• BIST 1.431
  • Altın 509,029
  • Dolar 8,5400
  • Euro 10,3502
  • Lefkoşa 26 °C
  • Girne 25 °C
  • Mağusa 27 °C
  • İskele 27 °C
  • Güzelyurt 25 °C
  • Lefke 26 °C

Eroğlu'ndan seçim yorumu!

“UBP’nin 2009 seçimlerinde yüzde 44 oy aldığını ancak bu seçimde oyunun yüzde 27’ye gerilediğini” anımsatan Eroğlu, “Partinin genel başkanı...
Eroğlu'ndan seçim yorumu!

“UBP’nin 2009 seçimlerinde yüzde 44 oy aldığını ancak bu seçimde oyunun yüzde 27’ye gerilediğini” anımsatan Eroğlu, “Partinin genel başkanı seçim kaybetmiştir. Ama aslında bazı şeyler de beklenmiyor değildi. 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, seçimin geride kaldığını, sırada, siyasi partilerin diyalogla hükümet arayışına girip ülke sorunlarına çare bulmaları olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Eroğlu bugün Türkiye’nin “önde gelen” televizyon kanallarından ATV’nin haber kanalı A Haber’in öğle yayınına konuk oldu.

“Seçimin geride kaldığını şimdi sıranın siyasi partilerin diyalogla hükümet arayışına girmeleri ile ülke sorunlarına çare bulmalarına geldiğini” belirten, Eroğlu neden erken seçime gidildiğine ilişkin bir soru üzerine, “Kıbrıs Türk halkının Küçük hükümetinden memnuniyetsizliği ve UBP içerisinde yaşanan huzursuzluklar nedeniyle seçime gitme durumunun ortaya çıktığını” ifade etti.

“Bazı arkadaşların Ulusal Birlik Partisi’nden dışarıya itilmesiyle bir güvensizlik önergesi verildi arkasından da seçime gidildi. Ekonomik sorunların olduğu bir zamanda, parti içinde de huzursuzluklar yaşanınca seçim kaçınılmazdı” diyen Cumhurbaşkanı Eroğlu, seçimin mevcut ortamı iyileştirip iyileştirmeyeceğinin önümüzdeki süreçte belli olacağını” dile getirdi.

Cumhurbaşkanı, “sonuçlara bakıldığı zaman bir koalisyon arayışı içerisine girileceğinin görüldüğünü” kaydetti.

“SEÇİM TARİHİ YANLIŞ”

Seçim tarihinin yanlış olduğunu dile getiren Eroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Fevkalade uygunsuz bir zaman seçim tarihi olarak saptandı. Seçim için Kıbrıs’ın en sıcak ayı Temmuz seçildi. Üstelik Ramazan ayı içerisinde bulunuluyor. Pek çok vatandaş daha aylar önceden tatilini ayarlamıştı. Böyle bir mevsimde seçim tarihinin tespit edilmesi, bazı planlardan kaynaklanmıştır.  KKTC’de genel seçimlere yüzde 80’lere varan katılım görme durumu söz konusu olduğundan şimdi yüzde 69’luk katılım olması düşük olarak nitelendirildi. Ama yanlış zaman seçilmesi dolayısı ile bu katılım normaldir”.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “olası koalisyon hükümetinin Kıbrıs sorunu için bir sorun teşkil edip etmeyeceğinin sorulması üzerine ise, “ bir sorun yaşanmayacağını tahmin ettiğini” söyledi.

“Siyasi partilerin kampanya döneminde daha fazla ekonomi ve hükümetin başarısızlıkları üzerinde durduklarına” işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle devam etti:

“Enteresan bir şekilde siyasi partiler propaganda süreci içerisinde Kıbrıs sorununu çok fazla gündeme getirmedi. Tümü çözüm istiyor. Biz de istiyoruz. Ben siyasi partilerle zaman zaman toplantılar yaparak, yaptığım görüşmeler ve sunacağım önerilerle ilgili bilgi veriyorum. Uygun bir zamanda milletvekili arkadaşlara yine gerekenleri aktaracağım. Bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.”

“UBP İÇİN SONUÇ SÜPRİZ DEĞİLDİ”

Seçim sonuçlarının nasıl karşılandığına ilişkin bir başka soruyu da yanıtlayan Cumhurbaşkanı, “halk arasında bir hayal kırıklığı olmadığını ama özellikle UBP’de doğal olarak bir hayal kırıklığı yaşandığını” belirtti.

“UBP’nin 2009 seçimlerinde yüzde 44 oy aldığını ancak bu seçimde oyunun yüzde 27’ye gerilediğini” anımsatan Eroğlu, “Partinin genel başkanı seçim kaybetmiştir. Ama aslında bazı şeyler de beklenmiyor değildi. Halkta da UBP’nin yaşananlar nedeniyle seçimden yıpranmış olarak çıkacağı beklentisi vardı. Nitekim öyle oldu. Ben de bu durumun çok da sürpriz olduğunu söyleyemem” diye konuştu.

“MÜZAKERELERE OLUMSUZ ETKİSİ OLMAZ”

Cumhurbaşkanı Eroğlu seçim sonuçlarının Kıbrıs konusu açısından bir sıkıntı yaratıp yaratmayacağı yönündeki bir soruya ise şu şekilde cevap verdi:

“Ben bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Seçimlerin erken olmasının Kıbrıs konusu müzakerelerine etkisi olacağını tahmin etmiyorum. Rum tarafı ile müzakereler Ekim ayında devam edecektir. Zaten biz bütün siyasi partilerle diyalogumuzu sürdürüyoruz; Bundan böyle de sürdüreceğiz. Meclise girmeye hak kazanan 4 parti vardır ve bu partilerle de gayet iyi diyaloğumuz olduğunu söyleyebilirim. Kıbrıs sorununda da bütün siyasi partiler bir anlaşma arzusu içerisinde olduğunu söylüyorlar. Ama anlaşmaya yaklaşım şekli partilere göre değişiyor. Bu koalisyon döneminde çeşitli yaklaşımlar kaynaştırabilir, yakınlaştırılabilir ve bence herhangi bir sorun yaratmaz”

“TÜRKİYE İLE DİYALOG BOZULMAZ”

Seçim sonrası kurulacak yeni hükümetin ortaya çıkaracağı siyasi ortamda Türkiye ile ilişkilerde bir değişikliğin olup olmayacağının sorulması üzerine de Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Olmaz, çünkü, bütün partiler ve Kıbrıs Türk halkı bilir ki, Kıbrıs sorununu Türkiye ile hareket ederek çözebiliriz. Kıbrıs ve Türkiye arasında, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik bugüne kadar ters fikir oluşmadı” dedi.

KKTC Cumhurbaşkanlığı olarak Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı ile diyalog içinde olduklarını söyleyen Eroğlu, “Zaman zaman Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan’la konuyu değerlendiriyoruz. Dışişleri ile sürekli diyalogumuz var. Hangi hükümet kurulursa kurulsun bu bozulmayacaktır” diye konuştu.

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76