüşmesi üzerinde mutabakat bulunduğunu hatırlatan Eroğlu,  ne yazık ki bu konuda da henüz bir tarih belirlenemediğini söyledi.

Kimsenin, bu çapraz ziyaretleri kapsamlı çözüm müzakerelerinin başka bir mecraya çekilmesi olarak algılamamasını isteyen Eroğlu, “ kimse bu temasların ağırlıklı olarak Kıbrıs Rum tarafıyla Türkiye Cumhuriyeti arasında olduğu şeklinde bir yanılgıya kapılmasın. Sizi temin ederim ki, Rum özel temsilcinin Ankara’da ne kadar konuşacak konusu varsa,benim Özel Temsilcimin Atina’da en az onun kadar konuşulacak konusu vardır” dedi.

Eroğlu, bu tarihi günde yeniden ve bir kez daha Anastasiades’e görüşme çağrısı yaptı:

“Kıbrıs’ta geçen her gün, kaybedilen her fırsat bir uzlaşının aleyhine çalışmaktadır. Ellinci yılını doldurmakta olan bu sorun artık kronikleşmekte, Halklar bunun çözümlenebileceğine olan inancını kaybetmektedir. Gelin artık bu soruna noktayı koyalım. Dünya artık “Kıbrıs sorunu”ndan değil “Kıbrıs çözümün”den bahsetsin. Güzel adamızı, halklarımız, Anavatanlarımız ve bölgemiz için bir huzur ve istikrar adası haline dönüştürelim”

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615