• BIST 94.552
  • Altın 193,982
  • Dolar 4,7377
  • Euro 5,4923
  • Lefkoşa 29 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 30 °C
  • İskele 30 °C
  • Güzelyurt 27 °C
  • Lefke 29 °C

Eroğlu: İmzalarsam kimse karşı çıkmaz

Eroğlu: İmzalarsam kimse karşı çıkmaz
Kıbrıs'ta başlayan yeni müzakere sürecinin en önemli iki ismi Cumhurbaşkanı Eroğlu Akşam'a konuştu.Akşam'ın haberi şöyle:Müzakerelerdeki ortak açıklama...

Kıbrıs'ta başlayan yeni müzakere sürecinin en önemli iki ismi Cumhurbaşkanı Eroğlu Akşam'a konuştu.

Akşam'ın haberi şöyle:

Müzakerelerdeki ortak açıklama metninin “soyut olduğunu” vurgulayan, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Amerika'nın aktif olarak sürece girmesinin iki tarafın da kara kaşının hatırına olmadığını söyledi. Eroğlu, “ABD’nin devreye girmesi Doğu Akdeniz ve Ortadoğu'daki kendi menfaatleri içindir. Ne yazık ki, büyük devletlerin menfaatleri her zaman, küçüklerin menfaatlerinin önünde geliyor" dedi. Eroğlu’nun konuşması şöyle:

UMUTLU OLMAYA ÇALIŞIYORUM

Yeni başlayan süreç neticesinde mutlu muyum, değil miyim? Birkaç görüşmeden sonra karar veririm. Bizim için önemli olan müzakerelerin başlamasıdır. Müzakerelerde ortak çözüm planı bulabilirsek, bu plan referanduma götürülür. Ama sadece bir tarafı memnun edecek plan söz konusu olamaz. Ortak açıklama metininde bazı soyut unsurlar var. Biz bunları somut hale getirmek için müzakere edeceğiz. Rumlardan farklı olarak, ortak açıklamayı müzakerelere başlama enstrümanı olarak görüyoruz. Ortak metne 'Yüzde yüz bayıldım' diyemem. Bizim ve Rumların istemlerinin, kaleme alınan metinde yer alması gerekiyordu. Mesela o metinde, "Hiçbir taraf diğeri üzerinde egemenlik ve otorite iddiasında bulunamaz" ifadesini görmek isterdim. Bu sağlansaydı, o zaman metin ortak açıklama metni olurdu.

 

İMZALARSAM KİMSE KARŞI ÇIKMAZ

Kıbrıs'ta imza noktasına gelecek bir anlaşmayı herkes istiyor. Özellikle benim imzalayacağım bir anlaşmaya KKTC'de kimse karşı çıkmayacaktır. Eski Rum lider Hristofyas bana, "Çok şanslısın çünkü karşında ben varım", dedi ben de "Asıl sen şanslısın çünkü Türk toplumu anlaşmaya hazır" dedim. Şimdi bundan emin değilim.

 

ANNAN PLANI'NA 30 MİLYON DOLAR

Annan planı ile ilgili olarak yapılan propaganda Türk tarafında çok etkili olmuştu. Lüks villalar, askerliğin kalkması, maaşların euro halinde ödenmesi, devlet memurlarının maaşlarının yükseleceği gibi söylemler çok güzel pompalandı. Her türlü mecranın yanı sıra başka şeyler de kullanıldı. ABD'liler referandumda evet çıkması için 30 milyon dolar harcadığını açıkladı. Şimdi yine ‘Rumları tatmin eden bir anlaşma hazırlayalım’ diye bir düşünce içine girilirse, Türklerin "evetleri" "hayıra" döner.

 

RUMLARIN GÜDÜMÜNE GİRERSEK LANETLENİRİM

KIBRIS sorununu çözümünü Türkiye başından beri istiyor. Öyle ki 2004 yılında Annan Planı’na yüzde 65 evet çıkması Türkiye'nin eseridir. Annan Planı bizim lehimize olsaydı ben de "Evet" derdim. Ama ben, Kıbrıs Türk halkının menfaatine olmadığını düşünerek "hayır" dedim. Dolayısıyla Türkiye'nin dış politikası tabii ki bizi ilgilendirir ama benim temsil ettiğim KKTC halkıdır. Eğer yapacağım anlaşmayla KKTC halkını Rum'un devletinin altına girmeye ve yama yapmaya mahkum edecekse istemem.. Böyle bir anlaşmaya imza atarsam, önce ben sonra oy verenler lanetlenecektir.

 

RUMLAR İÇİN OTURMUYORUM

Masaya Rum Kesimi Devlet Başkanı Nikos Anastasiadisi tatmin etmek için oturmuyorum. Tabii ki, benim halkım Rumlardan çok daha samimi biçimde bir anlaşma istiyor. Ama halkımın memnun olacağı bir anlaşmayı halkın önüne koymam lazım ki kabul görsün. Her şeyin bir sonu olması lazım. 50 yıldan beri müzakere masasında uğraşıyoruz. Müzakereler ya anlaşmayla ya da anlaşmamayla biter. Rumlar önce garanti ya da toprak konusunu görüşmeyi talep ederse anlaşmaya niyeti yok demektir.

 

GARANTİ VE TOPRAK EN SON

Onun Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve Kıbrıs'taki Türk ve Rum toplumlarının katılacağı 5'li toplantıda konuşulması gerekir. Ama Rum tarafı kabul etmiyor. Harita meselesi de en son konuşulacak konudur.

Akşam

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615