• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Lefkoşa 37 °C
  • Girne 37 °C
  • Mağusa 38 °C
  • İskele 38 °C
  • Güzelyurt 35 °C
  • Lefke 37 °C

Eroğlu ve Nami Hürriyet’e konuştu

Eroğlu ve Nami Hürriyet’e konuştu
Kıbrıs’ta yeniden başlayan görüşmelere, KKTC tarafı nasıl bakıyor? Görüşmelerin başlamasını sağlayan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Lider...

Kıbrıs’ta yeniden başlayan görüşmelere, KKTC tarafı nasıl bakıyor? Görüşmelerin başlamasını sağlayan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Lider Anastasiadis’in imzaladıkları metin nasıl bir çözüm öngörüyor? ABD, yeni başlayan sürecin neresinde? Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili olan Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Hürriyet’e bu merak edilen soruları yanıtladı.

İşte Hürriyet'in haberi:

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, çözüm konusunda “umutlu olmaya çalıştığını” belirterek şunları söyledi:

-Genel kanaat Kıbrıs’ta imza noktasına gelecek bir anlaşmayı herkes istiyor. Özellikle benim imzalayacağım bir anlaşmaya KKTC’de kimse karşı çıkmayacaktır.

-Ankara bizimle de, müttefikleriyle de işbirliği içinde olmuştur. ABD’nin Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’da menfaatleri var. Benim ya da Rum’un kara kaşına gözüne niye devreye girsinler? Büyük devletlerin menfaatleri her zaman küçüklerin menfaatlerinin önünde gelir ne yazık ki. Tabii Türkiye’yi kastetmiyorum bu konuda.

-Türkiye’nin dış politikası tabii ki bizi ilgilendirir ama benim temsil ettiğim KKTC halkıdır. Eğer yapacağım anlaşma Kıbrıs Türk halkını Rum’un altına girmeye mahkûm edecekse, yama yapacaksa istemem. Yüzde yüz eminim ki Türkiye de istemez. Ama “İlle de bu anlaşmaya imza koy, Rum’un insafı altına gir” denilirse o benim için bir anlaşma olmaz.

-Siz “ABD’nin anlaşmasıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’ni isim değişikliğiyle Kıbrıs federal devleti yapacaksanız, dolayısıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin altına gireceksiniz” derseniz benim burada yapacak anlaşmam kalmaz. Böyle bir anlaşmaya imza atarsam, önce ben sonra oy verenler lanetlenecek.

-Kıbrıs Türk halkı bu topraklarda yaşamayacaksa biz 50 senedir ne çekiyoruz? Biz 50 yıldır dünyanın ambargosu altında yaşıyoruz. Bir çıkış kapımız Türkiye. Eğer bir anlaşmayla dış dünya bize açılmayacaksa, Rum’dan izin alarak sokağa çıkacaksak, 150 bin insanımız da göçmen durumuna düşecekse, bu halkın beni lanetlemesi lazım.

METNE YÜZDE YÜZ BAYILMADIM

Derviş Eroğlu: Ortak metinde bazı soyut şeyler vardır. Biz bunları somut hale getirmek için müzakere edeceğiz. Biz Rumlardan farklı olarak bu ortak açıklamayı müzakerelere başlama enstrümanı olarak görüyoruz. Yüzde yüz metne bayıldım diyemem ama bu bir ortak açıklama metnidir... Bütün devletler egemendir. Hiçbir devletin anayasasında “tek egemenlik” diye yazmaz. Ama Rumlar tek diye tutturdu.

KKTC Dışişleri Bakanı anlattı: Referandumda hayır çıkma ihtimali yok

KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Kıbrıs’ta iki liderin altına imza koyduğu ortak açıklamayla ilgili Türk tarafının görüşlerini anlattı.

-Metne göre Kıbrıs’ta siyasi eşitlik temelinde, iki bölgeli iki toplumlu bir federasyon kurulacak.

-Bu federasyonun içinde statüleri birbirine eşit, bir Kıbrıs Rum, bir de Kıbrıs Türk kurucu devleti olacak.

-AB ya da ABD’de örneğini gördüğümüz gibi, bir federal devlet olacak. Nasıl ki ABD Başkanı Obama Teksas eyaletine “İdamı kaldır” diyemez

-Referanduma sunulacak kapsamlı çözüme hayır çıkma ihtimali yok. Eğer hayır çıkacaksa, referanduma gidilmeyecek zaten. Çok gelişmiş anket sistemleri var, nabız tutulacak.

mRumların ekonomileri çok kötü durumda. Bundan çıkış ancak kapsamlı çözümle, adayı cazip bir yatırım merkezine dönüştürmekle olur. Türkiye ile ticaret yapmakla olur..

Çözüm olmazsa taksim

Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yiannakis Kasulides,  çözüm için başlatılan yeni girişimin de başarısızlıkla sonuçlanmasının,  adayı taksime bir adım daha yaklaştıracağını söyledi. Yunan Real News gazetesine konuşan Bakan, “Rum tarafının bir çözüm planını yeniden reddetmesi hem Kıbrıs hem de Helenizm için fevkalade olumsuz etkileri olacaktır. Her çözüm gayretinin başarısızlığı adanın birleşmesi için umutları azaltmaktadır” dedi.

Diğer Haberler
İLGİ ÇEKENLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615