Body Altı - Banner Sistem Kodları
  • BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Lefkoşa 31 °C
  • Girne 28 °C
  • Mağusa 31 °C
  • İskele 31 °C
  • Güzelyurt 30 °C
  • Lefke 31 °C

Eroğlu: Herhangi bir tarihte masaya oturabiliriz!

Eroğlu: Herhangi bir tarihte masaya oturabiliriz!
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreterliği’nin açıklayacağı herhangi bir tarihte müzakere masasına oturabileceklerini vurgulayarak, “Biz ortak...

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreterliği’nin açıklayacağı herhangi bir tarihte müzakere masasına oturabileceklerini vurgulayarak, “Biz ortak açıklama olmadan da müzakerelere başlamaya hazırız” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu bugün bir kabulü sırasında, Rum basınında BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer ile Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiyadis’in görüşmesinin ardından yapılan açıklamalarının değerlendirmesinin istenmesi üzerine, ortak açıklamanın müzakerelere başlanması yönünde ön koşul olmaması gerektiğini, zaten ortak açıklama fikrinin Rum tarafından gelen bir öneri olduğunu söyledi.

“MÜZAKERELERDE NEYİN KONUŞULACAĞI BELLİ...”

“Müzakerelere başlarken müzakere masasında neyi konuştuğumuz yıllardan beri biliniyor. Neyi konuştuğumuz ve neyi konuşacağımız belliyken ön koşul ortaya koymak ve bu ön koşulda ısrar etmek bana göre aslında yanlış bir davranıştır. Bir ortak anlaşma üzerinde anlaşamazsak ortak açıklama olmadan da bir müzakere masasına oturmaya hazırız” ifadelerini kullanan Eroğlu, müzakerelerde gündem ve başlıkların belli olduğunu ve neyin konuşulacağının da her iki tarafında bildiğini kaydetti.

“SADECE ONLARIN DÜŞÜNCELERİ ORTAK AÇIKLAMA OLAMAZ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Ön koşul ortaya koyarken bir anlaşma niyeti de ortaya koymuyorlar. Adı  üzerinde ortak açıklama beni düşüncelerim ve onun düşüncelerini de içerecek bir metin olması gerekirken sadece onların düşüncelerinin olacağı bir ortak açıklama konusunda ısrarları olunması bizim adımıza bir ortak açıklama olmaz” diyerek, Kıbrıs Türk tarafının müzakerelere başlamaya hazır olduğunu, ortak açıklamada anlaşılamasa da BM Genel Sekreterliği’nin açıklayacağı bir tarihte müzakere masasına oturmaya hazır olduğunu vurguladı.

“ÇÖZÜM İRADESİNDEN UZAKLAR... ARTIK HERŞEYİN BİR SONU VAR”

Ortak açıklama olmadan müzakere masasına oturmayacağı yönündeki açıklama, şart veya önkoşul ortaya koyan Rum tarafının tüm bunlarla çözüm iradesinden uzak olduğunu gösterdiğini belirten Eroğlu, ortak açıklama konusunda uzlaşı olunabilmesi için 5-6 kez kağıt değiştiklerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, “Artık her şeyin bir sonu var. Esneyebilmenin de bir sonu var. Esneyebileceğimiz kadar iyi niyetle esnedik. Karşı tarafında benim değdim olmazsa olmaz düşüncesinden arınarak bir tavır ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

“SERTOĞLU’NDAN ŞUANA KADAR BİR GÖRÜŞME TALEBİ OLMADI”

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu ile görüşüp görüşemediğinin sorulması üzerine ise Cumhurbaşkanı Eroğlu, şuana kadar bir görüşme talebinin olmadığını, dün yaptığı kısa açıklamada da, Federasyon Başkanı’nın adaya döndükten sonra kendisinin ağzından dinleyerek daha detaylı bir açıklama yapmak istediğini söylediğini anımsattı.

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 - 2018 Ada Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 05488904615