• BIST 1.381
  • Altın 462,235
  • Dolar 8,0848
  • Euro 9,7195
  • Lefkoşa 30 °C
  • Girne 23 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 33 °C
  • Lefke 30 °C

Eroğlu'ndan koalisyon açıklaması!

Cumhurbaşkanı Eroğlu, siyasi parti genel başkanları ile yaptığı görüşmelerin ardından açıklamalarda bulundu.Kısa zamanda hükümetin kurulmasını...
Eroğlu'ndan koalisyon açıklaması!

Cumhurbaşkanı Eroğlu, siyasi parti genel başkanları ile yaptığı görüşmelerin ardından açıklamalarda bulundu.

Kısa zamanda hükümetin kurulmasını amaçladıklarını belirten Eroğlu, tüm görüşmelerin de gayet samimi bir ortamda geçtiğini vurguladı.

KKTC insanının refahını artırmak, bazı yasaların süratle Meclis’ten geçirilmesi ve başta Anayasa, Siyasi Partiler, Kamu Görevlileri Yasası ve Meclis İç Tüzüğü gibi yasaların Meclis’ten geçirilmesinin ortak hedef olarak ortaya çıktığını belirten Eroğlu, gelecek yıl yapılacak yerel seçimlerde Anayasa değişikliğinin referanduma sunulmasını da görüştüklerini söyledi.

Bütün siyasi partilerin erken bir zamanda hükümet oluşumuna taraf olduklarını gördüğünü ifade eden Eroğlu, siyasi partilerin kısa zamanda kendi aralarında görüşmelerini tamamlayarak hükümet kurma noktasına gelmelerinin en samimi arzusu olduğunu kaydetti.

Eroğlu, partiler arası diyalogların başladığını veya başlama noktasına geldiğini, belki yarından sonra hükümeti kurma görevini vereceğini açıkladı.

Ülkenin iş yapacak bir hükümet oluşumuna ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Eroğlu, süratle bir hükümet kurulması için bütün siyasi partiler ile görüşmelerini tamamladığını ifade etti.

Sorular üzerine, Eroğlu, hükümet kurma görevini yarın verebileceğini, ancak kendisinin de değerlendirme yapması gerektiğini, siyasi partilerin bugün yapacağı temaslar olması ve o temaslar sonucunda çıkan görüşleri kendisine iletmeleri durumunda yarın mutlaka hükümeti kurma görevi vermesinin şart olmadığını, bir gün sonraya da bu görevi verebileceğini ifade etti.

Hükümeti kurma görevini kime vereceği konusunda bir yorum yapmadığını ancak bugün görüşmelerin seçim sonuçlarına göre sırasıyla yapıldığını ifade eden Eroğlu, “CTP-BG dışında bir oluşum olursa tabii ki onu da değerlendireceğiz. Başka oluşum derken; belki bazı partiler bir araya gelerek kendi düşüncelerinde başka oluşumlar olduğunu söyleyebilirler, bu da bir günlük bir zamanımızı alabilir en fazla, ama birinci parti konumunda ve hükümeti kurmaya en yakın olan parti şu anda CTP-BG’dir. Dolayısıyla benim yapmam gereken hükümeti kurabileceğine inandığım bir partinin yetkilisine bu hükümeti kurma görevini vermektir. Bunun dışında bir teklif düşünce ortaya konursa elbette onu da değerlendiririm” dedi

Diğer Haberler
SPOR
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2020 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0533 876 99 76